Praha hoří! Výstava ukáže největší pražské požáry i co dokázali hasiči

ČTK ČTK
24. 4. 2017 19:30
Co všechno v Praze v minulosti hořelo, jak mocný oheň to byl a kolik toho zmohli hasiči? Muzeum hlavního města Prahy 25. dubna otevírá v nově přístupné Novomlýnské vodárenské věži stálou výstavu Praha hoří!, na které ukáže způsoby, jakými se obyvatelé Prahy bránili ničivému živlu a jak se vyvíjely technické možnosti hašení požárů.
Požár Národního divadla 12. srpna 1881.
Požár Národního divadla 12. srpna 1881. | Foto: Muzeum hlavního města Prahy

S ohněm si budou zahrávat návštěvníci Novomlýnské vodárenské věže, ve které Muzeum hlavního města Prahy otevírá stálou výstavu Praha hoří! o historii požárů, úloze vodních věží a práci hasičských sborů na území hlavního města. 

Multižánrová zážitková expozice představí odvěké ohrožení Prahy plameny prostřednictvím videomappingu, animace, videoartu či virtuální reality, ale také pomocí dobových obrázků a tiskovin. Návštěvníci se ocitnou například v nitru hořícího Národního divadla. Odměnou za zdolání celé šestipatrové věže pak bude výhled z nejvyššího patra, a to nejen do okolí, ale i do roku 2117. Futuristický výjev nastíní, jak se budou požáry hasit za sto let.

Autor výstavy Tomáš Dvořák upozorňuje, že významným exponátem je i samotná šestipatrová věž. Pochází ze 17. století a fungovala jako zásobárna vody pro část Nového Města.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier Dassault. S odvoláním na parlamentní zdroje a vyšetřovatele to uvedla agentura AFP.

před 1 hodinou

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy