Nejlepší britské album roku 2017 nahrál introvertní soulový písničkář Sampha

Hana Slívová Hana Slívová
14. 9. 2017 23:40
Prestižní hudební cenu Mercury, kterou každoročně dostává autor nejlepšího britského alba, letos získal osmadvacetiletý Londýňan Sampha Sisay alias Sampha. Porota ocenila jeho debut Process. Album ovlivnila smrt hudebníkovy matky, která podlehla rakovině. Sampha se s oceněním řadí vedle interpretů, jako jsou James Blake, PJ Harvey, Franz Fedinand, Portishead či Pulp.
Vítěz Sampha. | Video: YouTube / Sampha

Letošní vítěz ceny Mercury Sampha (28) kombinuje soul, elektroniku a klasické písničkářství. Za sebou má už EP Sundanza (2010) a Dual (2013).

Sampha, jehož rodiče přišli do Londýna ze Sierry Leone, začínal s hudbou už jako teenager.

Nejprve hrál na klavír, pak se díky bratrovi, jenž si doma postavil vlastní studio, dostal k produkování písní. Mimochodem, na rodinu a hraní na klavír vzpomíná i na albu ve skladbě (No One Knows Me) Like the Piano.

Sampha dodnes spolupracoval například se zpěvačkami Solange, Katy B či s raperem Drakem, s nímž natočil tracky Too Much a The Motion, ale i s kapelou The xx. Ta byla letos taktéž také na seznamu nominovaných. 

Právě The xx a kolegy ze seskupení Glass Animals Sampha v rozhovoru po oznámení výsledků zmiňoval. I díky stejnému vydavatelství prý patří k nejbližším přátelům ze všech "soupeřů." 

Album Process nahrál Sampha v Norsku, kam odjel, aby se na práci mohl lépe soustředit.

V rozhovoru pro magazín Billboard už dříve řekl, že celý proces natáčení ovlivnila rodinná tragédie: v době příprav mu na rakovinu zemřela maminka.  "Je to něco, co tak úplně nečekáš. Jako kdybys najednou přišel o nohu nebo o ruku." 

Mezi vítěze ceny, která se udílí od roku 1992, se řadí například Portishead, Pulp, PJ Harvey, Franz Ferdinand, Antony and the Johnsons, James Blake či Young Fathers.

Cenu už dříve získali i zmiňovaní The xx (uspěli s deskou xx z roku 2010) a také další nominovaní alt-J.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy