Radůza se po půl roce vrací ke koncertování a vydává radostné "vánoční" album

Kultura Kultura
16. 9. 2017 11:00
Zpěvačka a skladatelka Radůza se po půlroční pauze, zaviněné zdravotními i osobními potížemi, vrací 18. září na pódia. O čtyři dny později vydá své první vánoční album, které pojmenovala Studna v poušti. Obsahuje autorské písničky, jež navazují na tradici českých a světových adventních písní a koled.
Radůza
Radůza | Foto: Martin Homola

Písničkářka Radůza se koncertem 18. září na pražské Dobešce vrací po půlroční pauze na velká pódia. Zároveň vydává vánoční album s písněmi, které se týkají svátků, rodiny a vztahů.

"Po zatěžkaném protiválečném CD Marathon jsem si chtěla udělat radost a napsala jsem desku o věcech, jež mě těší. Nakonec jsme to celé natočili se smyčci a sborem, neb to chtělo něco onačejšího, protože z toho vylezlo vánoční album," říká Radůza.

"Ty písničky nejsou jen o Vánocích, ale i o vztazích mezi rodiči a dětmi, mezi partnery a tak všeobecně mezi lidmi. A jelikož smutného se na nás sype ze všech stran dost a dost, psala jsem jen o tom hezkém, protože věřím, že ať je sebehůř, jednou se karta musí obrátit," dodala.

Obvyklé nástrojové obsazení (kytara, klavír, akordeon, bicí) zpěvačka rozšířila o smyčcový orchestr, hoboj, vokální dětský a smíšený sbor i cimbál. Aranžmá svěřila Janě Vöröšové, s níž spolupracovala na soundtracku k filmu Tenkrát v ráji, a hráči na strunné nástroje Josefu Štěpánkovi.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy