Odlévání sošky Jezulátka, hra na varhany, pouť se svící. Noc kostelů láká na netradiční program

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 5. 2017 13:54
Letošní Noc kostelů, která v celé republice proběhne 9. června, nesází jen na pozdní otevírací dobu kostelů a modliteben, ale i na nabídku netradičních zážitků. Kromě poutě přes Karlův most a možnosti odlít si vlastní sošku Jezulátka je v plánu také diskuse na pontonu na Vltavě. Organizátoři akce podotýkají, že stále větší zájem je o sakrální památky mimo hlavní město.
V rámci Noci kostelů si lze odlít sošku Jezulátka.
V rámci Noci kostelů si lze odlít sošku Jezulátka. | Foto: ČTK

Kostely a modlitebny budou 9. června otevřené v neobvyklou dobu a návštěvníci se kromě toho budou moci podívat tam, kam se při běžné návštěvě nedostanou: do sakristií, klášterních zahrad nebo do věží. Čekají je také koncerty, komentované prohlídky, divadelní představení a mohou si zkusit zahrát na varhany. Záměrem celé akce je podle organizátorů to, aby se účastníci setkali s fenoménem víry a křesťanství.

Zážitek slibuje i tradiční Pouť světla přes Karlův most. Tu mohou lidé absolvovat se svící v ruce z kostela sv. Tomáše na Malé Straně do kostela Nejsvětějšího Salvátora na Křížovnickém náměstí. V turisty oblíbeném chrámu Panny Marie Vítězné se známým Jezulátkem se zase bude odlívat z cínu malá soška.

Letos by měl program zpestřit také ponton František, který bude zakotvený u Karlova mostu. Na něm je v plánu diskuse svatovítského kanovníka Tomáše Rouleho s hosty, mezi nimiž bude pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, teolog a filozof Tomáš Halík nebo režisér Jiří Strach.

"Zájem návštěvníků se čím dál více přesouvá od nejznámějších kostelů v Praze do regionů a míst, která nepatří k těm nejvíce navštěvovaným," říká ředitel Pastoračního střediska Arcibiskupství pražského Michal Němeček. 

Jen v Praze a Středočeském kraji bude otevřeno přes 300 kostelů, v celé zemi pak na 1500. Zájem lidí je veliký, loni přišlo na půl milionu lidí.

Proč je nadávka "pražská lumpenkavárna" urážkou prostého lidu? Odpovědi nabídne filozof a teolog Tomáš Halík v prvním díle pořadu DVTV Apel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy