Žádné fronty. Na Hrubé Skále budou k vidění špičkové repliky korunovačních klenotů

ČTK ČTK
2. 8. 2017 9:22
Výstava na Hrubé Skále na Semilsku připomene 670 let od korunovace Karla IV. českým králem. Zlatník Jiří Urban z Turnova tu vystaví špičkové kopie korunovačních klenotů, návštěvníci si budou moci prohlédnout i dobové zbraně, oděvy nebo 3D modely. Počítá se i s programem pro děti.
Kopie korunovačních klenotů od Jiřího Urbana na Hrubé Skále.
Kopie korunovačních klenotů od Jiřího Urbana na Hrubé Skále. | Foto: Zámek Hrubá Skála

Na zámku Hrubá Skála na Semilsku budou od 3. srpna vystavené repliky českých korunovačních klenotů, které vytvořil šperkař a zlatník Jiří Urban z nedalekého Turnova. Výstava připomíná výročí 670 let od korunovace Karla IV. českým králem. 

"Výstava připomene nejen samotnou korunovaci našeho nejvýznamnějšího panovníka, ale především fenomén českých korunovačních klenotů ve formě mistrovské repliky nejhodnotnějšího českého pokladu - na dosah a bez mnohahodinových front," řekl kurátor Petr Lukas. Exponáty podle něj doplní zajímavosti a perličky z jejich mnohasetleté historie.

"Kromě samotných replik klenotů představíme například i kopie zbraní, volné repliky oděvů a obuvi nebo 3D modely. Expozici doplní interaktivní prvky pro nejmenší návštěvníky," dodal kurátor.

Turnovský Jiří Urban je jeden z nejlepších tuzemských i evropských zlatníků a vytváření replik se věnuje dlouhodobě. Vytvořil repliky korunovačních klenotů včetně Svatováclavské koruny a také repliku koruny Karla Velikého, kterou se nechal korunovat římským králem, i pozdější císařskou korunu Svaté říše římské.

V muzeu v Poličce jsou pak jeho kopie pohřební koruny Přemysla Otakara II., v Lednicko-valtickém areálu má repliku vévodské a knížecí lichtenštejnské koruny. 

 

Právě se děje

před 21 minutami

Třináctku zadržených kvůli loňské smrti 39 Vietnamců, jejichž těla se našla v kontejneru u Londýna, obvinili

Třináct osob, které byly ve Francii zadrženy v souvislosti s loňskou smrtí 39 vietnamských migrantů, jejichž těla byla nalezena v Británii, bylo obviněno z organizovaného pašování lidí, napomáhání při vstupu na území a ze zločinného spolčení. Šest z nich bylo obviněno z neúmyslného zabití. Dvanáct ze zadržených je ve vazbě, poslední se nachází pod soudním dohledem. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na soudní zdroj. Těla migrantů se našla loni v říjnu v chladírenském kontejneru nedaleko Londýna.

Obvinění jsou převážně Vietnamci a Francouzi. Zadrženi byli v úterý na různých místech v okolí Paříže. Ve stejnou dobu zatkla policie v Belgii v souvislosti se smrtí vietnamských migrantů dalších 13 lidí. Mezinárodní operaci koordinovala agentura EU pro justiční spolupráci Eurojust a policejní agentura Europol.

Loni 23. října byla v chladírenském kontejneru v průmyslové zóně na východ od Londýna objevena těla 31 mužů a osmi žen, dvěma z obětí bylo pouhých 15 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie pokračuje na Mělnicku v pátrání po čtyřměsíčním chlapci

Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce i s kočárkem v zámeckém parku v Hoříně na Mělnicku. Policie nemá nové poznatky, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová. Chlapec má světlé vlasy a modré oči. Na sobě měl modré tričko s krátkým rukávem a teplé zelené dupačky na ramínka. Byl v šedém kočárku s černou spodní částí a hnědou rukojetí. Na místo dnes dorazí poříční oddíl policie, který bude prohledávat okolní řeky. V blízkosti parku je soutok Labe a Vltavy. Policie chce na místě využít i dron.

"Do současné chvíle nemáme žádné nové poznatky a i dnes budeme pokračovat v pátrací akci po pohřešovaném miminku," řekla Hašlová. V pátek se do pátrací akce zapojily desítky policistů, hasiči, ale i vrtulník s termovizí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy