Pražské jaro 2018 připomene výročí vzniku republiky i skladatele a dirigenta Leonarda Bernsteina

Hana Slívová Hana Slívová
14. 11. 2017 15:23
Sté výročí vzniku republiky chce připomenout příští ročník hudebního festivalu Pražské jaro, který se bude konat od 12. května do 3. června 2018. Kromě toho oslaví sté výročí narození Leonarda Bernsteina. Vstupenky se začnou prodávat 12. prosince.
Leonard Bernstein.
Leonard Bernstein. | Foto: ČTK

Na padesát koncertů nabídne v příštím roce hudební festival Pražské jaro, který se bude konat od 12. května do 3. června 2018.

Jeho hlavním tématem bude připomínka stého výročí vzniku republiky. Posluchači se tak mohou těšit na skladby českých a slovenských autorů, jejichž tvorba měla odezvu na světových pódiích a pomohla vytvářet kulturní obraz Československa a České republiky v zahraničí.  

Tento motiv se objeví i v programu zahajovacího a závěrečného koncertu. Mou vlast zahraje Česká filharmonie s Tomášem Netopilem, závěrečný koncert pak bude patřit Slovenské filharmonii s novým šéfdirigentem Jamesem Juddem.

"Autoři Bedřich Smetana, Eugen Suchoň a Leoš Janáček vlastně symbolizují všechny tři součásti bývalého Československa včetně Moravy. Nechtěli jsme udělat dva pomníky, snažili jsme se rozpustit českou a slovenskou hudbu do programu festivalu," řekl ředitel festivalu Roman Bělor.

Na festivalu zazní díla Bohuslava Martinů, Josefa Suka, Klementa Slavického, Pavla Bořkovce či Miloslava Kabeláče, ale i zástupců mladé skladatelské generace, například Michala Nejteka, Ondřeja Adámka, Lukáše Sommera a Marko Ivanoviče. 

Pražské jaro také vzpomene na sté výročí narození Leonarda Bernsteina. Jeho evropský debut se totiž odehrál právě na prvním ročníku festivalu v roce 1946. Zazní jak výběr z Bernsteinových slavných broadwayských muzikálů, tak i jeho Třetí symfonie. Tento koncert zároveň připomene 70. výročí vzniku Státu Izrael. 

Do Prahy přijedou také Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam, Varšavská filharmonie nebo Budapest Festival Orchestra, ze sólistů vystoupí klavírista Daniil Trifonov, houslový virtuos Boris Brovtsyn, vycházející operní hvězda Slávka Zámečníková či klavírista Leif Ove Andsnes.

Rezidenčním umělcem dalšího ročníku Pražského jara se stane houslista, violista a dirigent Julian Rachlin, který zahraje čtyři koncerty.

Vstupenky na 73. ročník festivalu Pražské jaro se začnou prodávat 12. prosince 2017. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Zámorský prodloužil o rok smlouvu s Hradcem Králové

Hokejový obránce Petr Zámorský bude v extralize i nadále hájit barvy Hradce Králové. Mountfield podepsal se sedmadvacetiletým odchovancem Zlína novou roční smlouvu a pojistil si jeho služby do konce nadcházející sezony. Zámorský působí v Hradci Králové od poloviny listopadu 2017, kdy přišel z pražské Sparty.

"Jednání s Petrem a jeho agentem byla velice korektní a jsem moc rád, že jsme se dohodli i přesto, že měl nabídky z jiných klubů v Česku i v zahraničí," řekl klubovému webu generální manažer Mountfieldu HK Aleš Kmoníček.

V uplynulé sezoně, kterou předčasně ukončila pandemie koronaviru, stihl Zámorský vinou zranění odehrát jen 33 z 52 utkání a připsal si devět bodů za jednu branku a osm asistencí. V předešlém ročníku byl s 38 body za deset gólů a 28 přihrávek z 50 utkání nejproduktivnějším obráncem základní části extraligy.

"Slibujeme si od něho produktivitu a pevně věřím, že po doléčení svých zdravotních problémů, které ho limitovaly na konci této sezóny, naváže na úspěšný minulý ročník a bude opět jedním z pilířů naší obrany," doplnil Kmoníček.

V extralize má Zámorský na kontě celkem 301 zápasů a 111 bodů za 34 branek a 77 asistencí. V roce 2014 získal se Zlínem mistrovský titul a vyhlášen nejlepším obráncem extraligy.

Následně podepsal dvouletý kontrakt s New York Rangers, ale v kempu Jezdců se neprosadil do základního kádru pro NHL a vrátil se do Evropy. Působil ve finském týmu Blues Espoo, ještě během sezony se pak přesunul do švédského Örebra.

V ročníku 2015/16 si připsal deset startů na farmě v Hartfordu, ale šance v NHL nepřišla a Zámorský se vrátil do Örebra. Odtud před sezonou 2017/18 zamířil do Sparty. Účastník světových šampionátů v letech 2014 v Minsku, 2016 v Moskvě i loni v Bratislavě sehrál v české reprezentaci 64 zápasů a vstřelil dvě branky.

Další zprávy