Podcast Na dotek: Slováky jsem považoval za iracionální pachatele rozpadu

Petr Vizina Petr Vizina
29. 12. 2021 18:00
Se spisovatelem Pavlem Kosatíkem o jeho nové knize Slovenské století, mostu mezi Východem a Západem, o zápasu mezi Pithartem a Mečiarem i nejbližším zrcadle Česka.
Spisovatel Pavel Kosatík.
Spisovatel Pavel Kosatík. | Foto: Honza Mudra

Skoro 70 let se Slováci snažili na Češích vymoci vlastně jediné: soužití podle zásady rovný s rovným, myslí si Pavel Kosatík. Že se naplnění svých neskrývaných i latentních představ nedočkali, skončilo na Nový rok 1993 rozdělením Československa na dva samostatné státy. "Nešel jsem po nových objevech. Četl jsem staré knihy a napadaly mě jiné věci, než byly v těch knihách napsány," přibližuje Kosatík vznik svého Slovenského století, které nedávno vydal Torst.

Český spisovatel v knize prostřednictvím výrazných postav portrétuje slovenské dějiny a snaží se porozumět i své vlastní předpojatosti. "V roce 1992 jsem se mýlil stejně jako velká část české strany," vzpomíná na rozlučku dvou nejbližších národů. "Připadalo mi, že oni jsou těmi iracionálními pachateli rozpadu, že to s nimi nejde dál."

Podcast s Pavlem Kosatíkem si můžete poslechnout zde:

Skrze životní osudy Vavra Šrobára, Milana Rastislava Štefánika, Milana Hodži, Andreje Hlinky, Jozefa Tisa, Viliama Širokého, Gustáva Husáka či Vladimíra Mečiara nahlíží Kosatík příběh slovenské státnosti, včetně temných chvil klerofašistické "farské republiky" v područí německého nacismu.

"Normalizace pak naše společné dějiny uspala na mnoho způsobů," je přesvědčen. A svými profily slovenských "otců zakladatelů" se pokouší narýsovat kontrast k tomu, co bychom snad mohli nazvat českou kulturní kolonizací Slovenska v dobách společného státu.

Podcast kromě rozhovoru s Pavlem Kosatíkem přináší také ukázky z projevu k rozpadu Československa; z proslovu prezidenta Jozefa Tisa o účasti slovenských vojáků v boji proti Sovětskému svazu v roce 1941; ukázku z reportáže o cestě prezidenta Beneše do Topoľčianek (1947), úryvek z řeči ke vzniku federace v roce 1968 a zpěv Vladimíra Mečiara, jímž se loučil s postem slovenského premiéra (1998). K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny
Foto: Aktuálně.cz

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Při tlačenici u kostela na jihu Nigérie zemřelo nejméně 31 lidí

Při tlačenici u kostela ve státě Rivers na jihu Nigérie dnes zemřelo nejméně 31 lidí, několik dalších je zraněných. Stovky lidí si ke kostelu časně ráno přišly pro jídlo zdarma. S odvoláním na policejní mluvčí o neštěstí informovaly zahraniční agentury.

Církevní organizace ve městě Port Harcourt organizovala charitativní akci Shop for free (Nakupuj zdarma). Lidé bez prostředků si mohli přijít vybrat jídlo a předměty denní potřeby zdarma. Akce měla začínat v 9:00 místního času (10:00 SELČ), ale lidé se na místě tísnili už v 6:30. Okolo 8:00 někdo z areálu otevřel malou branku namísto plánované velké brány, dav se snažil úzkým průchodem projít a ušlapal desítky lidí.

"Lidé tam byli dříve a někteří byli netrpěliví a začali spěchat, což vedlo k tlačenici. Policie na místě monitoruje situaci a zároveň probíhá vyšetřování," uvedla policejní mluvčí Grace Iringeová-Kokoová.

Informace o počtu obětí i jejich věku se v různých zdrojích liší. Podle stanice CNN zemřely zejména děti.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Perušič se Schweinerem si na písku v Ostravě zajistili postup do bojů o medaile

Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na elitním turnaji Pro Tour v Ostravě počtvrté za sebou do semifinále. Nejvýše nasazený pár zdolal ve čtvrtfinále turnajové dvojky Šarífa Januse a Ahmeda Tidžana z Kataru 2:1 na sety.

Perušič se Schweinerem ztratili s třetím párem světového žebříčku úvodní set 16:21. Ve druhém ale bronzové olympijské medailisty z Tokia porazili 21:18 a třetí sadu pak čeští reprezentanti vybojovali 15:13.

"Začátek byl dobrý, ale Katařani většinou ty první sety mívají lepší. Věděli jsme, že ten první set hrají opravdu neuvěřitelně, mají hrozně vysoká čísla úspěšnosti na útoku, ale od toho druhého setu už jdou trochu dolů, Jsem rád, že jsme tu šanci využili," řekl Perušič v rozhovoru pro Českou televizi.

Na nedávné světové jedničky Januse a Tidžana narazili Perušič se Schweinerem naposledy před dvěma měsíci v mexickém Rosaritu rovněž ve čtvrtfinále, kde prohráli 1:2 na sety. Loni v březnu je zdolali cestou za titulem v Dauhá. "Všechny naše zápasy s nimi jsou většinou jako přes kopírák. První set prohrajeme, ať už těsně nebo ne, pak se nám druhý většinou povede vyhrát, a pak už se rozhoduje v tie-breaku. To je záležitost pár bodů, dneska to bylo i trochu štěstí," dodal Perušič.

V semifinále se Češi od 18:00 střetnou se španělskou dvojicí Adrián Gavira, Pablo Herrera, kterou v pátek hladce ve dvou setech zdolali ve skupině. Snadnou práci ale sedmý pár světového žebříčku neočekává. "Asi nemůžeme čekat stejný průběh jako včera. Myslím si, že Španělé se ponaučí z taktických chyb a budou asi víc tlačit servis. Myslím, že dvakrát v řadě se jim nestane, že by podávali špatně. My se na to musíme připravit," uvedl Schweiner.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američan chtěl vraždit na oslavě ve Virginii. Když vytáhl zbraň, zastřelila ho jiná účastnice večírku

Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po účastnících večírku. Nikdo s výjimkou střelce nebyl zraněn. Policie nemá v úmyslu ženu trestně stíhat, informovala dnes na svém zpravodajském webu stanice BBC.

Na oslavě narozenin a ukončení studií se ve středu před bytovým komplexem v Charlestonu sešlo asi 40 lidí. Mezi účastníky dorazil i sedmatřicetiletý Dennis Butler, který měl několik záznamů v trestním rejstříku. Když začal střílet, jedna účastnice večírku nezaváhala, vytasila legálně drženou pistoli a střelce zneškodnila. Butler zraněním podlehl, uvedla policie v prohlášení.

Podle policejního mluvčího Tonyho Hazeletta ženina rychlá reakce zachránila mnoho životů a předešla masovému útoku. Žena, která střílela, není členkou žádného z bezpečnostních sborů, dodala policie. Její totožnost nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy