Monika Načeva vydává desku Průvan v hlavě. Zhudebnit básně jí pomohli DJ Five a autor beatů Tentato

Hana Slívová Hana Slívová
4. 9. 2017 15:11
Zpěvačka a herečka Monika Načeva vydává album pojmenované stejně jako první singl - Průvan v hlavě. S pomocí dlouholetého spolupracovníka DJ Five a nově také ve spolupráci se slovenským beatmakerem Valérem Smutkem alias Tentatem zhudebnila opět texty básnířky Sylvy Fischerové. Deska se bude křtít 29. září v prostorách Anežského kláštera v rámci akce Anežka Live!
Video: YouTube / ajlavmjuzik / ArtAttack

Novou desku zpěvačky a herečky Moniky Načevy uvádí tajemný singl Průvan v hlavě, kterému kromě hlasu Načevy dominují nejrůznější elektronické zvuky a také zvuk příčné flétny. 

Na albu Načeva opět zhudebnila básně Sylvy Fischerové, jež debutovala v roce 1986 sbírkou Chvění závodních koní.

"Básnické texty Sylvy Fischerové jsou pro mě rovnocenným pokračováním zhudebňování silných básní po dlouholeté spolupráci s Jáchymem Topolem. Cítím stejně silné propojení," říká zpěvačka.

Poetická slova Načeva zpívá svým typickým klidným altem, o elektronický obal se postaral zpěvaččin dlouholetý spolupracovník DJ Five. Přes něj se Načeva seznámila se slovenským tvůrcem beatů, jenž si říká Tentato a inspiruje se zvukovými efekty a sound designem.

Křest alba Průvan v hlavě proběhne 29. září v Anežském klášteře. Kmotrem alba, jehož obal namaloval Josef Bolf, bude historik umění Otto M. Urban. Před Načevou vystoupí elektronické duo BA:ZEL.

Udržela svou ledničku plnou

Monika Načeva debutovala v roce 1994 albem "Možnosti tu sou…", které vzniklo v produkci Michala Pavlíčka. Píseň Udržuj svou ledničku plnou podle básně Jáchyma Topola se tehdy stala hitem. 

Obal nového alba Moniky Načevy maloval Josef Bolf.
Obal nového alba Moniky Načevy maloval Josef Bolf. | Foto: Josef Bolf

Následovaly experimentálnější nahrávky Nebe je rudý a Mimoid a Fontanela. Na desce Mami v roce 2007 se Načeva poprvé sešla s DJ Five. Společně dali dohromady kolekci melodií a beatů z knihovny různých elektronických producentů, které doprovodily texty Jáchyma Topola a kytara Michala Pavlíčka.

Na nahrávce The Sick Rose (2010) zpěvačka spolupracovala s anglickým elektronickým producentem Timem Wrightem, na albu Milostný slabiky se o tři roky později sešla nejen s bluesovým kytaristou Justinem Lavashem, ale také s básnířkou Sylvou Fischerovou.

Loni Načeva vydala opět s Michalem Pavlíčkem a za doprovodu smyčcového Pavel Bořkovec Quartet desku Na svahu, na niž nahrála koncertní verze svých starších písní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy