Ostrava uvede v evropské premiéře operu Afterworld

ČTK ČTK
17. 8. 2015 13:11
Do Ostravy přijedou operu zazpívat tři zpěváci ze Spojených států, zazní 28. srpna v Divadle Jiřího Myrona.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Ostrava – Festival nové a experimentální hudby Ostravské dny, který 21. srpna začne v Ostravě, nabídne v evropské premiéře afroamerickou operu amerického skladatele a profesora Kolumbijské univerzity v New Yorku George Lewise Afterworld. Novinářům to sdělila pořadatelka přehlídky Renáta Spisarová.

Opera zazní 28. srpna v ostravském Divadle Jiřího Myrona. Při psaní libreta se Lewis inspiroval svou vlastní knihou o Asociaci pro podporu tvořivých hudebníků, kterou napsal v roce 2008. Asociace vznikla v roce 1965 v chicagské čtvrti South Side a získala mezinárodní uznání za hlavní roli, kterou sehrála v historii amerického jazzu a nové experimentální hudby.

"Přestože je dílo Afterworld uváděno jako opera, od klasické opery se velmi odlišuje," uvedla Spisarová. Podle ní jde o kombinaci hudby, textů, scén, výpravy, pohybu a značné dávky improvizace. "Od pěvců, kteří dílo interpretují, se požaduje jak herecký, tak i pohybový projev. V díle mají své místo převleky a přetváření kulis i samotných postav," řekla. Dílo bylo pojato jako virtuální porada asociace či mezigenerační diskuse.

V Ostravě bude dílo režijně připravovat americký skladatel a dirigent Sean Griffin. Jako sólisté se představí tři pěvci z Chicaga - sopranista Joelle Lamarre, kontraaltista Gwendolyn Brown a tenor Julian Terrel Otis. V roli operního orchestru se představí soubor Ostravská banda. Autor se uvedení osobně zúčastní. "Festival dobře znám. Má fantastickou reputaci. Jsem velice nadšený, že jsem v Ostravě," uvedl Lewis. Dodal, že město mu svou průmyslovou historií připomíná rodné Chicago.

Festival nabídne 16 koncertů. Letos program obohatí například cimbálovka. Vystoupí uskupení Irvin Cimbalom band, které vzniklo právě pro tuto příležitost. Samotné zahájení přehlídky ale bude patřit skladbě Gruppen skladatele Karlheinze Stockhausena napsané pro tři orchestry. V historickém Trojhalí Karolina ji 23. srpna zahraje 109 hudebníků z Janáčkovy filharmonie Ostrava a souboru Ostravská banda. Muzikanti budou na pódiu rozděleni do tří orchestrů vedených dirigenty Johannesem Kalitzkem, Petrem Kotíkem a Rolfem Guptou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. O dalším postupu rozhodne státní zástupce Šaroch

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu.

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy