Drtivé přesile výsadkáři podlehli až po sedmi hodinách lítého boje

Miloš Doležal Miloš Doležal
16. 6. 2021 18:00
Dokumentární podcast Na cestě rekonstruuje okolnosti útoku na parašutisty po atentátu na Reinharda Heydricha ukryté v pravoslavném chrámu v pražské Resslově ulici.
Těla mrtvých parašutistů ve Václavské ulici.
Těla mrtvých parašutistů ve Václavské ulici. | Foto: Archiv Jaroslava Čvančary
Čurda gestapu udal všechny spolupracovníky parašutistů, které znal a svou zradou způsobil smrt desítek vlastenců i jejich rodin. Při jejich výslechu se použitím nejbrutálnějších vyšetřovacích metod gestapu podařilo ve večerních hodinách 17. června 1942 zjistit, kde se parašutisté ukrývají. Následně bylo okolí kostela obklíčeno. Obkličovací kruh byl uzavřen 18. června 1942 ve 4.15 hod. | Foto: Archiv Eduarda Stehlíka a Jaroslava Čvančary
Po dobytí vnitřní části kostela se boj přesunul do krypty, bráněné podporučíkem Josefem Valčíkem, rotmistrem Josefem Gabčíkem, rotným Jaroslavem Švarcem a četařem Janem Hrubým. Němci přivolali na pomoc pražské hasiče, kteří vháněli do krypty okénkem z ulice vodu a dráždivý kouř. | Foto: Archiv Eduarda Stehlíka a Jaroslava Čvančary
Zrádce Karel Čurda identifikuje mrtvé kamarády. | Foto: Archiv Jaroslava Čvančary
Pražská Resslova ulice po boji. 18. červen 1942. | Foto: Archiv Jaroslava Čvančary
V době krutých represálií rozpoutaných nacisty bezprostředně po atentátu nalezli parašutisté díky představitelům pravoslavné církve bezpečné útočiště v kostele sv. Cyrila a Metoděje (za okupace sv. Karla Boromejského) v Resslově ulici v Praze. | Foto: Aktuálně.cz, Archiv Eduarda Stehlíka a Jaroslava Čvančary
Parašutista Josef Gabčík. | Foto: Jaroslav Čvančara
Parašutista Jan Kubiš. | Foto: Archiv: Eduard Stehlík, Jaroslav Čvančara, VHÚ
Boris Johnson klade během návštěvy Prahy v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje věnec k památníku parašutistů. | Foto: Ludvík Hradilek
Pamětník a univerzitní profesor Radim Palouš, polistopadový rektor Univerzity Karlovy. Na snímku při setkání s papežem Janem Pavlem II. | Foto: Archiv rodiny Paloušovy
Pamětnice Olga Rožnovská-Čiklová, dcera pravoslavného faráře Václava Čikla. | Foto: Archiv Miloše Doležala
Pamětník a typograf Jiří Blažek. | Foto: Archiv Miloše Doležala
Pamětník a literární historik Vladimír Justl. | Foto: Archiv M. Hrachovinové

"Vtrhli k nám okolo páté ranní. Gestapo a vojáci. Rodiče nás vzbudili - děti, honem se oblečte! Hrozný okamžik - otec musel mít otevřené dveře u toalety a voják na něj mířil pistolí. Rozházeli postele a skříně a pak příkaz: půjdete s námi! Maminka stáhla z ruky hodinky a podala mi je. Pak zamkli byt a odešli s rodiči. My se sestrou zůstaly stát na schodišti samy. To jsem tatínka s maminkou viděla naposledy," popisuje brzké ráno 18. června 1942 Olga Rožnovská-Čiklová. Dcera pravoslavného faráře Václava Čikla, který se s dalšími souvěrci podílel na ukrývání sedmi československých parašutistů v kostele sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici.

Píše se polovina června 1942, od útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha uplynuly dva týdny a gestapo je stále bez podstatné stopy, která by mu pomohla vypátrat pachatele. Nacisté běsní - v Praze, Brně, Pardubicích i Klatovech jsou popravovány desítky českých vlastenců.

Podcast věnovaný Heydrichiádě si můžete poslechnout zde:

V atmosféře všeobecné tísně, neustálých kontrol a razií nalezla sedmička československých parašutistů úkryt v pravoslavném chrámu hlavního města. Jenže pod velkým tlakem selhává jeden z jejich druhů, Karel Čurda. Gestapo z jeho výpovědí - a z výslechů dalších zatčených spolupracovníků paraskupiny Silver A - zjistilo, že výsadkáři se skrývají v nějakých podzemních prostorách na území Prahy. Během vyšetřování Vlastimila Moravce se pak Němcům podařilo získat přesnou informaci.

Parašutisty rozhodně nepodceňovali. Rovněž je znepokojovalo, že jsou ukryti ve staré sakrální stavbě. Obávali se existence podzemních únikových chodeb. Proto ještě v noci předvedli znalce staré Prahy a na tyto věci se jich vyptávali. Němečtí odborníci ovšem detailními informacemi o interiéru chrámu nedisponovali.

Porada v centrále gestapa skončila ve tři hodiny nad ránem 18. června 1942. O pár minut později už se v centru Prahy k boji připravilo téměř 800 německých vojáků. Nejprve hermeticky uzavřeli širší okolí kostela, pak se pustili do zatýkání pravoslavných duchovních.

Samotná bitva v Resslově ulici trvala téměř sedm hodin. Na místo byla narychlo povolána četa protektorátní požární policie ze sboru v Sokolské ulici. Hasiči dostali od Němců rozkaz použít beranidlo, později světlomety a hadice, kterými do chrámové krypty vháněli vodu. Parašutisté se obdivuhodně bránili, hadice přeřezávali a žebříkem je vystrkovali ven. Teprve až agilní hasiči Soustružník a Hertl zachytili žebřík hákem a parašutistům jej z okénka vytáhli.

V osudný den se poblíž místa boje vyskytovali svědci, jejichž vzpomínky přinášíme. Postupně hovoří profesor Radim Palouš, Radoslav Gruber, Anna Veselá, literární historik Vladimír Justl, Věra Vašutová, Zlata Fořtová, hasič František Jůna, typograf Jiří Blažek, Olga Rožnovská-Čiklová a Miroslav Rosík. Zápisky z dobových dokumentů interpretují Jiří Hromada a Stanislav Šárský.

Vítejte u podcastu Na cestě s Milošem Doležalem. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, SpotifyApple Podcasts a Google Podcasts.

Podcast Na cestě s Milošem Doležalem

Na cestě s Milošem Doležalem

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerSpotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy