Paříž je také centrem filmařského dění

10. 1. 2006 21:00
Paříž - Paříž je podobně jako Praha magické město a láká nejen turisty, ale i filmaře.

Za loňský rok se ve francouzské metropoli natáčelo přes 660 filmů, mezi nimi i stovka celovečerních. Je to o třetinu víc než před deseti lety.

Kulisou všech možných typů filmů včetně televizních bylo loni podle pařížské radnice 4000 míst ve městě. Filmaři si nejčastěji volili nejprestižnější a nejznámější z nich, jako jsou třída Champs-Elysées, Eiffelova věž a protilehlá esplanáda paláce Trocadéro nebo křivolaké uličky čtvrti malířů a básníků, které ve filmovém světě dál proslavil snímek Amélie z Montmartru.

Natáčelo se ale i v Louvru, který dostal milion eur (asi 30 milionů korun) za povolení natáčet ve svých prostorách některé scény filmové verze bestselleru Šifra mistra Leonarda. Natáčecí den tam producenty přišel na 24.000 eur. Skoro stejně draho vyjde i Eiffelova věž, o čemž se přesvědčil francouzský režisér a producent Luc Besson, který tam pracoval dva dny. Kromě reklamy tak natáčení znamená pro město i finanční přínos, jehož celková výše ale nebyla oznámena.

Mezi 11 zahraničními filmy, které se loni v Paříži točily, byly kromě Šifry mistra Leonarda také například životopisný film o královně Marii Antoinettě americké režisérky Sofie Coppolové nebo Mnichov Stevena Spielberga. Z francouzských filmů se v Paříži odehrává každý druhý.

Ve francouzském hlavním městě se také loni pod pracovním názvem Paříži, mám tě rád začal natáčet povídkový film, na němž se podílí 20 světových filmových tvůrců. Ti si mezi sebe rozdělili pro své pětiminutové epizody, jejichž tématem je vždy láska, všech 20 pařížských okresů. Film má být hotov v březnu. 

 

Právě se děje

před 11 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 1 hodinou

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy