Podcast Přepište dějiny: Miliardář Kellner odešel, jeho legenda přichází

Martin Groman Michal Stehlík Martin Groman, Michal Stehlík
18. 4. 2021 16:00
Prezident Miloš Zeman oznámil, že o svátku republiky dekoruje Petra Kellnera Řádem bílého lva in memoriam. Postava tragicky zesnulého nejbohatšího Čecha se mění v mýtus. Co jeho příběh odkáže příštím generacím? A jaký byl v různých historických etapách náš vztah k extrémně úspěšným lidem?

Nešlo tomu odolat. Nesmírně bohatý člověk, jedinečný muž, který o život přišel při leteckém neštěstí v 56 letech. Překvapení ze smrti Petra Kellnera ještě ani neopadlo a sociální sítě už plnila srovnání zesnulého miliardáře s prvorepublikovým obuvnickým magnátem Tomášem Baťou. Při detailnějším pohledu se ale podobné paralely rozpadají stejně rychle, jako přišly na svět.

Podcast Přepište dějiny si můžete poslechnout zde:

Tak například Tomáš Baťa na rozdíl od Petra Kellnera (a dalších miliardářů z 90. let minulého století) nebyl dítětem společenské změny. Neutvořila jej první republika, ale Rakousko-Uhersko. I kdyby se c. k. monarchie nerozpadla, podnikal by ve Zlíně dost možná velmi podobně.

Pokud Baťa a republika dnes v obecném povědomí patří k sobě, pak pro to, co obuvník udělal pro stát. Nejen ekonomicky, ale také na poli architektury, kultury, sportu, rozvoje infrastruktury nebo vzdělávání. Navíc politiku neovlivňoval jen zákulisně, ale ve zcela veřejné funkci starosty.

Nejmarkantněji od sebe Baťu a Kellnera dělí postoj ke společnosti a veřejnému prostoru. Kdo z miliardářů 90. let řešil, jaká bude společnost, v níž podniká? Spíše než Baťu připomíná Kellnerův přístup první generaci amerických Morganů a Fordů - to až jejich potomci získané jmění společnosti vraceli formou závratných investic do kultury, umění, vzdělání, vědy či medicíny.

Pokud má nový mýtus o Petru Kellnerovi přinést něco inspirativního, měl by se spíše než od 90. let (nebo bludných paralel s Baťou) odvíjet od jeho fyzické smrti směrem do budoucnosti.

Třeba po vzoru Josefa Hlávky - velmi bohatého architekta, který poté, co jej málem zabil workoholismus, obrátil své snažení právě směrem ke starosti o osud české společnosti. Vlastní donací založil Českou akademii věd a umění, aby za dvě tři generace Češi nebyli už jen levnou pracovní silou, ale vzdělaným a kulturním národem. Jeho nadace přečkala protektorát i komunismus a dodnes podporuje oblasti, kvůli kterým vznikla.

Vítejte u podcastu Přepište dějiny. Martin Groman a Michal Stehlík se dnes zamýšlejí nad stopou, kterou po sobě v českých dějinách zanechali nejbohatší z Čechů. K poslechu na platformách Soundcloud, Spreaker, Spotify a Apple Podcast.

Podcast Přepište dějiny

Podcast Přepište dějiny na Aktuálně.cz

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerSpotify, Apple Podcast a Google Podcast.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy