Obrazem: Prahou zní cizokrajná hudba. Na festivalu Respect zahrála muslimka z Mali i Izraelec s Indy

Indická skupina Junun, hlavní hvězda sobotního programu festivalu Respect.
V sobotu na pražském Výstavišti začal dvacátý ročník festivalu Respect, který do Česka jako jeden z mála vozí špičkovou etnickou hudbu z dalekých krajů.
Respect má dlouhou historii, začal roku 1996 na Pražském hradě ještě za éry Václava Havla. V pozdějších letech se konal na ostrově Štvanice či na Bílé hoře, letos je na Výstavišti podruhé.
Po vystoupení rumunského Balanescu Quartetu v sobotu okolo páté hodiny odpoledne začal hrát Sirventes, tříčlenný projekt zpěváka Manu Thérona (na snímku). Ten je známý jakou vedoucí polyfonního sboru Lo Cor de la Plana z francouzské Marseille.
Tentokrát Theróna doprovázel pouze hráč na bicí a bubínky darbouka a hráč na arabskou loutnu oud Grégory Dargent (na snímku), který však se čtrnáctistrunným nástrojem zacházel skoro jako s elektrickou kytarou.
Foto: Čestmír Jíra
Kultura Kultura
18. 6. 2017 17:32
Sobotní program festivalu Respect, který letos slaví 20. narozeniny, nabídl fanouškům na pražském Výstavišti jako hlavní hvězdu indickou skupinu Junun s izraelským frontmanem. Festival pokračuje v neděli, zahraje například Iva Bittová s obnovenou kapelou Čikori. Podívejte se, jak to v sobotu na festivalu vypadalo.
 

Právě se děje

před 4 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sněmovna schválila reformu exekucí. Ty bezvýsledné se budou zastavovat, omezí se zabavování

Dlouholeté bezvýsledné exekuce se zřejmě budou zastavovat. Částečně se omezí zabavování movitých věcí. V novele, jejíž části míří po poslaneckých úpravách i na řešení dluhů z minulosti, to dnes schválila Sněmovna. Snahy o zavedení krajské místní příslušnosti exekutorů dolní komora opět odmítla. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

S výslednou podobou změn, jak je dolní komora přijala, nebyly některé opoziční ani koaliční poslanecké kluby spokojeny. Jsou podle nich jen drobné. Zástupci frakcí doufají, že zasáhne horní komora. Rovněž ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) uvedla, že z výsledku není nadšená. "Senátoři budou mít těžkou práci," konstatovala.

Předloha zavede po sněmovních úpravách šestiletou lhůtu, po jejímž uplynutí by exekutor musel bezvýslednou exekuci zastavit. Věřitel by postup mohl odvrátit zálohou na náklady řízení. Bezvýsledná exekuce by ale mohla trvat nejdéle 12 let. Vláda původně navrhovala základní tříletou lhůtu tříletou a maximální délku exekuce 12 let.

Sněmovna schválila také omezení mobiliárních exekuci důchodců, tělesně postižených lidí a u dluhů z dětství. Dlužník by mohl odvrátit prodej movitých věcí také v případě, že bude nad rámec zákonných srážek z příjmů dobrovolně hradit aspoň 1500 korun.

Další zprávy