Prezident Blaník, nový Renč i Vejdělek. Přehled českých filmů, které jdou v první půlce roku do kin

ČTK ČTK
15. 1. 2018 10:08
Do kin se tuto zimu a jaro chystá hned několik očekávaných českých filmů. Patří mezi ně satira Prezident Blaník od režiséra seriálu Kancelář Blaník Marka Najbrta nebo nová komedie Filipa Renče Zoufalé ženy dělají zoufalé věci. Filmovou verzi dostanou i texty Petry Soukupové a Miloše Urbana. Diváci uvidí též ceněný dokument Terezy Nvotové Mečiar, jenž naposledy získal filmovou a televizní cenu Trilobit.
Marek Daniel v roli prezidenta Blaníka.
Marek Daniel v roli prezidenta Blaníka. | Foto: Falcon

Premiéry více než dvou desítek českých snímků včetně celovečerních dokumentů ohlašuje na první polovinu roku Unie filmových distributorů. Budou mezi nimi i tituly, které uvede Národní filmový archiv v cyklu filmových osmiček - například válečné psychologické drama Bílá tma Františka Čápa z roku 1948 anebo dokument Věry Chytilové TGM Osvoboditel. 

České a slovenské filmy, které se chystají do kin

Zahraniční filmy, které jdou do kin v první polovině roku 2018

 

Právě se děje

před 52 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy