25 tisíc lidí vítalo Plzeň jako evropskou metropoli kultury

ČTK ČTK, Economia
Aktualizováno 17. 1. 2015 19:55
Přišli ve čtyřech průvodech symbolizujících čtyři plzeňské řeky a sledovali asi hodinovou show na centrálním náměstí Republiky.
Andělé na chůdách v sobotním průvodu na plzeňském náměstí.
Andělé na chůdách v sobotním průvodu na plzeňském náměstí. | Foto: ČTK

Plzeň - Zvuk nových zvonů na katedrále sv. Bartoloměje v sobotu ohlásil Plzeň jako Evropské hlavní město kultury 2015.

Asi hodinovou show uspořádanou k této příležitosti sledovaly na centrálním náměstí Republiky tisíce lidí, kteří přišli ve čtyřech průvodech symbolizujících čtyři plzeňské řeky. Další lidé stáli před pěti velkoplošnými obrazovkami v přilehlém sadovém okruhu.

Podle odhadů organizátorů přišlo do centra na 25 tisíc lidí.

Petr Forman se svým týmem piloval slavnostní zahájení akce Plzeň Evropské hlavní město kultury 2015.
2:12
Petr Forman se svým týmem piloval slavnostní zahájení akce Plzeň Evropské hlavní město kultury 2015. | Video: Blahoslav Baťa

Při Symfonii zvonů, tedy hlavním zahajovacím momentu oslav, prošel nad hlavami lidí na náměstí ve výšce asi 40 metrů švýcarský provazochodec David Dimitri. Ujít po provaze musel asi 240 metrů.

Na zvony se složili Plzeňané i další dárci. Stometrové kostelní věži chyběly přes 70 let. Za druhé světové války byly původní zvony roztaveny na zbraně. Při mimořádně silném zážitku zaznělo z katedrály všech pět zvonů, tedy čtyři nové a jeden historický.

K plzeňské symfonii se přidaly ve stejnou chvíli i katedrály v dalších městech Česka i v zahraničí. Lidé na náměstí mohli sledovat záběry z 11 obřích projektorů, které promítaly na stěny okolních domů, katedrálu i dvě velká plátna příběh města. Lidem před očima proběhly důležité okamžiky z historie Plzně, pohlédli do tváří slavných rodáků. Zazněla skladba z dílny Marko Ivanoviče napsaná speciálně pro dnešní ceremoniál.

Odpoledne mohli lidé v Plzni sledovat, jak se v místním sadovém okruhu vyrábí ledový bar a socha ze 70 kvádrů. Každý z nich vážil 125 kilogramů. Šlo o jednu z největších sobotních atrakcí.

Ledový bar v Plzni.
Ledový bar v Plzni. | Foto: ČTK

"Kvádry vyrábíme ve speciálních mrazicích vanách, kam dáváme profiltrovanou vodu a čekáme tři až čtyři dny, než se nám kvádr vyrobí," řekl k tomu Marek Košmider. Ideální počasí pro práci s ledem podle něj nebylo - drobně pršelo a bylo nad nulou. "Ideální je teplota minus deset a sluníčko. Ledové bary a sochy se někdy dělají i v létě, kdy je to ale vždy jen na pár hodin, v zimním počasí to vydrží i měsíce," uvedl.

Devítimetrový bar vytvořil v prostoru před Měšťanskou besedou plzeňský umělec František Bálek. "Plánuji jej vyzdobit a doplnit plastikami, které se nějak vážou k Plzni a k roku 2015," řekl během tvorby.

V baru tam vznikly ještě sochy dvou rytířů, které nesou štíty s logem Plzeň 2015. Součástí je také gotický, asi tři metry vysoký portál, jenž odkazuje na krásu plzeňské katedrály sv. Bartoloměje. Vrchol portálu ozdobí andělíček, další symbol Plzně.

Před zraky diváků z ledu tvořili i další umělci, a to trojice nejlepších sochařů z Evropy v této disciplíně. Nestoupne-li výrazně teplota, díla vydrží do neděle.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 6 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 6 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 7 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy