Nejlepší pedagog na škole. Ladislav Mrkvička rozuměl mladým, vzpomínají kolegové

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 12. 2020 13:28
Vždy perfektně připravený profesionál i pedagog, který adeptům herectví uměl předat to nejlepší pro ztvárnění role, byl podle svých kolegů herec Ladislav Mrkvička. Významná postava pražského Divadla Na zábradlí 70. a 80. let a dlouholetý člen činohry Národního divadla zemřel tuto neděli ve věku 81 let.
Národní divadlo v Praze vyvěsilo oznámení o smrti herce Ladislava Mrkvičky. Dlouholetý člen činohry zemřel 27. prosince. 

Národní divadlo v Praze vyvěsilo oznámení o smrti herce Ladislava Mrkvičky. Dlouholetý člen činohry zemřel 27. prosince. 
 | Foto: ČTK

"Nevypadalo to, ale byl to nejlepší pedagog u nás na škole. Dokázal rozumět mladým lidem, neuvěřitelným způsobem se dokázal na ně napojit," řekl v pondělí režisér Milan Schejbal, který působí na katedře činoherního divadla DAMU.

"Ladislav Mrkvička mě na jevišti okouzloval přirozenou autenticitou a jakousi neokázalou mužností. Skutečných mužů je na jevišti i v životě málo, a i proto nám bude osobnost Mrkvičkova formátu chybět," uvedl režisér a někdejší umělecký šéf Činohry ND Michal Dočekal.

Mrkvička učil na DAMU od roku 1998. "A pedagogem byl jedním slovem vynikajícím. Nikdo jiný neuměl se studentem stvořit dramatickou postavu jako on. Jeho metodou byla vlídnost, nekonečná trpělivost a nesmírná preciznost. Neodpustil studentům nic, prožíval s nimi ale také všechny jejich tvůrčí krize. Byl autoritou uměleckou, ale i lidskou, možná pro mnohé z nich otcovskou. Po odchodu Borise Rösnera je to pro DAMU další bolestná a chce se říci nenahraditelná ztráta," uvedla herečka Eva Salzmannová, která na DAMU také vyučuje.

"Bylo jedno, jestli to byly studentky, nebo studenti, ale dokázal jim poradit, kudy jít jakoby z vnitřní síly na ztvárnění role. Což je jedna z nejdůležitějších disciplín herectví a což uměl samozřejmě velmi dobře také on sám," vzpomínal Schejbal na Mrkvičku.

Vyzdvihl jeho účinkování v dramatizaci Dostojevského románu Bratři Karamazovi, kterou pro Divadlo Na zábradlí vytvořil filmový a divadelní režisér Evald Schorm koncem 70. let. V inscenaci hrál i Jiří Bartoška, ten dnes ale odchod svého kolegy nechtěl komentovat.

"Láďa Mrkvička byl vynikající herec a prima člověk. Měl smysl pro humor, a co je důležité - by vždycky připravený na natáčení. Prostě dobrá, stará škola," řekl filmový režisér Jaroslav Soukup. "Poprvé jsme se setkali v roce 1981, kdy mi hrál hlavní roli v Dostihu. To byl film z dostihového prostředí a Láďa uměl jezdit na koni a tam jsme se poznali a seznámili. Potom jsme se dlouho neviděli až do roku 2013, kdy jsem ho obsadil do role Emila Kincla v seriálu Policie Modrava," řekl Soukup.

Připomněl, že role Kincla je v populárním seriálu jediná, která vychází ze skutečné postavy. "Emil Kincl je legenda Šumavy, je mu 84 a žije pořád v Kašperských Horách. I s Láďou si, myslím, sedli, protože po natáčení spolu seděli a docela si rozuměli," doplnil režisér. Mrkvička účinkoval ve všech řadách seriálu.

"I v zatím poslední řadě v roce 2018. Tam už se u něj začínala projevovat jeho nemoc, Láďa byl na ni naštvaný, vím, že ho to hrozně štvalo, natáčení ale naprosto profesionálně zvládl," uvedl Soukup. Pro další plánovanou sérii už postavu Kincla kvůli zhoršujícímu se Mrkvičkovu zdravotnímu stavu vypustil.

Ne každý výborný herec je dobrým učitelem

Na DAMU je vedoucím katedry činoherního divadla Jan Burian, ředitel Národního divadla, kde Mrkvička léta hrál. "Milovaný kolega, vynikající herec, mimořádný pedagog, statečný muž, kamarád. Byl nám vzorem v přístupu k životu, práci i umění. Milý Láďo, budeme se snažit Vaše hodnoty udržovat. S láskou vzpomínáme," uvedl po Mrkvičkově úmrtí.

Milan Schejbal doplnil, že ne každý výborný herec může být dobrý učitel herectví. "A ne každý dobrý pedagog musí být výborný herec. On spojoval pro mě obojí, byl neuvěřitelně lidsky pevný, a když si za něčím stál, tak si za něčím stál. To se mi na něm líbilo," doplnil režisér.

 

Právě se děje

Další zprávy