To nejlepší z hudby 2017 aneb 30 desek, které si poslechněte ještě před koncem roku

Kultura Kultura
21. 12. 2017 6:30
Nestíháte sledovat, co zajímavého se děje v hudbě? Oslovili jsme publicisty, kteří mají sledování tvorby písničkářů, producentů a skladatelů v popisu práce, a zeptali se jich, která deska je letos nejvíc oslovila. Někteří zmínili jednu, jiní hned pět. Předložený výběr berte třeba jako místo, ze kterého se lze odrazit k dalšímu objevování.
Video: YouTube / Radio Wave

Štěstí (Nauzea Orchestra)

Antonín Kocábek

Aktuálně.cz

Štěstí od skupiny Nauzea Orchestra je až překvapivě nenápadná nahrávka bez přehnaného sebevědomí, ale zároveň silná postmodernistickým propojováním žánrů, hudebními odkazy i jasně zformulovanou výpovědí bez obvyklých jinotajů. V období, kdy nemalou část společnosti ovládá znechucení z jejího vývoje, s ironií pojmenovává jeho charakteristiky, ale míří i do vlastních řad. Navzdory vážnosti témat se nevzdává zábavnosti, nadhledu, divadelní stylizace a sarkasmu, stejně jako pro skupinu typického přeskakování mezi češtinou, němčinou a angličtinou.

Dobré album se pozná i tak, že dokáže oslovit posluchače mimo žánrovou komunitu. Desku American Dream vydali LCD Soundsystem (přečtěte si recenzi) dva roky od comebacku. Je eklektická, přeskakuje od popu ke klubové anonymitě, od zvukových experimentů k využívání osvědčených vzorců, od zábavnosti k hypnotickým rytmům a rockové údernosti. LCD Soundsystem kdysi bývala "jen" dobrá taneční kapela. Novinka je ale nadčasová, s mnohem širším záběrem, a přesto bez zjevných kompromisů či podbízení. 

 

Právě se děje

před 28 minutami

Poslanci opět přerušili schvalování zákona ke stavbě Dukovan

Sněmovna ve středu opětovně přerušila schvalování zákona ke stavbě nového bloku dukovanské elektrárny. Vynutila si to opozice, chce uzákonit bezpečnostní záruky výběrového řízení na dodavatele stavby nebo stanovit její maximální cenu. Přerušení si vyžádala TOP 09, která požádala o prověření pravidel omezení řečnické doby právníky dolní komory. Sněmovna se má znovu sejít po poledni.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Orbánův Fidesz opustil klub lidovců v Evropském parlamentu

Europoslanci strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána ve středu opustili poslanecký klub Evropské lidové strany (EPP). Orbán to oznámil v dopise šéfovi klubu Manfredu Weberovi. Reagoval tím na fakt, že klub schválil nová pravidla usnadňující vyloučení maďarských europoslanců, po němž dlouhodobě volala část frakce.

Odchod 11 poslanců Fideszu je vyústěním několikaletého vnitřního sporu největší europoslanecké skupiny, zda má v jejích řadách místo strana, která podle mnohých vzdaluje Maďarsko evropským hodnotám.

Europoslanci ve středu podpořili kompromisní návrh změny svého jednacího řádu, který klubu dává možnost vyloučit skupinu poslanců. Fideszu, s jehož politikou vymezování se vůči Evropské unii nesouhlasila řada lidoveckých poslanců, tak hrozilo, že klub bude hlasovat o jeho vyloučení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy