Rearanžér Robert Plant hledá nové světy

Michal Pařízek
23. 7. 2006 10:00
Colours of Ostrava - Bývalý hlas Led Zeppelin v posledních letech přistupuje v porovnání s generačními souputníky k hudbě dost jinak. Ukáže to i dnes.

Přistupuje k ní totiž s daleko větším rozhledem a mnohem inspirativněji. A právě tahle Plantova schopnost otevřít se novým vlivům i v pokročilém věku z něj právem činí největší hvězdu vpravdě multikulturní přehlídky, kterou se za nedlouhou dobu existence festival Colours of Ostrava zaslouženě stal.

Plant se už v dobách Led Zeppelin - spolu s The Beatles označovaných za jednu z největších rockových skupin všech dob - zajímal o severoafrickou hudbu, ale klima té doby podobným fúzím tolik nepřálo.

Velký třesk přišel až v první polovině 90. let. Spolu s bývalým spoluhráčem Jimmy Pagem odjel do Maroka a s místními hudebníky tu nahráli nové verze svých hitů plus několik nových písní. Úspěch alba No Quarter: Unledded byl obrovský. 

Na pozdějším turné se Plant s Pagem prezentovali jako Voice and Guitar of Led Zeppelin, i u nás se zastavili hned dvakrát. Bohužel se koncertů neúčastnili afričtí muzikanti, ale i tak to byl zážitek. Robert Plant se tehdy odhlásil ze seznamu rockových hvězd a začal objíždět folkové festivaly v řadách bezejmenné kapely Priory of Brion.

Foto: Aktuálně.cz

Právě tady se seznámil se spoluhráči, se kterými dal dohromady současnou skupinu Strange Sensation: s kytaristou a neúnavným propagátorem world music Justinem Adamsem, který se stal i producentem Lo´Jo, či Abdel Ali Slimanim a dalšími špičkovými jmény.

Adams také Planta seznámil s tuaregskou skupinou Tinariwen a zpěvák jí hned propadl. Prohlásil, že je to hudba, kterou hledal celý život - a bylo rozhodnuto.

První album v nové sestavě je ještě na půl cesty mezi Plantovou minulostí a budoucností; Dreamland z roku 2002 v mnohém navazuje na léta strávená hraním coververzí s Priory Of Brion - najdeme na ní Hendrixem proslavenou Hey Joe, Dylanovu One More Cup Of Coffee nebo slavnou píseň Tima Buckleyho Song To The Siren.

Ale jejich výraz a nálada už naznačuje příchod "mocného rearanžéra" - objevují se tu africké trendy, dřevní blues i hutný rock pěkně pospolu. Plant nakročení do nových obzorů dokázal i ve spolupráci s Afro Celt Sound System, se kterými natočil skladbu Life Begin Again. Její název lze chápat téměř doslovně.

Robert Plant
Robert Plant | Foto: Colours of Ostrava

Potvrdil to právě na albu Mighty Rearranger z roku 2005. Tvrdý zvuk doprovodné kapely obohacený mnoha etnickými nástroji, netradiční bluesové postupy, silné skladby s odlesky neznáma, prostě nový začátek. Uvedl ho i na loňském koncertě v Sazka Areně.

Plant se v nových písních pohybuje jako ryba ve vodě, užívá si všech jejích odboček a hlavně zpívá nejlépe od dob Led Zeppelin. Na potkání otevírá  brány jiných světů a na festivalu mu bude patřit brána poslední - vyplatí se v Ostravě zůstat na jeho nedělní koncert.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Komerční banka má zablokovanou elektronickou identifikaci, řeší bezpečnostní incident

Správa základních registrů dočasně zablokovala Komerční bance poskytování služeb elektronické identifikace, tady takzvané digitální občanky. Banka měla službu spustit toto pondělí. Podle serveru Seznam Zprávy je důvodem blokace bezpečnostní incident, při kterém byla pravděpodobně zaměněna identita. Banka společně se SZR analyzuje příčiny problému.

"V průběhu předprodukčního testování jsme odhalili technický problém, který vedl k preventivnímu a dočasnému zastavení možnosti autentizace klientů Komerční banky," sdělil mluvčí banky Michal Teubner. Masivní testování všech scénářů je podle něj důležité pro identifikaci a odstranění chyb, které se mohou v rámci ostrého provozu objevit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda schválila rozdělení EU peněz mezi programy

Vláda dnes schválila rozdělení evropských dotací pro ČR v programovém období 2021 až 2027 mezi operační programy, a to přes odpor koaliční ČSSD. Na twitteru o tom informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). podle ní rozhodnutí znamená méně peněz pro rodiny s dětmi, seniory, na rekvalifikace a sociální služby.

Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že celkově by v letech 2021 až 2027 mělo být rozděleno mezi většinu operačních programů 18,8 miliardy eur (zhruba 488,5 miliardy korun). Přitom na operační program ministerstva práce a sociálních věcí je v návrhu vyčleněno 1,4 miliardy eur (36,4 miliardy korun). Podle portálu k evropským dotacím bylo v období 2014 až 2020 vyčleněno na operační program zaměstnanost 2,15 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy