Německou knižní cenu získal Rakušan Menasse za knihu, která ironizuje současnou společnost

ČTK ČTK
9. 10. 2017 23:40
Letošní Německou knižní cenu získal rakouský spisovatel Robert Menasse za román s názvem Die Hauptstadt (Hlavní město), jehož děj se odehrává v Bruselu. Menasse, kterého znají i čeští čtenáři, je rovněž nominován na Rakouskou knižní cenu. Autor bude hostem pražského Festivalu spisovatelů, který se koná v listopadu.
Robert Menasse.
Robert Menasse. | Foto: Festival spisovatelů Praha

Německou knižní cenu získal letos rakouský spisovatel Robert Menasse (63). Kniha, Hlavní město, jejíž děj se odehrává v bruselském byrokratickém prostředí, je podle agentury DPA ironickou sondou do společnosti s prvky kriminálního příběhu. Menasseho letos bude letos hostit Festival spisovatelů Praha. 

Spisovatel, esejista a překladatel Menasse je otevřeným kritikem rakouské společnosti, Evropské unie a globalizace. Zastal se i německého spisovatele Güntera Grasse ve chvíli jeho přiznání, že v mládí byl krátce příslušníkem Waffen SS.

Čeští čtenáři mohou znát díky překladům Menasseovo dílo Evropský systém: Občanský hněv a evropský mír aneb proč musí darovaná demokracie ustoupit demokracii vybojované (2014), Vyhnání z pekla (2013) či Blažená léta, křehký svět (1999).

Německá knižní cena se předává u příležitosti veletrhu ve Frankfurtu, který letos začíná 11. října. Vítěze mezi německy píšícími autory vybírá Spolek německých knihkupců. S cenou je spojena odměna ve výši 25 tisíc eur (asi 647 tisíc korun). 

 

Právě se děje

před 29 minutami

Američané nedali vízum několika ruským senátorům, nedostanou se na summit OSN

Několik ruských senátorů nedostalo americké vízum a nemůže se zúčastnit nynější schůze Valného shromáždění OSN v New Yorku. Oznámila to v úterý ruská tisková agentura TASS a informaci potvrdila i mluvčí ruské diplomacie. Důvody odepření víz nejsou jasné.

Mezi senátory, kteří vízum nedostali, je vlivný předseda zahraničního výboru Rady federace Konstantin Kosačov, který patří v ruském parlamentu k nejčastějším a nejtvrdším kritikům americké zahraniční politiky. Kteří další členové horní parlamentní komory vízum nedostali, TASS neuvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy