PKF slaví dvacetiny se sopranistkou Kate Royal

jla
Aktualizováno 27. 9. 2014 17:51
Tři nejen žánrově různorodé koncerty v jednom týdnu si PKF - Prague Philharmonia nadělí jako dárek k dvacátým narozeninám. Přijede Kate Royal, Julia Kamenik i Beethoven.
Britská operní pěvkyně Kate Royal už jednou s PKF vystupovala. Na Smetanové Litomyšli zpívala v češtině Dvořákovu Rusalku.
Britská operní pěvkyně Kate Royal už jednou s PKF vystupovala. Na Smetanové Litomyšli zpívala v češtině Dvořákovu Rusalku. | Foto: PKF

Praha - Ku příležitosti oslav 20. výročí založení hudebního tělesa PKF - Prague Philharmonia do Česka přijede bristká operní hvězda Kate Royal. Při prvním částí koncertní trilogie vystoupí hned dvakrát, zazpívá Mahlerovu Symfonii č. 4 a čtyři milostné španělské písně Joaquína Rodriga.

"Okouzlující Kate Royal má opravdu zlato v hrdle a v závěru večera vystoupí na empoře Dvořákovy síně přímo mezi posluchači," těší se dirigent Jakub Hrůša. 

Prostřední část koncertů zavede posluchače do dob největší slávy Rakouska-Uherska. Program sestavil druhý šéfdirigent PKF, švýcarský flétnista, Kaspar Zehnder. Ve středu 1. října tak vzdá hold operním kusím z pera Johanna Strausse mladšího nebo Giuseppe Verdiho.

Beethoven i cikánské tance

Přednes rakouské sopranistky Julie Kamenik příznačně doplní maďarský cikánský soubor Kalando Ensemble Budapešť a Český filhramonický sbor Brno. "Posluchače přeneseme o nejméně jedno století zpět v čase, zahrajeme známé melodie z Cikánského barona nebo Čardášových tanců," říká dirigent Zehnder.

O velkolepost finále koncertní trilogie se postarají přední domácí sólisté pod vedením jednoho ze zakladatelů PKF Jiřího Bělohlávka. Čtveřice umělců Simona Houda Saturová, Jana Hrochová Wallingerová, Richard Samek a Jan Martiník zakončí oslavy čtvrtou větou poslední dokončené symfonie německé legendy vážné hudby Ludwiga van Beethovena.

První koncert se uskuteční 28. září v Dvořákově síni Rudolfina.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy