PKF slaví dvacetiny se sopranistkou Kate Royal

jla
Aktualizováno 27. 9. 2014 17:51
Tři nejen žánrově různorodé koncerty v jednom týdnu si PKF - Prague Philharmonia nadělí jako dárek k dvacátým narozeninám. Přijede Kate Royal, Julia Kamenik i Beethoven.
Britská operní pěvkyně Kate Royal už jednou s PKF vystupovala. Na Smetanové Litomyšli zpívala v češtině Dvořákovu Rusalku.
Britská operní pěvkyně Kate Royal už jednou s PKF vystupovala. Na Smetanové Litomyšli zpívala v češtině Dvořákovu Rusalku. | Foto: PKF

Praha - Ku příležitosti oslav 20. výročí založení hudebního tělesa PKF - Prague Philharmonia do Česka přijede bristká operní hvězda Kate Royal. Při prvním částí koncertní trilogie vystoupí hned dvakrát, zazpívá Mahlerovu Symfonii č. 4 a čtyři milostné španělské písně Joaquína Rodriga.

"Okouzlující Kate Royal má opravdu zlato v hrdle a v závěru večera vystoupí na empoře Dvořákovy síně přímo mezi posluchači," těší se dirigent Jakub Hrůša. 

Prostřední část koncertů zavede posluchače do dob největší slávy Rakouska-Uherska. Program sestavil druhý šéfdirigent PKF, švýcarský flétnista, Kaspar Zehnder. Ve středu 1. října tak vzdá hold operním kusím z pera Johanna Strausse mladšího nebo Giuseppe Verdiho.

Beethoven i cikánské tance

Přednes rakouské sopranistky Julie Kamenik příznačně doplní maďarský cikánský soubor Kalando Ensemble Budapešť a Český filhramonický sbor Brno. "Posluchače přeneseme o nejméně jedno století zpět v čase, zahrajeme známé melodie z Cikánského barona nebo Čardášových tanců," říká dirigent Zehnder.

O velkolepost finále koncertní trilogie se postarají přední domácí sólisté pod vedením jednoho ze zakladatelů PKF Jiřího Bělohlávka. Čtveřice umělců Simona Houda Saturová, Jana Hrochová Wallingerová, Richard Samek a Jan Martiník zakončí oslavy čtvrtou větou poslední dokončené symfonie německé legendy vážné hudby Ludwiga van Beethovena.

První koncert se uskuteční 28. září v Dvořákově síni Rudolfina.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy