Podcast Petra Viziny: Nepíšu historky z podsvětí, leda tak z očistce, říká Pýcha

Petr Vizina Petr Vizina
7. 10. 2020 18:00
Se scenáristou Petrem Pýchou o tom, kam až se dá zajít v krutosti a proč se v sauně chlapi nehádají do krve.

Držitel Českého lva za scénář k filmu Všechno bude učí na střední škole v Semilech a doma v Lomnici nad Popelkou je o nedělích zvoníkem.

Ve hře, kterou teď podle jeho scénáře připravuje Český rozhlas, má vedlejší, přesto důležitou roli inženýr, podnikatel, miliardář a filantrop Horálek, který se chystá vstoupit do politiky s projektem Šťastná země. "První, co režiséra na celé té hře zajímalo, byla odpověď na otázku, jestli jde o Babiše," neskrývá jisté rozpaky Petr Pýcha.

Podcast s Petrem Pýchou si můžete poslechnout zde:

Scénáře často tvoří se svým spolužákem z první třídy základní školy, spisovatelem Jaroslavem Rudišem. Společně napsali hru nazvanou Léto v Laponsku (2005). V Česku jim vynesla Cenu Alfréda Radoka, Finové díky ní přišli na chuť sauně jako prostředí mužské pospolitosti.

"Sauna vás zbaví tělesných i mentálních jedů. Vypotíte je. Zároveň je to prostředí, kde se povídá, ale na rozdíl od hospody se tam chlapi nerozčilují a neporvou do krve, protože by je v tom vedru trefilo," přibližuje Pýcha prospěšnost saunování pro veřejnou rozpravu.

Pýchovy scénáře mají vždy svou hrabalovskou "perličku na dně", událost, která obstojí při vyprávění kdekoliv - u hospodského stolu, stejně jako na lavičce v sauně. Nalézt ji lze ve filmu Úhoři mají nabito režiséra Vladimíra Michálka, stejně jako v hororové komedii Lidojedi, kde si Pýcha s Rudišem vyzkoušeli, kam až mohou dojít v brutalitě zápletky.

Právě dokončovanou hru Bulhar, z níž v podcastu uslyšíte ukázky, uvede Český rozhlas Vltava v úterý 3. listopadu.

Vítejte u pořadu Na dotek, hostem Petra Viziny je dnes scenárista Petr Pýcha. K poslechu na platformách SoundCloudSpreakerGoogle Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy