Ostrava uvede v evropské premiéře operu Afterworld

ČTK ČTK
17. 8. 2015 13:11
Do Ostravy přijedou operu zazpívat tři zpěváci ze Spojených států, zazní 28. srpna v Divadle Jiřího Myrona.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Ostrava – Festival nové a experimentální hudby Ostravské dny, který 21. srpna začne v Ostravě, nabídne v evropské premiéře afroamerickou operu amerického skladatele a profesora Kolumbijské univerzity v New Yorku George Lewise Afterworld. Novinářům to sdělila pořadatelka přehlídky Renáta Spisarová.

Opera zazní 28. srpna v ostravském Divadle Jiřího Myrona. Při psaní libreta se Lewis inspiroval svou vlastní knihou o Asociaci pro podporu tvořivých hudebníků, kterou napsal v roce 2008. Asociace vznikla v roce 1965 v chicagské čtvrti South Side a získala mezinárodní uznání za hlavní roli, kterou sehrála v historii amerického jazzu a nové experimentální hudby.

"Přestože je dílo Afterworld uváděno jako opera, od klasické opery se velmi odlišuje," uvedla Spisarová. Podle ní jde o kombinaci hudby, textů, scén, výpravy, pohybu a značné dávky improvizace. "Od pěvců, kteří dílo interpretují, se požaduje jak herecký, tak i pohybový projev. V díle mají své místo převleky a přetváření kulis i samotných postav," řekla. Dílo bylo pojato jako virtuální porada asociace či mezigenerační diskuse.

V Ostravě bude dílo režijně připravovat americký skladatel a dirigent Sean Griffin. Jako sólisté se představí tři pěvci z Chicaga - sopranista Joelle Lamarre, kontraaltista Gwendolyn Brown a tenor Julian Terrel Otis. V roli operního orchestru se představí soubor Ostravská banda. Autor se uvedení osobně zúčastní. "Festival dobře znám. Má fantastickou reputaci. Jsem velice nadšený, že jsem v Ostravě," uvedl Lewis. Dodal, že město mu svou průmyslovou historií připomíná rodné Chicago.

Festival nabídne 16 koncertů. Letos program obohatí například cimbálovka. Vystoupí uskupení Irvin Cimbalom band, které vzniklo právě pro tuto příležitost. Samotné zahájení přehlídky ale bude patřit skladbě Gruppen skladatele Karlheinze Stockhausena napsané pro tři orchestry. V historickém Trojhalí Karolina ji 23. srpna zahraje 109 hudebníků z Janáčkovy filharmonie Ostrava a souboru Ostravská banda. Muzikanti budou na pódiu rozděleni do tří orchestrů vedených dirigenty Johannesem Kalitzkem, Petrem Kotíkem a Rolfem Guptou.

 

Právě se děje

Další zprávy