Prezident Blaník, nový Renč i Vejdělek. Přehled českých filmů, které jdou v první půlce roku do kin

ČTK ČTK
15. 1. 2018 10:08
Do kin se tuto zimu a jaro chystá hned několik očekávaných českých filmů. Patří mezi ně satira Prezident Blaník od režiséra seriálu Kancelář Blaník Marka Najbrta nebo nová komedie Filipa Renče Zoufalé ženy dělají zoufalé věci. Filmovou verzi dostanou i texty Petry Soukupové a Miloše Urbana. Diváci uvidí též ceněný dokument Terezy Nvotové Mečiar, jenž naposledy získal filmovou a televizní cenu Trilobit.
Marek Daniel v roli prezidenta Blaníka.
Marek Daniel v roli prezidenta Blaníka. | Foto: Falcon

Premiéry více než dvou desítek českých snímků včetně celovečerních dokumentů ohlašuje na první polovinu roku Unie filmových distributorů. Budou mezi nimi i tituly, které uvede Národní filmový archiv v cyklu filmových osmiček - například válečné psychologické drama Bílá tma Františka Čápa z roku 1948 anebo dokument Věry Chytilové TGM Osvoboditel. 

České a slovenské filmy, které se chystají do kin

Zahraniční filmy, které jdou do kin v první polovině roku 2018

 

Právě se děje

před 11 minutami

Hejtman Půta úplatky nebral, liberecký soud ho zprostil obžaloby

Krajský soud v Liberci zprostil obžaloby libereckého hejtmana Martina Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Obžaloba ho vinila z toho, že přijal úplatek a zneužil pravomoc veřejného činitele. Státní zástupce pro něj navrhoval pět let vězení. Půta od počátku tvrdil, že je nevinný. Předseda senátu nyní čte odůvodnění rozsudku, což potrvá zřejmě několik hodin.

Půta byl obžalován v korupční kauze spolu s dalšími 11 lidmi a čtyřmi firmami. Kauza se týká dvou libereckých projektů obecně prospěšné společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) téměř za 100 milionů korun, na něž chtěla čerpat evropské dotace přes ROP Severovýchod. Ani na jeden vyplacené nebyly. Podle spisu přijal Půta úplatek v souvislosti s opravou libereckého kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun s přislíbenou dotací zhruba 55 milionů. Úplatek pro Půtu měl podle obžaloby činit 830 000 korun s tím, že 530 000 Kč mu bylo vyplaceno.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirus zmařil plány na koupi budovy v Bruselu, Česko si ji nejspíš pronajme

Ministerstvo zahraničí ustoupilo od záměru koupit novou budovu pro stálé zastoupení Česka v Bruselu, píše Deník N. Pořídit ji chtělo v souvislosti s nadcházejícím českým předsednictvím v Evropské unii. Koronavirová krize zpozdila jednání, nebylo reálné, aby nová nemovitost byla připravena k užívání pro české předsednictví v Radě EU ve druhé polovině roku 2022, řekl deníku mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Ministerstvo zahraničí nyní podle své mluvčí Zuzany Štíchové uvažuje pro předsednictví o pronájmu prostor.

Zdroj: ČTK
Další zprávy