Slovenská národní galerie podle prohlášení také čelí reputačnímu skandálu, který se už projevil odstoupením zahraničních institucí od spolupráce na mezinárodní výstavě, jež se měla konat v Bratislavě. Údajně hrozí stažení zapůjčených exponátů z aktuálních výstav.
Ministryně kultury Martina Šimkovičová loni odvolala ředitele Slovenské národní galerie, divadla i národního muzea. Odvolané šéfky galerie Alexandry Kusé se pak zastali rovněž zástupci českých kulturních institucí.
Výpověď podaly mimo jiné ředitelky Galerie Ľudovíta Fully v Ružomberku Zuzana Gažíková, Zvolenského zámku Erika Trnková a Schaubmarova mlýna v Pezinku Veronika Němcová. Pod vedením pověřeného ředitele Jaroslava Niňaje "zažívají nátlak, chaos a rozklad instituce", uvedli odcházející vedoucí pracovníci Slovenské národní galerie.
Ta má od 1. ledna novou organizační strukturu. Mnoho zaměstnanců si stěžuje, že bylo přesunuto na nové pracovní pozice bez nové pracovní smlouvy. Údajně nevědí, na koho se obrátit, a mají zákaz komunikovat s veřejností bez Niňajova souhlasu. Pověřený ředitel prý ignoroval i doporučení ministerstev kultury a financí na odklad organizační změny.
Zaměstnanci podle svých slov vloni varovali ministerstvo kultury, že začátkem tohoto roku podají hromadnou výpověď, pokud nezastaví nekompetentní zásahy do chodu instituce a účelové výpovědi a pokud nejmenuje alespoň dočasného ředitele s náležitou kvalifikací. Požadavky podle nich nebyly splněny.
Výpovědi vedoucích pracovníků, mezi nimiž jsou například ředitelka úseků správy sbírek a fondů Mária Bohumelová či ředitelka finančních operací a infrastruktury Gabriela Hamalová, ochromí činnosti spojené se správou sbírkových předmětů, varují nespokojenci.
Slovenská národní galerie podle nich čelí také poškození dobrého jména a mezinárodní reputace. Ve čtvrtek Hornické a gotické muzeum v rakouském Leogangu a Státní umělecké sbírky v Drážďanech oznámily, že odstupují od dohodnuté spolupráce na putovní mezinárodní výstavě Červené zlato - zázrak ze Špané Doliny. Přehlídka plánovaná na březen v Bratislavě se tak neuskuteční, protože závisí na dovozu exponátů ze zahraničí.
Slovenské ministerstvo kultury pod vedením Šimkovičové také prosadilo nový zákon o Slovenské televizi a rozhlasu, kterým vládní koalice dosáhla odchodu ředitele tohoto veřejnoprávního média z funkce. Vládní poslanci zase změnou zákonů umožnili ministerstvu kultury získat větší kontrolu nad fondy, které rozdělují dotace v kultuře.