Recenze: Metaloví králové Black Sabbath se v dokumentu loučí pokorně a na vrcholu

Petr Adámek
27. 9. 2017 11:08
Black Sabbath, nejdůležitější heavymetalová kapela všech dob, se po půl století existence odebrala ke spánku. Nechala za sebou nesmazatelný hudební odkaz, devatenáct studiových desek a miliony fanoušků po celém světě. A také koncertní dokument The End of the End, který se na jediný den - 28. září - objeví v kinech po celém světě včetně Česka.
Black Sabbath: Je tohle konec? | Video:

"Is this the end of the beginning? Or the beginning of the end?" deklamoval před čtyřmi lety v úvodním songu poslední studiové desky 13 Ozzy Osbourne. Byl to jen další z náznaků, že konec je na dohled.

Začátkem loňského roku pak kapela v původním složení, ovšem bez bubeníka Billa Warda, vyrazila na rozlučkové turné. Trvalo přesně rok a poslední klapka zazněla letos v únoru v birminghamské Genting Areně, kde se uskutečnily dva úplně poslední koncerty Black Sabbath.

Všichni jsou ve skvělé formě

Právě na místě kde se před padesáti lety dala sestava dohromady, vznikla většina materiálu pro dvouhodinový snímek, jenž by měl být závěrečnou tečkou za historií kapely. Dokument tvoří z větší části záznam ze dvou koncertů, jemuž dominuje nápaditá kamera, dynamický střih a pečlivě učesaný zvuk.

Špičková produkce však nemá za úkol odvrátit pozornost od formy muzikantů, ta je stále skvělá. Snad s výjimkou Ozzyho Osbourna, který ve skladbách často frázuje "po svém" a na němž je rokenrolové opotřebení materiálu - eufemisticky řečeno - patrné ze všech členů nejvíc.

Z vystoupení je cítit uvolnění, Ozzy jako vždy svými grimasami rozesmívá spoluhráče, ale patrná je i nostalgie. Nejen z pódia - v prostřizích se objevují zpívající fanoušci, jimž tečou slzy.

Nadstavbou jsou záběry z malého soukromého vystoupení v nahrávacím studiu na venkově, kam se muzikanti sjeli tři dny po závěrečném halovém koncertu, aby si jen tak pro radost zahráli a poklábosili. Hlubší význam tato část filmu nemá a některé dialogy působí lehce strojeně ("Posledně jsme si to užili, co, kluci?"), na druhou stranu tu divák pozná hudebníky blíž.

Black Sabbath: The End of The End

Dokumentární hudební film, 2017
120 minut
Projekce v České republice: 28. 9. 2017
Hodnocení Aktuálně.cz: 80 %

Pro fanoušky kapely však budou nejzajímavější segmenty rozhovorů, jež se pravidelně střídají se záběry z koncertu. Zazní v nich řada zajímavostí, třeba to, kolik stojí pokoj, v němž dříve Ozzy Osbourne bydlel.

Propírají se úplné začátky "Sabatů". Tehdy hudební kritici jejich desky ztrhali a pokorně působící muzikanti ani v nejmenším netušili, jakých úspěchů později dosáhnou.

Řeč je i o černé magii, s níž Black Sabbath kdysi experimentovali, a dojde i na drogy - samozřejmě pouze ve vzpomínkách, neboť tuhle etapu už má skupina podle vlastních slov dávno za sebou.

Symbol blížícího se konce je cestování v soukromých letadlech, kde není příliš prostoru na  družení se, cesty na hotel, kam odjíždí každý vlastním autem a kde každý zůstává ve svém pokoji. Přátelství sice zůstává, ale energie a zápal se vytrácí. Správný čas říct sbohem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy