Nejlepší britské album roku 2017 nahrál introvertní soulový písničkář Sampha

Prestižní hudební cenu Mercury, kterou každoročně dostává autor nejlepšího britského alba, letos získal osmadvacetiletý Londýňan Sampha Sisay alias Sampha. Porota ocenila jeho debut Process. Album ovlivnila smrt hudebníkovy matky, která podlehla rakovině. Sampha se s oceněním řadí vedle interpretů, jako jsou James Blake, PJ Harvey, Franz Fedinand, Portishead či Pulp.
Vítěz Sampha. | Video: YouTube / Sampha

Letošní vítěz ceny Mercury Sampha (28) kombinuje soul, elektroniku a klasické písničkářství. Za sebou má už EP Sundanza (2010) a Dual (2013).

Sampha, jehož rodiče přišli do Londýna ze Sierry Leone, začínal s hudbou už jako teenager.

Nejprve hrál na klavír, pak se díky bratrovi, jenž si doma postavil vlastní studio, dostal k produkování písní. Mimochodem, na rodinu a hraní na klavír vzpomíná i na albu ve skladbě (No One Knows Me) Like the Piano.

Sampha dodnes spolupracoval například se zpěvačkami Solange, Katy B či s raperem Drakem, s nímž natočil tracky Too Much a The Motion, ale i s kapelou The xx. Ta byla letos taktéž také na seznamu nominovaných. 

Právě The xx a kolegy ze seskupení Glass Animals Sampha v rozhovoru po oznámení výsledků zmiňoval. I díky stejnému vydavatelství prý patří k nejbližším přátelům ze všech "soupeřů." 

Album Process nahrál Sampha v Norsku, kam odjel, aby se na práci mohl lépe soustředit.

V rozhovoru pro magazín Billboard už dříve řekl, že celý proces natáčení ovlivnila rodinná tragédie: v době příprav mu na rakovinu zemřela maminka.  "Je to něco, co tak úplně nečekáš. Jako kdybys najednou přišel o nohu nebo o ruku." 

Mezi vítěze ceny, která se udílí od roku 1992, se řadí například Portishead, Pulp, PJ Harvey, Franz Ferdinand, Antony and the Johnsons, James Blake či Young Fathers.

Cenu už dříve získali i zmiňovaní The xx (uspěli s deskou xx z roku 2010) a také další nominovaní alt-J.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy