Letní Letná nabídne rekordní program i Kaplického knihovnu

Barbora Roubalová
5. 8. 2015 17:06
Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla se už podvanácté vrací do pražských Letenských sadů. Letos nabídne 135 představení.
Letní Letná 2015 | Video: Youtube/festivalLetniLetna

Praha – Představení světových hvězd nového cirkusu, špičkoví čeští artisté i videomapping, díky kterému bude k vidění i knihovna architekta Jana Kaplického. Na návštěvníky 12. ročníku tradičního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná, který proběhne od 16. srpna do 3. září v Letenských sadech, čeká nejbohatší program v jeho historii.

V šapitó připomínajícím vesmírnou loď vystoupí po osmnáct večerů britský soubor NoFit State Circus s představením Bianco. Čtyřicet artistů překračuje hranice nového cirkusu, neboť zapojuje do své performance samotné diváky. Ti během představené nesedí, ale procházejí se mezi kulisami, takže jsou v centru všeho dění. „Jde o úchvatnou kombinaci nejrůznějších typů akrobacie, která popírá zákony gravitace, okouzlující živé hudby i neobvyklé scénografie,“ popisuje ředitel festivalu Jiří Turek nejnovější počin špičkového souboru. Jeho účast na Letní Letné domlouvali organizátoři tři roky.

Právě šapitó, které je podle Turka jako „z jiného světa“, připomíná svým tvarem nezrealizovaný projekt Kaplického „chobotnice“. Toho využil soubor Cirque Garuda, který vytvořil příběh poznání a propojení s přírodou, během něhož se bude na šapitó pomocí videomappingu promítat odvážný architektonický počin.

Nevšední podívaná odstartuje celý festival 16. srpna. Doprovodí ji veřejná výměna knih pod širým nebem. „O podobný projekt jsme se snažili dlouhou dobu. Nový cirkus staví novou knihovnu,“ říká s nadsázkou ředitel festivalu.

Světová premiéra čeká na Letní Letné nový projekt Walls & Handbags. Režijní tandem SKUTR, který diváci znají z Letních shakespearovských slavností, se v něm po letech vrací k propojení divadla a nového cirkusu. Na představení spolupracovali s českým souborem Losers Cirque Company, jehož členy jsou vítězové soutěže Česko Slovensko má talent.

Tvorbu Ctibora Turby, průkopníka nového cirkusu v Česku, připomenou projekce filmových záznamů jeho divadelních projektů, v nichž účinkují herci jako Bolek Polívka či Josef Dvořák.

Dalším zvučným jménem na programu je francouzský soubor Compagnie Rasposo, který ve svém představení Morsure kombinuje akrobacii na vysoko zavěšených lankách, na rukou či na tyčích s divadlem a tancem. Pod bílou kopulí se jejich šapitó promění v arénu, v níž vystoupí sedm herců a akrobatů za živého doprovodu tří muzikantů. „Na konci představení vystupuje živý tygr, kterého se ovšem nepodaří dostat přes hranice. Přemýšleli jsme o alternativě s medvědem, ale nakonec z toho sešlo,“ směje se Jiří Turek.

Festival myslí i na nejmladší diváky. Každý den se na programu objevuje až pět pohádek či dětských představení. Pro rodiče, kteří chtějí navštívit večerní představení, bude k dispozici Noční hlídka, jež zabaví jejich ratolesti až do pozdních nočních hodin.

Festival Letní Letná získal do roku 2016 značku kvality od Evropské festivalové asociace. Ta je udělována na základě hodnocení odborníků a mezinárodní poroty.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Seriál běžců v Ruce vyhráli Klaebo a Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru v běhu na lyžích ve finské Ruce vyhráli norští favorité Therese Johaugová a Johannes Hösflot Klaebo. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na celkové 22. místo, Michal Novák v patnáctikilometrovém závodu klesl na 38. pozici.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Třicátý čas zaběhla ve stíhačce Kateřina Janatová, jež díky tomu získala první bod v sezoně. Celkově byla klasifikována v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

"Spravila jsem si náladu po sobotě," připomněla Razýmová svou 27. pozici z klasické desítky. "I když je bruslení moje slabší disciplína a startovala jsem až ze 30. místa, tak se mi dařilo postupně sjíždět soupeřky. Celý závod jsem si sice odtáhla sama, ale když člověk sjíždí, tak je to pro něho povzbuzení a dodává mu to síly. Takže 14. nejrychlejší čas považuji s ohledem na to, že jsem nejela ve skupině, za dobrý výkon. Cítila jsem, že mám hodně sil," uvedla Razýmová v tiskové zprávě svazu.

V mužské stíhačce se na rozdíl od závodu žen rozhodovalo až v závěru. Vítěz sobotní klasické patnáctky Klaebo sice startoval s půlminutovým náskokem před Rusem Alexandrem Bolšunovem a krajanem Emilem Iversenem, ale zvolil rozvážnější tempo a v polovině závodu už jela tříčlenná skupina pohromadě. Sázka na závěr Klaebovi vyšla ideálně - ve stoupání těsně před cílem podle očekávání nastoupil a soupeře setřásl. Druhý dojel vítěz SP z minulé sezony Bolšunov, třetí byl Iversen.

Klaebo díky 39. vítězství v kariéře předstihl v historickém pořadí běžců Pettera Northuga a stíhá další norskou legendu Björna Dählieho, jenž má na kontě 46 výher.

Nejlepší z Čechů Novák startoval stejně jako Razýmová s třicítkou a ještě na 10. kilometru bodované místo držel. Pak mu ale došly síly a propadl se na 38. pozici. Adam Fellner obsadil 64. místo.

Po zrušení závodů v Lillehammeru kvůli pandemii koronaviru plánovaných na příští víkend pokračuje SP běžců na lyžích za dva týdny v Davosu.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - stíhací závod 15 km volně: 1. Klaebo (Nor.) 35:09,8, 2. Bolšunov (Rus.) -0,7, 3. Iversen -3,0, 4. Holund (oba Nor.) -19,5, 5. Niskanen (Fin.) -27,3, 6. Musgrave (Brit.) -27,7, 7. Červotkin -32,9, 8. Bělov -33,4, 9. Melničenko (všichni Rus.) -35,9, 10. Hakola (Fin.) -37,1, …38. Novák -2:41,7, 64. Fellner (oba ČR) -5:33,9.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Klaebo 296, 2. Bolšunov 257, 3. Iversen 219, 4. Holund 176, 5. Musgrave 148, 6. Niskanen 147, …42. Šeller (ČR) 9, 49. Novák 2.

Ženy - stíhací závod 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 25:06,2, 2. Sorinová (Rus.) -47,0, 3. Anderssonová -48,6, 4. Karlssonová (obě Švéd.) -50,8, 5. Brennanová (USA) -52,5, 6. Fossesholmová (Nor.) -54,8, 7. Svahnová -1:06,9, 8. Dahlqvistová (obě Švéd.) -1:08,8, 9. Niskanenová (Fin.) -1:14,5, 10. Něprjajevová (Rus.) -1:15,6, …22. Razýmová -2:27,0, 48. Janatová -4:21,6, 56. Nováková -5:49,6, 59. Hynčicová (všechny ČR) -6:25,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Johaugová 301, 2. Sorinová 252, 3. Anderssonová 203, 4. Karlssonová 188, 5. Brennanová 177, 6. Svahnová 166, …25. Razýmová 40, 46. Janatová 1.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Hronek bude hrát v Hradci Králové do konce roku

Detroitský obránce Filip Hronek bude pokračovat v extraligovém Hradci Králové, kterému vypomáhá od začátku hokejové sezony. Třiadvacetiletý český reprezentant se dohodl s Mountfieldem na prodloužení smlouvy do konce kalendářního roku. Klub to uvedl na svém twitterovém účtu.

NHL předběžně plánovala při pandemii koronaviru odložený start nového ročníku na 1. ledna, ale termín je stále nejistý. Hronek v této sezoně nasbíral ve 14 zápasech 14 bodů za pět branek a devět asistencí, díky čemuž je nejproduktivnějším obráncem extraligy. Původně byl domluven na spolupráci s mateřským klubem do konce listopadu.

Detroit draftoval Hronka v roce 2016 ve druhém kole na 53. pozici. Následně odešel talentovaný bek už s 41 extraligovými starty a čtyřmi body za čtyři asistence z Hradce Králové do Saginawu do OHL. Následně nastupoval na farmě v týmu Grand Rapids v AHL, s který v roce 2017 získal Calder Cup.

Do sestavy Detroitu se Hronek prosadil od sezony 2018/19 a v NHL má na kontě 111 zápasů a 54 bodů za 14 branek a 40 asistencí. Českou republiku reprezentoval na posledních dvou světových šampionátech. Loni v Bratislavě byl vyhlášen nejlepším obráncem turnaje a dostal se i do All Star týmu.

V této sezoně nechyběl před třemi týdny ani na turnaji Karjala, kde si ve třech zápasech připsal gól a asistenci a v posledním utkání s Ruskem vedl tým jako kapitán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy