Žádné fronty. Na Hrubé Skále budou k vidění špičkové repliky korunovačních klenotů

ČTK ČTK
2. 8. 2017 9:22
Výstava na Hrubé Skále na Semilsku připomene 670 let od korunovace Karla IV. českým králem. Zlatník Jiří Urban z Turnova tu vystaví špičkové kopie korunovačních klenotů, návštěvníci si budou moci prohlédnout i dobové zbraně, oděvy nebo 3D modely. Počítá se i s programem pro děti.
Kopie korunovačních klenotů od Jiřího Urbana na Hrubé Skále.
Kopie korunovačních klenotů od Jiřího Urbana na Hrubé Skále. | Foto: Zámek Hrubá Skála

Na zámku Hrubá Skála na Semilsku budou od 3. srpna vystavené repliky českých korunovačních klenotů, které vytvořil šperkař a zlatník Jiří Urban z nedalekého Turnova. Výstava připomíná výročí 670 let od korunovace Karla IV. českým králem. 

"Výstava připomene nejen samotnou korunovaci našeho nejvýznamnějšího panovníka, ale především fenomén českých korunovačních klenotů ve formě mistrovské repliky nejhodnotnějšího českého pokladu - na dosah a bez mnohahodinových front," řekl kurátor Petr Lukas. Exponáty podle něj doplní zajímavosti a perličky z jejich mnohasetleté historie.

"Kromě samotných replik klenotů představíme například i kopie zbraní, volné repliky oděvů a obuvi nebo 3D modely. Expozici doplní interaktivní prvky pro nejmenší návštěvníky," dodal kurátor.

Turnovský Jiří Urban je jeden z nejlepších tuzemských i evropských zlatníků a vytváření replik se věnuje dlouhodobě. Vytvořil repliky korunovačních klenotů včetně Svatováclavské koruny a také repliku koruny Karla Velikého, kterou se nechal korunovat římským králem, i pozdější císařskou korunu Svaté říše římské.

V muzeu v Poličce jsou pak jeho kopie pohřební koruny Přemysla Otakara II., v Lednicko-valtickém areálu má repliku vévodské a knížecí lichtenštejnské koruny. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy