Podcast Petra Viziny: Zlo je lidský talent, ale nesmí dostat příležitost, říká Sís

Petr Vizina Petr Vizina
7. 1. 2020 17:00
Mozaiku Petra Síse znají pasažéři newyorského metra, tapiserii Letící muž, věnovanou Václavu Havlovi, zase ti, kdo cestují přes letiště v Praze. Je autorem šestadvaceti dětských publikací, stejného počtu animovaných filmů a šest desítek knih ilustroval.

V připravované knize o Nicholasi Wintonovi, zachránci židovských dětí, portrétoval výtvarník Petr Sís vůbec poprvé Hitlera, ačkoliv zlo má v jeho knihách spíš symbolickou podobu.

První díl podcastu si můžete pustit zde:

"Do svých obrázků a filmů jsem zakódoval věci, kterým už dneska ani sám nerozumím," přiznává Sís. "Bohužel na luštění kódů a symbolů už dnes nikdo nemá čas, leda děti, ale ty o nich nemluví," říká v prvním vydání nového kulturního podcastu Aktuálně.cz, který od ledna každý týden připravuje novinář a moderátor Petr Vizina. Rozhovory lze nalézt na platformách SoundCloud, Google PodcastsApple PodcastsSpreaker i Spotify, kde už je nyní k poslechu premiérový díl. Ten je možné přehrát také nahoře v tomto článku. 

Na pražské Kampě vzniká 70 metrů dlouhá zeď se Sísovými ilustracemi ke třiceti rokům svobody. V roce 1982 výtvarník odešel ze země, kde umění posluhovalo mocným díly obřích rozměrů. Jedno takové teď v Praze díky němu vzniká. Neuniká mu ta ironie?

Petr Sís je pozitivní, optimistický člověk, přestože ho z vlastní země vyhnalo zlo komunistického fízlování, donášení a povinného vděku. Sísova rodina měla s diktaturou tragické zkušenosti. Přesto, nebo snad právě proto se jeho knihy a filmy zabývají spíše tím, co je dobré: fantaziemi a splněnými sny.

Rozhovor se přesto točí kolem otázky zla. Třeba proto, že dnešní USA podle Petra Síse v jistém ohledu připomínají Československo po osmašedesátém roce. Lidé se v rozhovoru nejprve opatrně oťukávají, aby věděli, kde ten druhý názorově stojí.

Originální pohled na tvorbu Petra Síse nabízí v pražské galerii Dox výstava O létání a jiných snech. Centrum současného umění ji pro velký zájem prodlužuje do 10. února 2020.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Obří slalom v Sestriere vede po prvním kole Brignoneová

Obří slalom Světového poháru v Sestriere vede po prvním kole domácí Federica Brignoneová. Italská lyžařka, která je nejvýš v průběžném pořadí této disciplíny, má náskok 17 setin sekundy před Slovenkou Petrou Vlhovou.

Na dalších místech jsou Němka Viktoria Rebensburgová a Američanka Mikaela Shiffrinová, která na konci prosince vyhrála předchozí obří slalom v Lienzu. Druhé kolo v italském zimním středisku začne ve 14:05.

Zdroj: ČTK
Další zprávy