Ostrava vystavuje Pieta Mondriana, Františka Kupku a další umělce ze skupiny Abstraction-Création

Abstraction-Création v Galerii výtvarného umění v Ostravě.
Foto: Martin Straka
Hana Slívová Hana Slívová
2. 2. 2018 7:50
Pětileté fungování skupiny Abstraction-Création, v níž se sdružili špičkoví světoví umělci vyznávající abstrakci, rekapituluje album Abstraction Création / art non figuratif 1932-1936. Reprint alba i grafické listy z něj do konce března vystavuje Galerie výtvarného umění v Ostravě.

Před sedmaosmdesáti lety, 15. února 1931, vznikla v Paříži výtvarná skupina jménem Abstraction-Création. Její název dobře vystihl to, oč sdruženým umělcům šlo: tvořit a vystavovat nefigurativní umění, které by nebylo kopií ani interpretací přírody.

Ke skupině, otevřené umělcům z celého světa, se hlásili francouzští abstraktní malíři a sochaři Auguste Herbin nebo Albert Gleizes, výtvarník a dadaistický básník Hans Arp, americký sochař Alexander Calder, ale také Čech František Kupka. Přešli do ní i někteří členové starších avantgardních uskupení De Stijl či Bauhaus, například Piet Mondrian nebo Vasilij Kandinskij.

Skupina fungovala do roku 1937 a mezi lety 1932 a 1936 vydávala ročenky. Každá měřila 22 x 27 centimetrů, obsah a barva nápisu na titulní straně se měnily.

V roce 1973 let se k tvorbě skupiny vrátil editor Paul Nemours, jenž vydal reprezentativní album Abstraction Création / art non figuratif 1932-1936. Z 92 spolupracovníků skupiny se na něm podílelo 30 čelných představitelů.

Díky nadaci Svetlik Art Foundation, již provozuje ostravský podnikatel Jan Světlík, je nyní 30 grafických listů - včetně reprintu samotného alba v menším měřítku - k vidění v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Publikace i výstava se podle organizátorů přehlídky snaží veřejnosti zpřístupnit a připomenout abstraktní umění první poloviny 20. století.

"Album představuje soubor 30 grafik, což je tedy výběr více než zúžený," říká ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě Jiří Jůza. "Paul Nemours měl však situaci ztíženou značným odstupem. Někteří umělci byli už po smrti, jiní nechtěli nebo nemohli na albu participovat," dodává. 

O významu publikace však svědčí účast řady výjimečných jmen. Švýcarský výtvarník a architekt Max Bill tehdy zapůjčil například díla svých souputníků Laszla Moholy-Nagye nebo Pieta Mondriana.

Na výstavě je každý z autorů zastoupený pouze jedním dílem. Za připomenutí podle organizátorů stojí například Mondrianova Kompozice D, Abstrakce Františka Kupky nebo Prostor Japonce Tara Okamota.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy