Na pražském Festivalu krátkých filmů uspěl snímek ze Sundance i film o vztahu Čechů a Vietnamců

ČTK ČTK
21. 1. 2018 20:30
Nejlepším titulem soutěže zaměřené na domácí krátkometrážní tvorbu se stala slovensko-česká Atlantida, 2003 v režii Michala Blaška. Film je také nominovaný na Českého lva za nejlepší studentský snímek roku 2017.
Vítězný japonský film A tak jsme daly zlaté rybky do bazénu.
Vítězný japonský film A tak jsme daly zlaté rybky do bazénu. | Foto: Pragueshorts.com

Hlavní cenu Mezinárodního festivalu krátkých filmů Praha získal japonský snímek o bláznivém nápadu čtyř patnáctiletých dívek zvaný A tak jsme daly zlaté rybky do bazénu.

Porota ocenila, že "sebereflexivním, vtipným a chytrým způsobem zachycuje život teenagerů v postmileniálním městě západního světa". Film jako svůj debut natočil třiatřicetiletý Makoto Nagahisa, zvítězil s ním i na prestižním festivalu Sundance.

Nejlepším titulem soutěže zaměřené na domácí krátkometrážní tvorbu se stala slovensko-česká Atlantida, 2003 v režii Michala Blaška. O nepohodlných pravdách vypráví podle poroty způsobem, který "jde přímo k jádru přetrvávajícího nelidského konání". Film vznikl jako bakalářská práce na FAMU a je také nominovaný na Českého lva za nejlepší studentský snímek. 

Národní porota se rozhodla udělit i Zvláštní uznání filmu Dužana Duonga s názvem Bo Hai o vztahu starší generace v Česku usazených Vietnamců s jejich dětmi. Snímek zaujal už na loňském Famufestu

V konkurenci dvou desítek titulů ze šestnácti zemí dostal Zvláštní uznání poroty francouzský film Ať žije císař! režisérky a scenáristky Aude Léy Rapinové. Na pozadí nejznámějšího příběhu o Napoleonově porážce u Waterloo inscenuje tuto bitvu mezi mužem a ženou jako "hru manipulace, předstírání, ovládání a odlišných očekávání".

Zvláštní uznání porota udělila i devatenáctiminutovému snímku Miranda a Ferdinand. Režíroval ho francouzský režisér Antoine Giorgini.

Cenu diváků si letos odnesl belgický režisér Peter Ghesquière za snímek Naruby, který vtipnou formou poodhaluje svět lidí s Downovým syndromem.

Festival pořádaný organizátory Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se konal potřinácté. Od 17. ledna uvedl v kinech Světozor a Pilotů v 16 sekcích přes 100 krátkých filmů ze tří desítek zemí. Obě hlavní ceny byly spojeny s finanční odměnou 2 tisíce eur, což je asi 51 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Indie zakáže dalších 43 čínských mobilních aplikací, kromě TikToku omezuje i Alibabu

Indie v úterý zakázala 43 mobilních aplikací, které z většiny patří čínským softwarovým firmám. Podle indického ministerstva informačních technologií představovaly nebezpečí pro "svrchovanost a celistvost" země. Na černé listině se ocitly také čtyři aplikace čínského internetového prodejce Alibaba, uvedla agentura AP.

Krok přichází měsíc poté, co Indie zakázala desítky aplikací čínských technologických společností, včetně populární aplikace na přehrávání krátkých videí TikTok či videohry PUBG. Indické úřady uvedly, že aplikace slouží ke krádežím a podloudnému přenosu uživatelských dat na servery mimo území Indie. Peking se tehdy vůči zákazu ostře ohradil.

Nejnovější spor mezi oběma zeměmi přichází v době, kdy roste napětí ohledně jejich společné hranice. Čína a Indie spolu mají 3500 kilometrů dlouhou hranici v oblasti Himálaje a vedou vleklý územní spor v místech, kde neexistuje oboustranně uznaná hraniční čára. V polovině června konflikt v hornaté oblasti Ladákhu vyústil ve střet, při kterém zemřelo 20 indických vojáků. Šlo o první smrtelný střet mezi těmito asijskými jadernými mocnostmi za posledních 45 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útočnice napadla dvě ženy ve švýcarském nákupním centru, mohlo jít o teroristický útok

Dvě ženy zranila v úterý 28letá útočnice v obchodním domě v jihošvýcarském městě Lugano. Jednu z nich poranila nožem, druhou škrtila, informoval server 20minuten. Spolkové státní zastupitelství uvedlo, že šlo pravděpodobně o teroristický čin.

Žena se švýcarským občanstvím útočila v pátém poschodí nákupního střediska Manor v centru Lugana, které leží v kantonu Ticino nedaleko hranic s Itálií. Jednu ženu útočnice škrtila, druhou napadla nožem. Jedna z obětí utrpěla vážná zranění, která ji ale neohrožují na životě, druhá zranění lehká.

Podle listu Corriere del Ticino ukradla útočnice nůž z oddělení domácích potřeb přímo v obchodním domě na náměstí Piazza Dante. Zpacifikovat se ji podařilo dvěma zákazníkům, kteří ji zadrželi do příjezdu policie.

Spolkové státní zastupitelství na tiskové konferenci uvedlo, že šlo "pravděpodobně o čin s teroristickým motivem".

Zdroj: ČTK
Další zprávy