Proslavil ho Volný pád, filmy o Batmanovi i Fantom opery. Zemřel režisér Schumacher

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 6. 2020 21:25
Ve věku 80 let v New Yorku zemřel americký scenárista, režisér a producent Joel Schumacher, kterého proslavil film Volný pád a který je známý mimo jiné i díky snímkům o Batmanovi. Po roce léčby podlehl rakovině, uvedla agentura AP s odvoláním na Schumacherova mediálního zástupce.
Zemřel režisér batmanovských snímků Joel Schumacher
Zemřel režisér batmanovských snímků Joel Schumacher | Foto: ČTK

Joel Schumacher se narodil roku 1939 v New Yorku. Původně se chtěl stát módním návrhářem, vystudoval proto prestižní Parsonovu školu designu a Institut módních technologií. U filmu začal jako kostymér. Oděvy navrhoval i pro snímky Woodyho Allena.

Jako režisér na sebe Schumacher poprvé výrazněji upozornil snímkem Hráči se smrtí z roku 1990 o experimentování s klinickou smrtí, ve kterém si zahráli v té době ještě málo známí Kiefer Sutherland, Julia Robertsová a Kevin Bacon.

O tři roky později natočil psychologické drama Volný pád s Michaelem Douglasem v hlavní roli muže, který se v psychickém zkratu rozhodne pomstít světu. Za nepříliš úspěšné jsou označovány dvě Schumacherovy adaptace slavného komiksu Batman: Batman navždy (1995) s Valem Kilmerem v roli Batmana a také Batman a Robin (1997) s Georgem Clooneym.

Schumacherem zfilmovaný muzikál Andrewa Lloyda Webbera Fantom opery z roku 2004 získal tři nominace na Zlaté glóby a Schumacher se také s dalšími režiséry podílel na ceněném politickém seriálu Dům z karet. Jeho posledním filmem je Teror (2011) s Nicolasem Cagem a Nicole Kidmanovou v hlavních rolích.

Čeští symfonici jsou fantastičtí, odpouštějí mi, když špatně diriguju, říká americký skladatel filmové hudby James Newton Howard. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 15 minutami

Češi v průběhu pandemie víc stahovali nelegální filmy, říká šéfka fondu

V průběhu pandemie koronaviru v Česku opět stouplo nelegální stahování filmů. Na panelové diskusi, kterou ve čtvrtek v Praze uspořádal karlovarský festival, to řekla ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková. Podle ní je stávající situace příležitostí k osvětě, protože mnoho lidí stále neví, zda si audiovizuální obsah stahuje legálně, nebo nelegálně.

"Připravovaná novela autorského zákona obsahuje sice nástroje, které by měly pomoci zneškodňovat nelegální úložiště. Uživatelé by také měli vědět, že když platí za bajty, neznamená to, že platí za autorská práva," řekla Fraňková. Podle ní jsou české legální VOD platformy stále málo vidět a je třeba posílit jejich propagaci.

Ivo Andrle z distribuční společnosti Aerofilms konstatoval, že jeho firmě během krize stoupla distribuce formou video-on-demand, to znamená videa na vyžádání. "Zasáhlo to lidi, na které bychom si netroufli, zájem se vrací na 2,5 až trojnásobek toho, co bylo před krizí," řekl Andrle. Legální nabídka stahování filmů v Česku ale stále není širší než nabídka toho, co poskytují nelegální servery, dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy