Přehled: Ceny ministerstva kultury dostali Svěrák, Burešová nebo Morávková

Kultura Kultura
24. 10. 2021 22:52
Ve znamení prvorepublikového sdružení Devětsil se neslo nedělní udílení cen ministerstva kultury na Nové scéně Národního divadla v Praze. Doprovodila ho swingová kapela Swing Session včetně stepování a tance, za zády hudebníků byly promítány kresby Adolfa Hoffmeistera.
Končící ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.
Končící ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD. | Foto: ČTK

Odolat času

Akci moderovala Světlana Witowská, zpětně lze záznam přehrát na stránkách České televize.

S "obhajobou politika, který sedí v první řadě", na úvod vystoupil končící ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD. Řekl, že při předávání různých ocenění vnímal napětí mezi politikou a uměním. "Přesto má politik s člověkem, co vytváří umění, něco společného. Oba se potřebují prezentovat ve veřejném prostoru, oba se v něm nějak dovršují," uvažoval Zaorálek, podle nějž je dobře, když veřejný prostor o umělce stojí.

Státní ceny se nedávají dílům experimentálním či objevným, ale těm, kdo desítky let tvořili dílo, jehož charakter má šanci odolat času, zdůraznil. "To zaslouží obdiv. I politici stojí za to, aby odolali času. Já jsem zrovna příklad politika, kterého čas dohnal," zažertoval pětašedesátiletý Zaorálek, jehož strana už nezasedne v příští sněmovně. "Dovolte, abych s úctou pogratuloval těm, kteří státní ceny přeberou," dodal ministr. Následně už na jeviště postupně přicházeli laureáti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy