"Nobelovku za hudbu" obdrží Metallica. Dělá muziku tak zuřivou, jako nikdo po Wagnerovi, míní porota

ČTK ČTK
15. 2. 2018 17:28
Americká heavymetalová skupina Metallica a Afghánský národní institut hudby letos dostanou prestižní švédské ocenění Polar Music Prize, označované za hudební Nobelovu cenu. Převezmou ho 14. června ve Stockholmu z rukou švédského krále Carla XVI. Gustafa.
Metallica
Metallica | Foto: Archiv Metalliky

Metallica dělá podle porotců Polar Music Prize muziku "tak fyzickou a zuřivou", jakou nedělal nikdo po Richardu Wagnerovi a Petru Iljiči Čajkovském. "Ve světě Metalliky se jak pokoj teenagera, tak koncertní sál stávají Valhallou," přirovnala porota hudbu skupiny k ráji severské mytologie.

"Je to pro nás velké ocenění všeho, co Metallica za posledních 35 let udělala. Zároveň se ale cítíme v nejlepší formě a očekáváme, že máme ještě hodně dobrých let před sebou," komentoval Lars Ulrich, bubeník Metalliky.

Ta předloni vydala desáté album. Letos v dubnu ho přijede představit i do Prahy.

V případě afghánského institutu porota ocenila zejména to, že "vrátil radost a hudbu do života dětí" v zemi, kterou léta ovládalo radikální hnutí Tálibán. To zakázalo hudbu i vzdělávání dívek.

Afghánský národní institut hudby v Kábulu roku 2010 založil Ahmad Sarmast jako školu, v níž se vyučuje afghánská i západní hudba. Vzešel z ní též první afghánský ryze ženský orchestr, který loni vystoupil i na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu.

Cenu Polar Music Prize založil v roce 1989 švédský podnikatel a bývalý manažer skupiny ABBA Stig Anderson. Ocenění v minulosti dostali například skupiny Pink Floyd a Led Zeppelin, hudebníci Paul McCartney, Dizzy Gillespie, Elton John a Sting nebo zpěvačky Patti Smithová a Björk, ale také třeba violoncellista a dirigent Mstislav Rostropovič. 

Každý z laureátů obdrží také milion švédských korun, což je asi 2,5 milionu korun českých.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy