Cenu kritiky za mladou malbu získal Patrik Adamec, obrazy vyplňuje pěnou

ČTK ČTK
7. 2. 2023 20:45
Vítězem letošní Ceny kritiky za mladou malbu se stal devětadvacetiletý student pražské Akademie výtvarných umění Patrik Adamec. Tématem ročníku byla Krajina vnitřní a vnější. Rodák z Chomutova, který vyrůstal s rodiči na americké Floridě, soutěžil s několika obrazy. Obrací se v nich k místům svého dětství i současného života v Česku.
Patrik Adamec vyrůstal na americké Floridě.
Patrik Adamec vyrůstal na americké Floridě. | Foto: ČTK

Adamec má za sebou už několik výstav, kromě výtvarného umění studoval architekturu. V soutěži měl dva obrazy stylizované krajiny, které vytvořil emailovou malbou na plátně. Namísto vypnutí na dřevěné desce je vyplnil pěnou, celek tak tvoří dojem měkkého a útulného prostředí. Na jednom obraze je domeček s dvěma kaktusy, na druhém jen domek a slunce na obloze. Druhé dílo nemá geometricky ohraničený formát, rozlévá se zdánlivě na celou stěnu galerie.

"Jsem 16 let v Česku, zajímala mě psychologická krajina, co by dělal člověk, kdyby stále žil v USA, vyrostl by v malíře, nebo sochaře?" řekl autor před úterní vernisáží výstavy děl finalistů. Ta bude v Galerii kritiků sídlící v pražském paláci Adria k vidění do 5. března. "První přišel obraz Kde domov můj, který nemá spoutané hranice. Snažil jsem se přijít na to, kdo by mohl být Patrik, který by mohl být Američan. Pak je evropská krajina, v ní jsem se snažil těmi reliéfy zkoumat hranice tvarosloví, kde to může být rozplizlé po celé stěně, která celá může být obrazem. Evropská krajina pro mě znamená, že čím více tu jsem, tím už se jako člověk tvaruji," dodal.

Cenu pořádá Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků. Cílem je podpořit tvorbu studentů nejvyšších ročníků vysokých uměleckých škol a jejich absolventů. Uchazeči se soutěže mohou zúčastnit maximálně třikrát. Přednost ve výběru dostávají ti noví před finalisty minulých ročníků, s nimiž se organizátoři snaží navázat dlouhodobější výstavní spolupráci. Pořadatelé také od vítězů dostávají po jednom jejich vítězném díle. O letošním vítězi rozhodla porota vedená historikem umění Václavem Hájkem.

Video: Útoky aktivistů na obrazy? Schválně vybíráme ty chráněné sklem. Nechceme nic zničit (8. 11. 2022)

„Proč se lepíme k obrazům a na silnice? Narušujeme tím běžný provoz, abychom upozornili na změnu klimatu,” říká člen Extinction Rebellion Petr Klásek. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Čistý zisk skupiny ČEZ loni stoupl na 80,7 miliardy korun. Meziročně víc než osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy reflektuje enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. Skupina to v úterý oznámila v tiskové zprávě.

Skupina ČEZ patří k největším energetickým firmám v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Letos ČEZ odvede českému státu více než 100 miliard korun na dividendách, daních z příjmů a odvodech z tržeb výroby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy