Divadelní Flora představí v květnu to nejlepší z české a německé činohry

ČTK ČTK
26. 4. 2017 12:16
Olomouc se v polovině května změní v centrum evropského divadla. Na Divadelní Floru se 12. května sjedou umělci z dvaceti zemí tří kontinentů. Hlavní téma je letos Tekutá Evropa, tváří akce herec Stanislav Majer. Festival fanouškům představí to nejzajímavější z české a německé činohry, ale také nizozemské divadlo. Víc než tady se o něm podle organizátorů v České republice lidé nedozví.
Stanislav Majer, tvář Divadelní Flory. Ve Studiu Hrdinů si zahrál v na míru psané hře Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny.
Stanislav Majer, tvář Divadelní Flory. Ve Studiu Hrdinů si zahrál v na míru psané hře Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny. | Foto: Studio Hrdinů

Téměř sedm desítek akcí na čtrnácti festivalových scénách nabídne fanouškům divadla letošní ročník olomoucké Divadelní Flory. Do města se kvůli festivalu sjedou v polovině května divadelníci z celé Evropy: organizátoři očekávají umělce z dvaceti zemí tří kontinentů.

Hlavním tématem letošního ročníku je Tekutá Evropa, tváří akce je herec Stanislav Majer. Ten si zahrál v tematickém, na míru ušitém představení Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny, které pro pražské Studio Hrdinů napsal spisovatel David Zábranský. Právě pro něj je Evropa a hranice celoživotní téma. 

Vybrané tituly letos podle pořadatelů spojuje silně autorská reflexe událostí, postojů a myšlení, které v moderních dějinách formovaly a stále formují tvář současné Evropy. Hlavní programová linie je zaměřená na průřez aktuální českou a německou činoherní tvorbou.

V Olomouci poprvé vystoupí například Maxim Gorki Theater Berlín nebo mnichovský Residenztheater. Flora nabídne také pětidenní profil přední české divadelní scény, zmíněného pražského Studia Hrdinů, seznámí návštěvníky s nejnovější tvorbou progresivního brněnského HaDivadla a dvakrát uvede drama Olga Divadla LETÍ.

Divadelní Flora nabídne také reprezentativní sekci s názvem Pestré Nizozemsko. "Jde o historicky největší přehlídku holandského performativního umění v České republice," říká ředitel festivalu Petr Nerušil. Sekci doplní také tradiční festivalová platforma Visegrad Performing Arts, jejíž součástí bude například i trojí uvedení nedávno premiérovaného sólového projektu Loop maďarského tanečníka Dániela Szásze.

V programu festivalu najdou zájemci také koncerty, besedy či workshopy. Festival proběhne 12. až 21. 5. 2017. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy