Podcast Petra Viziny: Zlo je lidský talent, ale nesmí dostat příležitost, říká Sís

Petr Vizina Petr Vizina
7. 1. 2020 17:00
Mozaiku Petra Síse znají pasažéři newyorského metra, tapiserii Letící muž, věnovanou Václavu Havlovi, zase ti, kdo cestují přes letiště v Praze. Je autorem šestadvaceti dětských publikací, stejného počtu animovaných filmů a šest desítek knih ilustroval.

V připravované knize o Nicholasi Wintonovi, zachránci židovských dětí, portrétoval výtvarník Petr Sís vůbec poprvé Hitlera, ačkoliv zlo má v jeho knihách spíš symbolickou podobu.

První díl podcastu si můžete pustit zde:

"Do svých obrázků a filmů jsem zakódoval věci, kterým už dneska ani sám nerozumím," přiznává Sís. "Bohužel na luštění kódů a symbolů už dnes nikdo nemá čas, leda děti, ale ty o nich nemluví," říká v prvním vydání nového kulturního podcastu Aktuálně.cz, který od ledna každý týden připravuje novinář a moderátor Petr Vizina. Rozhovory lze nalézt na platformách SoundCloud, Google PodcastsApple PodcastsSpreaker i Spotify, kde už je nyní k poslechu premiérový díl. Ten je možné přehrát také nahoře v tomto článku. 

Na pražské Kampě vzniká 70 metrů dlouhá zeď se Sísovými ilustracemi ke třiceti rokům svobody. V roce 1982 výtvarník odešel ze země, kde umění posluhovalo mocným díly obřích rozměrů. Jedno takové teď v Praze díky němu vzniká. Neuniká mu ta ironie?

Petr Sís je pozitivní, optimistický člověk, přestože ho z vlastní země vyhnalo zlo komunistického fízlování, donášení a povinného vděku. Sísova rodina měla s diktaturou tragické zkušenosti. Přesto, nebo snad právě proto se jeho knihy a filmy zabývají spíše tím, co je dobré: fantaziemi a splněnými sny.

Rozhovor se přesto točí kolem otázky zla. Třeba proto, že dnešní USA podle Petra Síse v jistém ohledu připomínají Československo po osmašedesátém roce. Lidé se v rozhovoru nejprve opatrně oťukávají, aby věděli, kde ten druhý názorově stojí.

Originální pohled na tvorbu Petra Síse nabízí v pražské galerii Dox výstava O létání a jiných snech. Centrum současného umění ji pro velký zájem prodlužuje do 10. února 2020.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 44 minutami

Nejméně sedm lidí zranil střelec, který v neděli místního času spustil palbu na bleším trhu v Houstonu v americkém státu Texas.

Podezřelý ze střelby byl zadržen na místě činu, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na místního šerifa. "Nikdo ze zraněných není v kritickém stavu," uvedl šerif Ed Gonzalez na twitteru s tím, že všichni postřelení byli odvezeni do nemocnice. "Některá zranění mohly způsobit odražené kulky," dodal.

Motivy zadrženého podezřelého nejsou zatím známé, poznamenal server Click2houston.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

"Zjevně nepřiměřená" rychlost. V Bratislavě zadrželi taxikáře, který jezdil s 3,67 promile.

Nepřípustně, nadto notně se v Bratislavě posilnil na poskytování své služby 23letý taxikář Lukáš B. Dechová zkouška po zadržení policisty ukázala, že jezdil s 3,67 promile alkoholu v krvi. Informoval o tom mluvčí bratislavské policie Michal Szeiff.

Policisté taxík Škoda Octavia zastavili kvůli tomu, že se hnal rychlostí  Záhy poté, co řidiče nechali "dýchnout", zamířili s provinilcem na obvodní oddělení, kde mu pak sdělili obvinění z ohrožení pod vlivem návykové látky, sdělil mluvčí.

 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Izrael v noci na pondělí podnikl nálety proti radikální palestinské skupině Islámský džihád v Sýrii a v Pásmu Gazy.

"Před krátkou chvíli (izraelské síly) podnikly sérii náletů proti teroristickým cílům patřícím organizaci Islámský džihád jižně od Damašku a proti desítkám teroristickým cílů patřícím Islámskému džihádu v Pásmu Gazy," uvedl armádní mluvčí.

Nálety podle agentury AFP následovaly po nedělních potyčkách v Pásmu Gazy, odkud Islámský džihád odpaloval rakety na Izrael, kde se úřady rozhodly v pondělí zavřít školy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy