"Nobelovku za hudbu" obdrží Metallica. Dělá muziku tak zuřivou, jako nikdo po Wagnerovi, míní porota

ČTK ČTK
15. 2. 2018 17:28
Americká heavymetalová skupina Metallica a Afghánský národní institut hudby letos dostanou prestižní švédské ocenění Polar Music Prize, označované za hudební Nobelovu cenu. Převezmou ho 14. června ve Stockholmu z rukou švédského krále Carla XVI. Gustafa.
Metallica
Metallica | Foto: Archiv Metalliky

Metallica dělá podle porotců Polar Music Prize muziku "tak fyzickou a zuřivou", jakou nedělal nikdo po Richardu Wagnerovi a Petru Iljiči Čajkovském. "Ve světě Metalliky se jak pokoj teenagera, tak koncertní sál stávají Valhallou," přirovnala porota hudbu skupiny k ráji severské mytologie.

"Je to pro nás velké ocenění všeho, co Metallica za posledních 35 let udělala. Zároveň se ale cítíme v nejlepší formě a očekáváme, že máme ještě hodně dobrých let před sebou," komentoval Lars Ulrich, bubeník Metalliky.

Ta předloni vydala desáté album. Letos v dubnu ho přijede představit i do Prahy.

V případě afghánského institutu porota ocenila zejména to, že "vrátil radost a hudbu do života dětí" v zemi, kterou léta ovládalo radikální hnutí Tálibán. To zakázalo hudbu i vzdělávání dívek.

Afghánský národní institut hudby v Kábulu roku 2010 založil Ahmad Sarmast jako školu, v níž se vyučuje afghánská i západní hudba. Vzešel z ní též první afghánský ryze ženský orchestr, který loni vystoupil i na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu.

Cenu Polar Music Prize založil v roce 1989 švédský podnikatel a bývalý manažer skupiny ABBA Stig Anderson. Ocenění v minulosti dostali například skupiny Pink Floyd a Led Zeppelin, hudebníci Paul McCartney, Dizzy Gillespie, Elton John a Sting nebo zpěvačky Patti Smithová a Björk, ale také třeba violoncellista a dirigent Mstislav Rostropovič. 

Každý z laureátů obdrží také milion švédských korun, což je asi 2,5 milionu korun českých.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 24 minutami

Na jihu Francie se zřítil visutý most, do řeky spadlo několik aut. Nejméně jeden člověk zemřel

Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si v pondělí ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko jihofrancouzského města Toulouse. Několik dalších lidí se stále pohřešuje, informovala s odvoláním na zástupce místních úřadů agentura AFP. Do řeky Tarn se zřítilo osobní auto, nákladní vůz a možná ještě dodávka. Příčina neštěstí zatím není známa.

Visutý silniční most, který se zřítil, spojoval obce Mirepoix-sur-Tarn a Bessiéres, které leží zhruba 25 kilometrů severně od Toulouse. Byl dlouhý 155 metrů a široký 6,5 metru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy