Nejlepší britské album roku 2017 nahrál introvertní soulový písničkář Sampha

Hana Slívová Hana Slívová
14. 9. 2017 23:40
Prestižní hudební cenu Mercury, kterou každoročně dostává autor nejlepšího britského alba, letos získal osmadvacetiletý Londýňan Sampha Sisay alias Sampha. Porota ocenila jeho debut Process. Album ovlivnila smrt hudebníkovy matky, která podlehla rakovině. Sampha se s oceněním řadí vedle interpretů, jako jsou James Blake, PJ Harvey, Franz Fedinand, Portishead či Pulp.
Vítěz Sampha. | Video: YouTube / Sampha

Letošní vítěz ceny Mercury Sampha (28) kombinuje soul, elektroniku a klasické písničkářství. Za sebou má už EP Sundanza (2010) a Dual (2013).

Sampha, jehož rodiče přišli do Londýna ze Sierry Leone, začínal s hudbou už jako teenager.

Nejprve hrál na klavír, pak se díky bratrovi, jenž si doma postavil vlastní studio, dostal k produkování písní. Mimochodem, na rodinu a hraní na klavír vzpomíná i na albu ve skladbě (No One Knows Me) Like the Piano.

Sampha dodnes spolupracoval například se zpěvačkami Solange, Katy B či s raperem Drakem, s nímž natočil tracky Too Much a The Motion, ale i s kapelou The xx. Ta byla letos taktéž také na seznamu nominovaných. 

Právě The xx a kolegy ze seskupení Glass Animals Sampha v rozhovoru po oznámení výsledků zmiňoval. I díky stejnému vydavatelství prý patří k nejbližším přátelům ze všech "soupeřů." 

Album Process nahrál Sampha v Norsku, kam odjel, aby se na práci mohl lépe soustředit.

V rozhovoru pro magazín Billboard už dříve řekl, že celý proces natáčení ovlivnila rodinná tragédie: v době příprav mu na rakovinu zemřela maminka.  "Je to něco, co tak úplně nečekáš. Jako kdybys najednou přišel o nohu nebo o ruku." 

Mezi vítěze ceny, která se udílí od roku 1992, se řadí například Portishead, Pulp, PJ Harvey, Franz Ferdinand, Antony and the Johnsons, James Blake či Young Fathers.

Cenu už dříve získali i zmiňovaní The xx (uspěli s deskou xx z roku 2010) a také další nominovaní alt-J.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy