Předsedkyní poroty festivalu v Cannes bude Cate Blanchettová. Je to politické gesto, píše Le Figaro

ČTK ČTK
4. 1. 2018 10:37
Předsedkyní poroty na filmovém festivalu v Cannes, který se uskuteční 8. až 19. května 2018, bude Cate Blanchettová. Australská herečka bude dvanáctou ženou v této funkci. Vystřídá španělského režiséra a scenáristu Pedra Almodóvara, jehož porota loni přiřkla hlavní cenu - Zlatou palmu - švédskému filmaři Rubenu Östlundovi za snímek Čtverec.
Cate Blanchettová, předsedkyně poroty.
Cate Blanchettová, předsedkyně poroty. | Foto: Reuters

Předsedkyní poroty na letošním filmovém festivalu v Cannes bude Cate Blanchettová.

Výběr osmačtyřicetileté herečky se podle francouzského deníku Le Figaro jeví jako logická volba z uměleckého i mediálního hlediska. Podle něj ho lidé mohou interpretovat i jako snahu festivalu dát najevo podporu boji proti sexuálnímu obtěžování po skandálu kolem hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina.

Blanchettová byla jednou z prvních osobností, které se k aféře veřejně vyslovily a nevhodné jednání odsoudily. Nedávno s dalšími herečkami založila nadaci Time's Up na pomoc obětem sexuálního násilí.

Rodačku z Melbourne kritici oceňují za její náročnost při výběru rolí, všestrannost a ochotu riskovat. Je držitelkou Oscara za roli ve snímcích Letec a Jasmíniny slzy, známá je také z filmů Královna Alžběta a Královna Alžběta - Zlatý věk, Beze mě: Šest tváří Boba Dylana nebo ze ságy Pán prstenů a Hobit.

26. 5. 2017 Čtyři nejlepší filmy v Cannes. Čeští kritici a režisér poslali tipy z festivalu:

Češi, kteří navštívili filmový festival ve francouzském Cannes, vybrali mezi snímky své favority. | Video: Tomáš Stejskal
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy