Podcast: Byl 15. březen 1939 a já propásl šanci zabít Hitlera, vzpomíná Bubník

Miloš Doležal Miloš Doležal
14. 3. 2021 18:00
S odbojářem Bohuslavem Bubníkem o tom, jak přežít mlácení na gestapu, neprozradit kamarády a nenechat si zlomit páteř komunisty.

Omoklý a depresivní 15. březen 1939. Z mělnického domku v Macharově ulici vychází dvacetiletý Bohuslav Bubník a chce projít podloubím kamenné brány, když se proti němu vyřítí kolona německých aut. A mezi nimi opancéřovaný mercedes, ve kterém sedí Adolf Hitler.

V úzké bráně auta výrazně zpomalí, a tak se může Bubník, stojící na úzkém chodníku, Führerovi podívat z těsné blízkosti do tváře. Připadá mu mramorově studená. Když mi to úzké místo pan Bubník po letech ukazoval, dodával spíš sám pro sebe: "Tehdy jsem úplně strnul. Škoda že jsem ho něčím nezabil, ta možnost se na vteřinu ukázala."

Hitler mířil se svojí suitou triumfovat na Pražský hrad a před Bubníkem se otevírala nejdramatičtější perioda jeho života. Stal se součástí podpůrné domácí sítě pro dvojici parašutistů Jana Kubiše a Josefa Gabčíka, kteří zlikvidovali jiného mocného muže třetí říše.

Podcast se vzpomínkami Bohuslava Bubníka si můžete poslechnout zde:

Pro Bohuslava Bubníka, který se narodil 22. dubna 1918, byla zásadní sokolská průprava. Spolku se "upsal" ještě v předškolním věku takřka na celý život. Na archivních předválečných snímcích vypadá jako urostlý playboy z hollywoodského filmu. Hustá černá kštice, jemně modelovaná hladká tvář a zdravé, sportem - sokolským cvičením, veslováním i atletikou - tužené tělo.

Bývalý náčelník mělnických sokolů a nožíř Augustin Rebec (1905-1942) udržoval i přes nacistický zákaz mělnickou skupinu v pravidelném setkávání. Někdy v polovině roku 1941 obdržela z Prahy list od svého dávného známého Václava Nováka, také aktivního předválečného sokolského činovníka, který oznamoval návštěvu v důležité záležitosti.

"Šli jsme mu na nádraží naproti," napsal později ve své rukopisné vzpomínce Bohuslav Bubník, "a bratr Novák nás informoval o tom, že se organizuje z řad spolehlivých členů Sokola odbojová skupina, která navazuje spojení na celostátní odbojovou organizaci, a žádal nás o spolupráci - bez účasti příslušníků rodin. Příslib okamžitě dostal."

Začátkem roku 1942 bylo mělnickým oznámeno, že v Praze jsou ubytovaní parašutisté a potřebují pomoci se sháněním potravin. Bohuslav Bubník několikrát dovezl do Libně k Novákům balíčky s moukou. V bytě se také několikrát setkal s výsadkáři. Neptal se jich na nic, zachoval pravidla konspirace, podle nichž méně vědět má jisté výhody.

V červenci 1942 bohužel došlo k provalení mělnické větve ilegální sokolské organizace. Zatčen byl také Bohuslav Bubník. Na gestapu prošel tvrdými výslechy, ale stal se malý zázrak a společně s Ottou Panešem ze sousední sokolské organizace byl 15. srpna 1942 propuštěn z Pankráce. Při odchodu z věznice společně čekali ještě na další propuštěné. Nikdo z nich už ale nevyšel. Většina pak byla i s rodinnými příslušníky a dalšími spolupracovníky Anthropoidu popravena v Mauthausenu 24. října 1942.

Prožitek Pečkárny Bubníka nepřipravil o schopnost nasadit krk za ohroženou domovinu. Ještě v průběhu roku 1943 se napojil na odbojovou skupinu Františka Erbana. Na konci války se pak v Mělníce aktivně účastnil osvobozovacích akcí a odzbrojování německých vojáků společně s polskými jednotkami.

Bubníkova poválečná snaha vzkřísit mělnickou sokolskou organizaci ale neměla dlouhého trvání - po komunistickém puči se spolek musel vzdát majetku a rozpustit. I proto se Bohuslav Bubník s komunisty nikdy nezapletl. Vzdoroval jejich nátlaku, se studiem se rozloučil a založil rodinu. Školu si pak směl při zaměstnání dodělat až během uvolnění koncem 60. let.

Když bylo po roce 1989 opět možné Sokola obnovit, zalovil Bubník v kapse svého saka, vytáhl klíč, který tam ležel 40 let, a bez velkých fanfár odemkl dveře mělnického Tyršova domu.

Životní příběh Bohuslava Bubníka, pevně spjatý s heroickou tváří československých dějin, se uzavřel symbolicky 15. března 2012, v den temného výročí německé okupace.

Vítejte u podcastu Na cestě s Milošem Doležalem. Dnešní díl je věnován osudu odbojáře Bohuslava Bubníka. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

Podcast Na cestě s Milošem Doležalem

Na cestě s Milošem Doležalem
Foto: Aktuálně.cz

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerSpotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rakousko ukončí od pondělí po vzoru Česka kontroly na hranici se Slovenskem

Rakousko od pondělí zruší kontroly na hranici se Slovenskem, informuje podle agentury APA rakouské ministerstvo vnitra. Důvodem pro tento krok je, že v noci na neděli ukončí kontroly na hranici také Česko. Rakousko původně kontroly na rakousko-slovenské hranici zavedlo po vzoru Česka, které je ustavilo kvůli nárůstu nelegální migrace na konci loňského září.

Rakousko plánuje místo kontrol na hranici kontroly v příhraničních oblastech, a to v koordinaci se sousedními státy. V těchto oblastech země plánuje nasadit hlídky a drony.

Také v případě Česka bude po zrušení kontrol na hranici se Slovenskem fungovat na směnu v příhraničním prostoru 70 policistů. Podle českého ministra vnitra Víra Rakušana budou také pokračovat kontroly ve slovenských vlacích, které mají zajistit, aby případní odhalení migranti zůstali na slovenské straně hranice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy