Nebojí se výšek ani pádů. Jatka78 na festivalu Mladá krev ukážou, co se čeští akrobati učí v cizině

Hana Slívová Hana Slívová
10. 7. 2017 13:34
Divadelní scéna Jatka78 uzavírá sezonu představením mladých novocirkusových artistů, kteří se často jezdí učit do zahraničí, a také nejnovější show od Cirku La Putyka jménem Batacchio.
Ukázka představení souboru Feel the Universe Circus Company.
Ukázka představení souboru Feel the Universe Circus Company. | Foto: Jatka78, Tereza 'Ludvika' Valníčková

Letošní divadelní sezonu uzavírají pražská Jatka78 dvěma akcemi. Mezi 12. a 16. červencem se na scéně v holešovické tržnici vystřídají mladí novocirkusoví artisté i ostřílení profesionálové z domovského souboru scény, Cirku La Putyka.

Během malého festivalu Mladá krev se předvedou čeští studenti zahraničních novocirkusových škol. Diváci tak mají podle pořadatelů jedinečnou možnost se seznámit s nastupující generací našich akrobatů, kteří během hlavní sezony nejsou u nás téměř k vidění.

"V České republice stále ještě neexistuje vysokoškolské vzdělání v oboru nového cirkusu, a tak se zájemci o toto vzdělání musí vypravit do zahraničí. Jejich práci je pak možné u nás vidět pouze v letních měsících v době prázdnin. Proto využíváme možnosti, že Jatka78 jsou v provozu i přes léto, a oslovili jsme české studenty zahraničních novocirkusových univerzit, aby nám přijeli představit svou práci a své spolupracovníky," říká ředitel Jatek78 Štěpán Kubišta.

První večer festivalu bude patřit česko-zahraničnímu souboru Feel the Universe Circus Company a premiéře jeho show The Sky’s Not the Limit, která se nebojí výšek ani pádů.

Na výlet do výšin naváží akrobaté z Lapso Cirk, kteří se specializují na rovnováhu. Do Čech tak přiváží disciplínu, jež u nás není obyčejně k vidění: představení OVVIO je hravý souboj dvou akrobatů s gravitací.

Trojlístek zakončí premiéra pětičlenného tuzemského souboru Cink Cink Cirk s názvem Dukto. Energická show je plná barev, radosti a netradičních novocirkusových disciplín.

Úplný závěr sezony bude patřit domácímu souboru Cirk La Putyka, který ve dvou večerech uvede svou nejnovější inscenaci Batacchio. Přečtěte si recenzi květnové premiéry. 

 

Právě se děje

před 47 minutami

Piloti formule 1 Räikkönen i Giovinazzi zůstávají v Alfě Romeo

Finský veterán Kimi Räikkönen i Antonio Giovinazzi budou také v příští sezoně mistrovství světa formule 1 jezdit za stáj Alfa Romeo. Švýcarský tým o prodloužení spolupráce s oběma piloty informoval na svých internetových stránkách.

Jednačtyřicetiletý Räikkönen je nejstarším pilotem ve startovním poli. Na kontě má 21 vítězství a v roce 2007 se s Ferrari stal mistrem světa. Finský jezdec ve formuli 1 závodil i za McLaren a Lotus a je také rekordmanem v počtu startů, kterých má na kontě 324. V týmu Alfy Romeo působí od loňska.

Šestadvacetiletý Giovinazzi si první start v F1 připsal před třemi lety v barvách Sauberu. První kompletní sezonu odjel loni po přejmenování týmu na Alfa Romeo, kdy díky pátému místu ve Velké ceně Brazílie zaznamenal dosud nejlepší výsledek v kariéře. V probíhajícím ročníku italský pilot byl nejlépe devátý.

před 1 hodinou

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy