Nekrolog: Sbohem posledního pábitele. Po Petru Šabachovi zůstane v české literatuře obrovská díra

Jarda Konáš
18. 9. 2017 13:44
Česká literární scéna s odchodem Petra Šabacha nepřišla jen o nejvýraznějšího humoristu. Odešel především autor, který dokázal, že se za minulostí můžeme ohlížet bez křečí, beze strachu a s optimismem, že taková hovadina jako socialismus se u nás už nebude opakovat.
Petr Šabach, muž, jehož hrdinové se nebáli gest.
Petr Šabach, muž, jehož hrdinové se nebáli gest. | Foto: ČTK

Když se řekne Petr Šabach, většina lidí si automaticky vzpomene na filmy Jana Hřebejka Pelíšky nebo Pupendo. Ty sice zachovávají náladu spisovatelova vypravěčství, velkou část jeho předloh ale nechaly nedotčenou.

Není vyloučeno, že autorovo dílo teď zažije novou vlnu zájmu právě proto, že si Češi budou chtít "doplnit vzdělání". Nebo si naopak počkají, co jim ještě režisérsko-scenáristická dvojice Hřebejk-Jarchovský ze Šabachova díla naservíruje, byť počítejme s tím, že filmaři budou z piety ke kamarádovi se zbytkem látky pracovat velmi citlivě.

Česká mužská próza posledních tří dekád se motá v kruhu něžných outsiderů, které vnější okolnosti dovedou k nějakému cíli, katarzi.

Šabach na to šel obráceně. Jeho něžní outsideři se potkají u jednoho stolu a stávají se muži činu. Dirigují děj, a když už si něco nechají diktovat, je to proto, že je někdo aktivnější přehrál. Nemůže za to pasivita ani rezignace. V činech a gestech tkví jádro Šabachovy humoristiky. Dobrá anekdota přece nevzniká tak, že se "něco stalo", ale že se někdo zvedl a něco provedl.

Jak to bude se štamgasty?

Aktivitu svých postav v sobě měl i sám spisovatel. Autor tohoto textu měl to štěstí, že byl několik let Šabachovým studentem. A Petr Šabach byl nenechavý stejně jako jeho hrdinové. Vymýšlel výlety, večírky, různá setkání, dokázal skvěle tmelit kolektiv.

Brával nás, mladé studenty, do staromileckých stolních společností. Dlouho jsme pak rozmlouvali, nakolik jsou takové štamgastské spolky dozvukem minulých generací a zda u nás někdo tradici ponese do budoucna. Nešlo jen o pivní plkání, hospoda k Šabachovu dílu pevně patřila.

Těžil stejně jako Bohumil Hrabal z poetiky hospodských pábitelů, což jeho dílo v kontextu současné české prózy ještě výrazněji profilovalo.

Dostal se tak do jedinečné vypravěčské role, která je čtenářům srozumitelná, ale momentálně nemá následovníky. Nejde jen o pokračování hrabalovsko-šabachovské poetiky, ale o humoristické romány obecně.

Po Petru Šabachovi zkrátka v současné české literatuře zůstane obrovská díra. Není pochyb o tom, že ji časem někdo zasype, humoristická próza má v našem regionu pevnou tradici a Petr Šabach byl jen posledním vrcholným představitelem v řadě.

Najít následovníky chvíli potrvá, naštěstí do té doby máme co číst. Opilé banány nebo Hovno hoří spolehlivě rozesmějí i po letech. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 4 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy