Žádné fronty. Na Hrubé Skále budou k vidění špičkové repliky korunovačních klenotů

ČTK ČTK
2. 8. 2017 9:22
Výstava na Hrubé Skále na Semilsku připomene 670 let od korunovace Karla IV. českým králem. Zlatník Jiří Urban z Turnova tu vystaví špičkové kopie korunovačních klenotů, návštěvníci si budou moci prohlédnout i dobové zbraně, oděvy nebo 3D modely. Počítá se i s programem pro děti.
Kopie korunovačních klenotů od Jiřího Urbana na Hrubé Skále.
Kopie korunovačních klenotů od Jiřího Urbana na Hrubé Skále. | Foto: Zámek Hrubá Skála

Na zámku Hrubá Skála na Semilsku budou od 3. srpna vystavené repliky českých korunovačních klenotů, které vytvořil šperkař a zlatník Jiří Urban z nedalekého Turnova. Výstava připomíná výročí 670 let od korunovace Karla IV. českým králem. 

"Výstava připomene nejen samotnou korunovaci našeho nejvýznamnějšího panovníka, ale především fenomén českých korunovačních klenotů ve formě mistrovské repliky nejhodnotnějšího českého pokladu - na dosah a bez mnohahodinových front," řekl kurátor Petr Lukas. Exponáty podle něj doplní zajímavosti a perličky z jejich mnohasetleté historie.

"Kromě samotných replik klenotů představíme například i kopie zbraní, volné repliky oděvů a obuvi nebo 3D modely. Expozici doplní interaktivní prvky pro nejmenší návštěvníky," dodal kurátor.

Turnovský Jiří Urban je jeden z nejlepších tuzemských i evropských zlatníků a vytváření replik se věnuje dlouhodobě. Vytvořil repliky korunovačních klenotů včetně Svatováclavské koruny a také repliku koruny Karla Velikého, kterou se nechal korunovat římským králem, i pozdější císařskou korunu Svaté říše římské.

V muzeu v Poličce jsou pak jeho kopie pohřební koruny Přemysla Otakara II., v Lednicko-valtickém areálu má repliku vévodské a knížecí lichtenštejnské koruny. 

 

Právě se děje

před 33 minutami

Plzeňská práva od ledna povede bývalý ústavní soudce Stanislav Balík

Novým děkanem Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni bude v dalších čtyřech letech pedagog, advokát a bývalý soudce Ústavního soudu Stanislav Balík. Rozhodlo o tom 15 ze 16 hlasů členů akademického senátu fakulty. Balík byl jediným kandidátem. Po jmenování děkanem povede fakultu od 25. ledna 2020, řekla mluvčí ZČU Šárka Stará.

Balík, narozený v roce 1956, absolvoval v roce 1979 Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a v roce 1981 obor archivnictví na Filozofické fakultě stejné univerzity. Do roku 1989 pracoval jako podnikový právník, poté se věnoval advokacii. V letech 2002 až 2003 vedl Českou advokátní komoru. V roce 2004 byl jmenován soudcem Ústavního soudu ČR. Po desetiletém mandátu se vedle akademického působení vrátil k advokacii.

Funkci Balík převezme po děkanovi Janu Paulym, který fakultu vede od ledna 2012 a kandidovat už nemohl.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Federer se zúčastní tenisového turnaje na OH v Tokiu

Grandslamový rekordman Roger Federer potvrdil, že se příští rok v Tokiu hodlá zúčastnit popáté v kariéře olympijského tenisového turnaje. Zlato z olympijské dvouhry je jedinou velkou trofejí, která fenomenálnímu Švýcarovi ve sbírce chybí.

"Posledních pár týdnů, možná spíš měsíců, jsem se bavil se svým týmem o tom, co mám dělat příští rok v létě mezi Wimbledonem a US Open. Nakonec rozhodlo moje srdce o tom, že bych chtěl ještě jednou hrát na olympiádě," uvedl dnes během sponzorské akce v Tokiu Federer, jenž krátce po skončení tenisového turnaje na OH oslaví devětatřicáté narozeniny.

Federer se poprvé představil pod pěti kruhy v Sydney v roce 2000, kde skončil čtvrtý. O čtyři roky později, kdy byl stejně jako v Pekingu 2008 vlajkonošem švýcarské výpravy, ho nečekaně ve 3. kole vyřadil Tomáš Berdych. V Číně získal Federer zlato ve čtyřhře po boku Stana Wawrinky, v Londýně 2012 prohrál na trávě ve Wimbledonu finále s Andym Murraym a před třemi lety v Riu de Janeiro nestartoval kvůli zranění kolena.

Další zprávy