Předsedkyní poroty festivalu v Cannes bude Cate Blanchettová. Je to politické gesto, píše Le Figaro

ČTK ČTK
4. 1. 2018 10:37
Předsedkyní poroty na filmovém festivalu v Cannes, který se uskuteční 8. až 19. května 2018, bude Cate Blanchettová. Australská herečka bude dvanáctou ženou v této funkci. Vystřídá španělského režiséra a scenáristu Pedra Almodóvara, jehož porota loni přiřkla hlavní cenu - Zlatou palmu - švédskému filmaři Rubenu Östlundovi za snímek Čtverec.
Cate Blanchettová, předsedkyně poroty.
Cate Blanchettová, předsedkyně poroty. | Foto: Reuters

Předsedkyní poroty na letošním filmovém festivalu v Cannes bude Cate Blanchettová.

Výběr osmačtyřicetileté herečky se podle francouzského deníku Le Figaro jeví jako logická volba z uměleckého i mediálního hlediska. Podle něj ho lidé mohou interpretovat i jako snahu festivalu dát najevo podporu boji proti sexuálnímu obtěžování po skandálu kolem hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina.

Blanchettová byla jednou z prvních osobností, které se k aféře veřejně vyslovily a nevhodné jednání odsoudily. Nedávno s dalšími herečkami založila nadaci Time's Up na pomoc obětem sexuálního násilí.

Rodačku z Melbourne kritici oceňují za její náročnost při výběru rolí, všestrannost a ochotu riskovat. Je držitelkou Oscara za roli ve snímcích Letec a Jasmíniny slzy, známá je také z filmů Královna Alžběta a Královna Alžběta - Zlatý věk, Beze mě: Šest tváří Boba Dylana nebo ze ságy Pán prstenů a Hobit.

26. 5. 2017 Čtyři nejlepší filmy v Cannes. Čeští kritici a režisér poslali tipy z festivalu:

Češi, kteří navštívili filmový festival ve francouzském Cannes, vybrali mezi snímky své favority. | Video: Tomáš Stejskal
 

Právě se děje

před 23 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 23 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy