Na maďarský festival Sziget přijedou Arctic Monkeys, do Ostravy Jessie J a na Aerodrome Chvrches

Kultura Kultura
29. 1. 2018 12:44
Jeden z největších evropských festivalů, maďarský Sziget, ohlásil koncert indie-rockové skupiny Arctic Monkeys. Kapela v programu na pozici headlinerů doplnila Kendricka Lamara, jenž letos mezi hiphopery ovládl ceny Grammy, Liama Gallaghera nebo skupinu Mumford & Sons. Festival se bude konat od 8. do 15. srpna.
Arctic Monkeys, hvězdy Szigetu 2018. | Video: YouTube / Arctic Monkeys

Indierocková skupina Arctic Monkeys vznikla v roce 2002 v Sheffildu. Hned první album Whatever People Say I Am, That's What I'm Not získalo prestižní cenu Mercury pro nejlepší britskou nahrávku. Skupina zpěváka Alexe Turnera tehdy porazila například žánrové kolegy Editors nebo Thoma Yorkea z Radiohead s albem The Eraser. Prozatím poslední desku AM vydali Arctic Monkeys v roce 2013. 

Na budapešťském Szigetu dále zahraje londýnská skupina Mumford & Sons, ovlivněná country a folkem. Letos to pro ní bude jediné festivalové vystoupení. Týdenní permanentka na Sziget vyjde prozatím na 275 eur, což je necelých 7 tisíc korun. 

Nové jméno na seznamu hlásí i Colours of Ostrava. Do České republiky v červenci poprvé přijede zpěvačka Jessica Ellen Cornishová alias Jessie J. Ta zvítězila před sedmi lety v anketě BBC Sound of.

Mezi její největší hity patří skladba Price Tag z debutu Who You Are, letos k vydání chystá čtvrté album R.O.S.E. 

Další účinkující dorazí též na jeden z nejvýrazněji obsazených festivalů v Česku - Aerodrome. Ten se koná na konci června na letišti v Panenském Týnci.

Macklemoreovi, kapele Nine Inch Nails či Wiz Khalifovi se řadí německé duo Milky Chance, známé především díky hitu Stolen Dance, nebo skotští elektropopoví Chvrches, již v Praze předskakovali Depeche Mode. Přijedou i britští rockeři Nothing But Thieves, kteří tu vystoupili na konci loňského roku. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zakázaly kvůli podpoře Madury vstup do země kubánskému ministrovi vnitra

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila cestovní sankce na druhého vysokého kubánského politika. Zesiluje tak tlak na zemi kvůli pokračující podpoře vlády venezuelského prezidenta Nicoláse Madury. Zákaz vstupu do země se týká kubánského ministra vnitra, kterým je Julio César Gandarilla Bermejo, kvůli jeho účasti na hrubém porušování lidských práv ve Venezuele, oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Vyzval také další země, aby se připojily k USA.

Zákaz je spíše symbolickým krokem. Pompeo dodal, že Bermejo je také zodpovědný za svévolné zatčení a zadržení tisíců kubánských občanů a nezákonné uvěznění více než 100 politických vězňů na Kubě. Jeho ministerstvo dohlíželo na mučení politických disidentů, zadržených a vězňů, a také na vraždu některých těchto osob policejními a bezpečnostními silami.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Hongkongu opět použila slzný plyn. Demonstranti se bránili benzinovými bombami

Nové násilí vypuklo v neděli ráno místního času u obléhaného kampusu polytechnické univerzity v Hongkongu, uvedla agentura Reuters. Po několika klidných hodinách, kdy demonstranti spali na trávníku a v univerzitní knihovně, policie opět použila slzný plyn. Aktivisté na oplátku použili proti policistům benzinové bomby, některé z nich zapálily stromy mimo areál.

Některé části kampusu vypadají v neděli spíše jako pevnost s barikádami a černě oděnými protestujícím na hradbách, kteří mají improvizované zbraně, jako cihly bedny zápalných bomb, luky a šípy. Polytechnická univerzita je poslední z pěti univerzit, který zůstává obsazen aktivisty. Ti ji vyžívají jako základnu pro blokování nedalekého silničního tunelu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy