Cenu kritiky za mladou malbu získal Patrik Adamec, obrazy vyplňuje pěnou

ČTK ČTK
7. 2. 2023 20:45
Vítězem letošní Ceny kritiky za mladou malbu se stal devětadvacetiletý student pražské Akademie výtvarných umění Patrik Adamec. Tématem ročníku byla Krajina vnitřní a vnější. Rodák z Chomutova, který vyrůstal s rodiči na americké Floridě, soutěžil s několika obrazy. Obrací se v nich k místům svého dětství i současného života v Česku.
Patrik Adamec vyrůstal na americké Floridě.
Patrik Adamec vyrůstal na americké Floridě. | Foto: ČTK

Adamec má za sebou už několik výstav, kromě výtvarného umění studoval architekturu. V soutěži měl dva obrazy stylizované krajiny, které vytvořil emailovou malbou na plátně. Namísto vypnutí na dřevěné desce je vyplnil pěnou, celek tak tvoří dojem měkkého a útulného prostředí. Na jednom obraze je domeček s dvěma kaktusy, na druhém jen domek a slunce na obloze. Druhé dílo nemá geometricky ohraničený formát, rozlévá se zdánlivě na celou stěnu galerie.

"Jsem 16 let v Česku, zajímala mě psychologická krajina, co by dělal člověk, kdyby stále žil v USA, vyrostl by v malíře, nebo sochaře?" řekl autor před úterní vernisáží výstavy děl finalistů. Ta bude v Galerii kritiků sídlící v pražském paláci Adria k vidění do 5. března. "První přišel obraz Kde domov můj, který nemá spoutané hranice. Snažil jsem se přijít na to, kdo by mohl být Patrik, který by mohl být Američan. Pak je evropská krajina, v ní jsem se snažil těmi reliéfy zkoumat hranice tvarosloví, kde to může být rozplizlé po celé stěně, která celá může být obrazem. Evropská krajina pro mě znamená, že čím více tu jsem, tím už se jako člověk tvaruji," dodal.

Cenu pořádá Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků. Cílem je podpořit tvorbu studentů nejvyšších ročníků vysokých uměleckých škol a jejich absolventů. Uchazeči se soutěže mohou zúčastnit maximálně třikrát. Přednost ve výběru dostávají ti noví před finalisty minulých ročníků, s nimiž se organizátoři snaží navázat dlouhodobější výstavní spolupráci. Pořadatelé také od vítězů dostávají po jednom jejich vítězném díle. O letošním vítězi rozhodla porota vedená historikem umění Václavem Hájkem.

Video: Útoky aktivistů na obrazy? Schválně vybíráme ty chráněné sklem. Nechceme nic zničit (8. 11. 2022)

„Proč se lepíme k obrazům a na silnice? Narušujeme tím běžný provoz, abychom upozornili na změnu klimatu,” říká člen Extinction Rebellion Petr Klásek. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Lyžař Klaebo počtvrté vyhrál SP, Beranová byla ve sprintu v Tallinnu šestá

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo obhájil prvenství ve Světovém poháru, celkově ho získal počtvrté. V Tallinnu dnes suverénně zvítězil ve sprintu volnou technikou, byl to jeho 18. triumf v sezoně. Tereza Beranová dojela ve finále šestá a vyrovnala své maximum v seriálu. Zvítězila Norka Kristine Skistadová.

Kateřině Janatové chyběly k postupu do semifinále čtyři setiny sekundy, obsadila 15. místo. Muži se v kvalifikaci do nejlepší třicítky nedostali, neuspěl ani finalista z únorového mistrovství světa Michal Novák.

Poslední tři závody SP se uskuteční od pátku do neděle v Lahti, dva z nich budou individuální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy