Odlévání sošky Jezulátka, hra na varhany, pouť se svící. Noc kostelů láká na netradiční program

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 5. 2017 13:54
Letošní Noc kostelů, která v celé republice proběhne 9. června, nesází jen na pozdní otevírací dobu kostelů a modliteben, ale i na nabídku netradičních zážitků. Kromě poutě přes Karlův most a možnosti odlít si vlastní sošku Jezulátka je v plánu také diskuse na pontonu na Vltavě. Organizátoři akce podotýkají, že stále větší zájem je o sakrální památky mimo hlavní město.
V rámci Noci kostelů si lze odlít sošku Jezulátka.
V rámci Noci kostelů si lze odlít sošku Jezulátka. | Foto: ČTK

Kostely a modlitebny budou 9. června otevřené v neobvyklou dobu a návštěvníci se kromě toho budou moci podívat tam, kam se při běžné návštěvě nedostanou: do sakristií, klášterních zahrad nebo do věží. Čekají je také koncerty, komentované prohlídky, divadelní představení a mohou si zkusit zahrát na varhany. Záměrem celé akce je podle organizátorů to, aby se účastníci setkali s fenoménem víry a křesťanství.

Zážitek slibuje i tradiční Pouť světla přes Karlův most. Tu mohou lidé absolvovat se svící v ruce z kostela sv. Tomáše na Malé Straně do kostela Nejsvětějšího Salvátora na Křížovnickém náměstí. V turisty oblíbeném chrámu Panny Marie Vítězné se známým Jezulátkem se zase bude odlívat z cínu malá soška.

Letos by měl program zpestřit také ponton František, který bude zakotvený u Karlova mostu. Na něm je v plánu diskuse svatovítského kanovníka Tomáše Rouleho s hosty, mezi nimiž bude pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, teolog a filozof Tomáš Halík nebo režisér Jiří Strach.

"Zájem návštěvníků se čím dál více přesouvá od nejznámějších kostelů v Praze do regionů a míst, která nepatří k těm nejvíce navštěvovaným," říká ředitel Pastoračního střediska Arcibiskupství pražského Michal Němeček. 

Jen v Praze a Středočeském kraji bude otevřeno přes 300 kostelů, v celé zemi pak na 1500. Zájem lidí je veliký, loni přišlo na půl milionu lidí.

Proč je nadávka "pražská lumpenkavárna" urážkou prostého lidu? Odpovědi nabídne filozof a teolog Tomáš Halík v prvním díle pořadu DVTV Apel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 49 minutami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

před 56 minutami

Na silnici z Českých Budějovic do Rakouska v Netřebicích se zřítil most, který se opravoval. Silničáři budou muset postavit nový

Silnice I/3 z Českých Budějovic k hranicím s Rakouskem je v Netřebicích na Českokrumlovsku neprůjezdná. Zbortil se most, který opravují silničáři. Objížďky vedou přes Český Krumlov. Silničáři budou muset postavit nový most. Na místě se nikomu nic nestalo. ČTK to dnes řekl krajský policejní mluvčí Milan Bajcura. Vyjádření Ředitelství silnic a dálnic ČTK zjišťuje.

Silničáři most už tři týdny opravovali. "Mohla po něm jezdit nákladní auta nad 3,5 tuny. Zřejmě nevydržel ten nápor a mostek se zbortil. Bude se muset postavit celý nový most," řekl Bajcura.

Další zprávy