Superhrdinky zasahují. Ženy bez domova dostaly desku s písněmi od Katarzie a spol., křtí se v Praze

4. 12. 2017 11:47
Nezisková organizace Jako doma, která se věnuje podpoře žen bez domova, dostala v říjnu dvojalbum Superhrdinky, na nějž přispěly pouze ženské interpretky - slovenská písničkářka Katarzia, české písničkářky Lenka Dusilová a Mucha nebo vítězka soutěže Czeching Radia Wave, producentka a zpěvačka Zagami Jericho. Album se bude křtít 14. prosince v pražském Futuru, výtěžek z prodeje půjde na projekt Kuchařky bez domova, který se snaží ženy v těžké situaci vrátit zpátky do aktivního života.
Video: YouTube / Katarzia

S nápadem na album "žen pro ženy" přišel šéfredaktor hudebního časopisu Full Moon Michal Pařízek.

"Charitativní kompilační alba u nás zdaleka nemají takovou tradici jako například na anglické scéně, což mi vždy přišlo líto. Mám velikou radost, že náš nápad nadchl všechny zúčastněné, které záhy samy aktivně přicházely s dalšími jmény. Dvojité LP nakonec málem nestačilo."

Tváří projektu se stala slovenská zpěvačka Katarzia, která se podílela také na výběru oslovených umělkyň.

"Myslím si, že umělci by se neměli distancovat od společenských problémů a měli by se přirozeně angažovat v osvětě. Často jsou příkladem pro ostatní a mohou je tak inspirovat k pomoci," konstatuje.

Z alba je nadšená i spoluzakladatelka Jako doma Lexa Doleželová. "Jako doma se mezi ženami s domovem a ženami bez domova snaží budovat solidaritu. A deska ženských interpretek míří do černého. Ženy bez domova považujeme za superhrdinky, protože zvládají těžký život na ulici. Teď jsou pro nás superhrdinkami i umělkyně, které v souvislosti s ženským bezdomovectvím darovaly své písničky."

Superhrdinky: Hudba pro ženy bez domova

  • Palma - Pramen vlasů, Stinka - Zabouchnutá, Ivana Mer + Tante Elze - Domov, Ira Mimosa - Mlha, Katarzia - Nikomu nepatříš, Potmě - Stejně jako jindy, Pale & Coy - Hibernate, Moin Moin - Rescue, La Petite Sonja - Something to Cheer Me Up, Zagami Jericho - City Is My Church, Mucha - Schmutzige Mädchen, Cácory - V tmách, Agu & Soul Science - Let If Go, Ille - Dva kroky za tebou, Anakver - White Bride, Fakné - Homo Homini Lupus, Lenka Dusilová - Baromantická, Bára Zmeková - Altaj, Katarína Máliková - Nová krajina, Core Belief - Freedom.

Výtěžek z prodeje alba, o jehož obal se postarala výtvarnice Toy Box, půjde na projekt Kuchařek bez domova a jejich Jídelny. 

"Pomůžete tím začít nový život ženám, které na sobě dosud krom chudoby zakusily i hodně násilí, a tak se dostaly až na ulici, a které si už myslely, že na ně žádné světlo na konci tunelu nečeká," vysvětluje Michal Pařízek.

Křest alba proběhne 14. prosince v pražském klubu Futurum Music Bar. Na koncertě vystoupí Stinka, Potmě a Katarína Máliková, jméno čtvrté hudebnice pořadatelé ještě oznámí.  

Myšlenka projektu Kuchařek bez domova se na půdě organizace Jako doma zrodila s uvědoměním, že mnohé ženy v sociální tísni, jež žijí v azylových domech, ve stanech, v zahrádkářských koloniích, na ubytovnách či přespávající na noclehárnách, by se chtěly zapojit do společnosti, ale kvůli hlubokému znevýhodnění je to často obtížné.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy