Bez černocha i domorodců. Detektivky Agathy Christie vyjdou bez nekorektních výrazů

ČTK Magazín ČTK, Magazín
26. 3. 2023 18:58
Detektivky britské spisovatelky Agathy Christie budou v angličtině nově vycházet v přepracované verzi s jinak naformulovanými pasážemi, které používaly nekorektní výrazy spojené s rasou a etnicitou. Drobné změny textu se týkají detektivních příběhů se slečnou Marplovou a Herculem Poirotem napsaných v letech 1920 až 1976.
Seriálovou tvář dal Herculu Poirotovi anglický herec David Suchet.
Seriálovou tvář dal Herculu Poirotovi anglický herec David Suchet. | Foto: ČT

Napsal to server The Telegraph. Krok nakladatelství HarperCollins, jež chce vyjít vstříc čtenářům, kteří původní znění považují za urážlivé, následuje poté, co nakladatelé iniciovali podobné změny v románech Roalda Dahla nebo Iana Fleminga.

Podle Telegraphu z románů zmizelo nejen slovo "negr", tedy hanlivé označení pro černochy, ale také adjektivum "orientální" nebo odkazy na etnicitu postav či stereotypy ohledně fyziognomie. Nově se v textu neobjevují označení Žid, cikán nebo černoch. Slovo "domorodci" bylo nahrazeno slovem "místní".

Letos v únoru vyvolalo rozruch britské nakladatelství Puffin Books, když se rozhodlo změnit pasáže z dětských knih Roalda Dahla. Editoři změnili vyjádření týkající se váhy, mentálního zdraví nebo rasy například v románech Karlík a továrna na čokoládu nebo Čarodějnice. Kritici těchto zásahů hovořili o cenzuře a přehnané snaze přizpůsobit dřívější úzus novým společenským pravidlům. Zastánci změn zase tvrdili, že takto mohou ochránit současné čtenáře před kulturními, etnickými a genderovými stereotypy, které mohou být urážlivé.

Výřez z obálky nového českého vydání nakladatelství Kalibr.
Výřez z obálky nového českého vydání nakladatelství Kalibr. | Foto: Aktuálně.cz/nakladatelství Kalibr

Současná novinka není první změnou v dílech Agathy Christie. Už v roce 2021 vydalo nakladatelství Kalibr přepracovanou verzi slavného příběhu Deset malých černoušků, a to dokonce pod novým názvem "A pak nezbyl žádný". Román z roku 1939 pojmenovala autorka podle dětské říkanky a děj zasadila na takzvaný Černochův ostrov. Se změněným názvem přišlo už první americké knižní vydání v roce 1940.

"Přejmenování knihy na And Then There Were None v americkém vydání podle posledního verše říkanky si vynutilo zásahy i přímo v textu. Ostrov byl přejmenován na Indiánův ostrov (Indian Island) a z figurek černoušků se staly figurky indiánků. Vybraná americká vydání z let 1964-1986 vycházela pod ještě jiným názvem - Ten Little Indians ("Deset malých indiánků")," uvádí Společnost Agathy Christie na serveru agatha.cz.

"Nový" název románu zvažoval Knižní klub už v roce 2005, ale nakladateli se podařilo ponechat zavedený český název. Přejmenována však byla například divadelní adaptace z roku 1943. "Pod názvem A pak už tam nezbyl ani jeden je v Česku uváděna od roku 2008, tehdy název jako první použilo Moravské divadlo Olomouc," uvádí web.

Video: Skončil v roli černocha. Je to absurdní, korektnost je nepřítel umění, říká Sokol (10. 12. 2021)

Vydali jsme se směrem omezování umělecké svobody. I mně se spousta věcí nemusí líbit, ale musím to skousnout, míní herec a režisér Ondřej Sokol. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Odbory zřídily celostátní stávkový výbor. Svazy uspořádají akce v červnu

Odboráři z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) zřídili dnes celostátní stávkový výbor. Jsou připraveni případně k celorepublikovému protestu proti vládnímu balíčku opatření k ozdravení financí. Od 26. do 30. června pak jednotlivé svazy a organizace mohou pořádat své protestní akce. Dohodl se na tom sněm ČMKOS. Po jednání to novinářům řekl předák Josef Středula.

ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Zastřešuje 31 svazů s asi 270.000 členů. Odboráři vyzvali kabinet k jednání. Kritizovali ho za to, že s nimi o záměrech předem nedebatoval a na zaslání připomínek k novelám téměř šesti desítek zákonů dal jen pět pracovních dnů. Předáci nesouhlasí se změnami DPH, snížením sumy na platy či obnovením nemocenského pojištění pro zaměstnance. Navrhují svých 12 kroků k ozdravení rozpočtu.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Ratifikaci Istanbulské úmluvy vláda projedná zřejmě až v polovině června

Vláda ve středu nebude rozhodovat o postoupení Istanbulské úmluvy k ratifikaci. Věc projedná zřejmě 14. června, uvedl bez dalších podrobností mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Předchozí vlády ratifikaci dokumentu odsouvaly kvůli kontroverzím, které text budí. Úmluva z roku 2011 odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií.

Kabinetu Petra Fialy (ODS) zaslalo ministerstvo spravedlnosti návrh minulé pondělí, na následné středeční jednání ale zařazen nebyl. Blažek tehdy uvedl, že očekává, že se tak stane za týden. Ministři ve středu rozhodli pouze o tom, že při jednání Evropské unie o přijetí Istanbulské úmluvy by se měl český zástupce zdržet.

Dokument v Česku vyvolává rozporuplné reakce, a to i mezi představiteli vládní koalice. Odmítají ho konzervativci či sedm křesťanských církví. Zastánci úmluvy uvádějí, že pomůže zlepšit pomoc obětem a představuje i symbol, že násilí je v Česku nepřijatelné. Podle ženských organizací je úmluva terčem dezinformační kampaně některých spolků i jednotlivců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy