To nejlepší z hudby 2017 aneb 30 desek, které si poslechněte ještě před koncem roku

Kultura Kultura
21. 12. 2017 6:30
Nestíháte sledovat, co zajímavého se děje v hudbě? Oslovili jsme publicisty, kteří mají sledování tvorby písničkářů, producentů a skladatelů v popisu práce, a zeptali se jich, která deska je letos nejvíc oslovila. Někteří zmínili jednu, jiní hned pět. Předložený výběr berte třeba jako místo, ze kterého se lze odrazit k dalšímu objevování.
Video: YouTube / Radio Wave

Štěstí (Nauzea Orchestra)

Antonín Kocábek

Aktuálně.cz

Štěstí od skupiny Nauzea Orchestra je až překvapivě nenápadná nahrávka bez přehnaného sebevědomí, ale zároveň silná postmodernistickým propojováním žánrů, hudebními odkazy i jasně zformulovanou výpovědí bez obvyklých jinotajů. V období, kdy nemalou část společnosti ovládá znechucení z jejího vývoje, s ironií pojmenovává jeho charakteristiky, ale míří i do vlastních řad. Navzdory vážnosti témat se nevzdává zábavnosti, nadhledu, divadelní stylizace a sarkasmu, stejně jako pro skupinu typického přeskakování mezi češtinou, němčinou a angličtinou.

Dobré album se pozná i tak, že dokáže oslovit posluchače mimo žánrovou komunitu. Desku American Dream vydali LCD Soundsystem (přečtěte si recenzi) dva roky od comebacku. Je eklektická, přeskakuje od popu ke klubové anonymitě, od zvukových experimentů k využívání osvědčených vzorců, od zábavnosti k hypnotickým rytmům a rockové údernosti. LCD Soundsystem kdysi bývala "jen" dobrá taneční kapela. Novinka je ale nadčasová, s mnohem širším záběrem, a přesto bez zjevných kompromisů či podbízení. 

 

Právě se děje

před 10 minutami

Záchranáři v Číně vysvobodili prvního ze zavalených horníků

Záchranáři vysvobodili prvního z čínských horníků, které před dvěma týdny ve zlatém dole uvěznila exploze. Muž byl bez prodlení převezen do nemocnice na ošetření. S odvoláním na čínská státní média o tom informovaly zahraniční agentury.

Horník byl podle čínské státní televize CCTV "extrémně zesláblý". Na záběrech záchranáři vyčerpaného muže s černou páskou přes oči a zabaleného v dece vyzvedli z dolu a předali ošetřovatelům.

Neštěstí se stalo 10. ledna ve zlatém dole nedaleko města Jen-tchaj v provincii Šan-tung na východě země. V podzemní pasti, více než 600 metrů od vstupu do šachty, uvízlo 22 lidí. Výbuch vážně poškodil přístup na dno dolu a komunikační kabely. Záchranáři ale tento týden zaslechli údery do potrubí, jimiž část horníků dala najevo, že jsou stále naživu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy