Piková dáma od Toyen se stala nejdražším obrazem vydraženým v Česku

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 10. 2020 19:30
Malba od Toyen nazvaná Piková dáma byla na nedělní aukci v Praze prodána za 78,6 milionu korun včetně přirážky. Stala se tak nejdražším obrazem vydraženým v Česku. Vyvolávací cena činila 29,9 milionu.

Rekord dosud držel obraz Oskara Kokoschky jménem Praha - Pohled z křižovnického kláštera, loni prodaný za 78,5 milionu.

Toyen: Piková dáma, 1926, prodáno za 78,6 milionu korun.
Toyen: Piková dáma, 1926, prodáno za 78,6 milionu korun. | Foto: Adolf Loos Apartment and Gallery

Obraz od Toyen, v originále nazvaný La Dame de pique, pochází z malířčina sběratelsky ceněného období. Namalovala ho krátce po příchodu do Paříže v roce 1926. "Olej Toyen srovnatelné galerijní kvality a významu se na českém a světovém aukčním trhu ještě nikdy nedražil," uvedla aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery.

Dosavadním autorským rekordem Toyen v české aukci byl obraz Šero v pralese. V roce 2017 za něj kupec zaplatil 36 milionů korun včetně přirážky.

Za milionové částky se na nedělní dražbě v pražské Mánesu prodala i další díla. Za zhruba 8,3 milionu korun získal nového majitele obraz Zimní květ od mistra šerosvitu a světla Jakuba Schikanedera. "Jedná se o mimořádně půvabné dílo, kde se malíř inspiroval japonským dekorativním uměním," uvedla aukční síň. Vyvolávací cena díla z roku 1887, které bylo dlouho nezvěstné, činila 2,7 milionu korun.

Za olej Josefa Čapka Děti v trávě dal kupec 7,9 milionu korun. Práce náleží do takzvaného dětského období malířovy tvorby z přelomu 20. a 30. let minulého století. "Jde o Čapkův nejdražší obraz s motivem hrajících si dětí," upřesnila Aneta Kopecká z pořádající aukční síně.

Nový autorský rekord má po aukci také malíř Pravoslav Kotík. Jeho olej z roku 1946 nazvaný Rekreace šel do dražby s cenou 850 tisíc korun, aby nakonec našel nového majitele za 3,35 milionu korun. Za dosud nejvyšší cenu v Česku bylo vydraženo dílo chorvatského malíře Vlaha Bukovace. Obraz s motivem dívky v oranžovém šálu se prodal téměř za tři miliony korun.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy