Picassova pohlednice se vydražila za pět milionů korun

ČTK ČTK
20. 6. 2015 13:57
Neznámý kupující po telefonu vydražil nikdy nedoručenou pohlednici s vlastnoruční skicou samotného Pabla Picassa z roku 1918.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Berlín - Na aukci v Německu se o víkendu za více než 200 tisíc eur (5,5 milionu korun) prodala pohlednice, kterou v roce 1918 odeslal malíř Pablo Picasso svému příteli, básníkovi Guillaumu Apollinairovi. Informovala o tom agentura DPA.

Sto let starý pohled z města Pau na jihu Francie ke svému adresátovi do Paříže nikdy nedoputoval, pro sběratele je ale cenný zejména díky skice na zadní straně, která podle odborníků dokumentuje období, kdy Picasso tvořil svá slavná kubistická zátiší.

O pohlednici, kterou Picasso odeslal 5. září 1918, svedli po telefonu tvrdý souboj zájemci z Německa, Británie, Francie a Ruska. Přihazování nakonec skončilo na částce 166 tisíc eur, což bylo mnohem více, než původně odhadovaná cena 100 tisíc eur. Společně s aukční přirážkou nakonec nový majitel aukční síni Gärtner z města Bietigheim-Bissingen zaplatí přes 200 tisíc eur.

Pohlednice k Apollinairovi, jehož Picasso španělsky žertovně tituloval Don Guillermo, nikdy nedorazila, což potvrzuje razítko s nápisem "nedoručitelná zásilka" ("rebut"). Jen o pár měsíců později básník zemřel poté, co se nakazil španělskou chřipkou.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy