Podcast Petra Viziny: Zlo je lidský talent, ale nesmí dostat příležitost, říká Sís

Petr Vizina Petr Vizina
7. 1. 2020 17:00
Mozaiku Petra Síse znají pasažéři newyorského metra, tapiserii Letící muž, věnovanou Václavu Havlovi, zase ti, kdo cestují přes letiště v Praze. Je autorem šestadvaceti dětských publikací, stejného počtu animovaných filmů a šest desítek knih ilustroval.

V připravované knize o Nicholasi Wintonovi, zachránci židovských dětí, portrétoval výtvarník Petr Sís vůbec poprvé Hitlera, ačkoliv zlo má v jeho knihách spíš symbolickou podobu.

První díl podcastu si můžete pustit zde:

"Do svých obrázků a filmů jsem zakódoval věci, kterým už dneska ani sám nerozumím," přiznává Sís. "Bohužel na luštění kódů a symbolů už dnes nikdo nemá čas, leda děti, ale ty o nich nemluví," říká v prvním vydání nového kulturního podcastu Aktuálně.cz, který od ledna každý týden připravuje novinář a moderátor Petr Vizina. Rozhovory lze nalézt na platformách SoundCloud, Google PodcastsApple PodcastsSpreaker i Spotify, kde už je nyní k poslechu premiérový díl. Ten je možné přehrát také nahoře v tomto článku. 

Na pražské Kampě vzniká 70 metrů dlouhá zeď se Sísovými ilustracemi ke třiceti rokům svobody. V roce 1982 výtvarník odešel ze země, kde umění posluhovalo mocným díly obřích rozměrů. Jedno takové teď v Praze díky němu vzniká. Neuniká mu ta ironie?

Petr Sís je pozitivní, optimistický člověk, přestože ho z vlastní země vyhnalo zlo komunistického fízlování, donášení a povinného vděku. Sísova rodina měla s diktaturou tragické zkušenosti. Přesto, nebo snad právě proto se jeho knihy a filmy zabývají spíše tím, co je dobré: fantaziemi a splněnými sny.

Rozhovor se přesto točí kolem otázky zla. Třeba proto, že dnešní USA podle Petra Síse v jistém ohledu připomínají Československo po osmašedesátém roce. Lidé se v rozhovoru nejprve opatrně oťukávají, aby věděli, kde ten druhý názorově stojí.

Originální pohled na tvorbu Petra Síse nabízí v pražské galerii Dox výstava O létání a jiných snech. Centrum současného umění ji pro velký zájem prodlužuje do 10. února 2020.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 3 minutami

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy