Muzeum města Brna připravilo výstavu o skřetech, kteří jsou podobní těm ze světa J. R. R. Tolkiena

ČTK ČTK
22. 9. 2017 9:07
Muzeum města Brna zve návštěvníky na výpravu do světa skřetů podobných těm, o kterých psal J. R. R. Tolkien. Výstavu Jeden kmen, která je vyústěním mnohaleté práce nadšenců do fantasy literatury a rolových her, v sobotu 23. září zahájí festival na hradě Špilberku. Nabídne koncerty, šamanské věštby a skřetí turnaj v bojové aréně. Dnes si výstavu prohlédli novináři.
Brněnská výstava Jeden kmen.
Brněnská výstava Jeden kmen. | Foto: ČTK

Projekt Jeden kmen sice vychází z J. R. R. Tolkiena, ale představuje vlastní propracovaný svět skřetů kmene Snaga. Lidé se projdou táborem skřetího kmene a poznají, jak bojovný a tajuplný život vede. Výstavu tvoří fotografie, rekvizity i zvuky.

"Jsou tu skřetí obřadní hole, korouhev, totemy nebo sošky démonů. Všechno je vyráběné ručně. Stojí tu i obří pohřební hranice - právě u ní lidé zakusí skřetí zásvětí a stanou se svědky tajemných rituálů nebo pohřbu šamana," popsal kurátor Ctibor Ostrý, sám příslušník komunity kolem Jednoho kmene.

Atmosféru skřetího kmene dokreslují ruchy a autorská hudba. "Ve výstavě je i projekce nebo obrazovka s virtuální realitou, která postupně vznikala od roku 2010. Lidé se skrze ni seznámí s příběhy jednotlivých členů kmene nebo si zahrají počítačovou hru, v níž zkusí přemoct několik skřetů," doplnil Ostrý.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy