Míval jsem pořádnou pifku na lidi, kteří byli bohatší než my, říká Brad z kapely Cage the Elephant

Alena Bílková
3. 7. 2017 5:00
Američtí rockeři Cage the Elephant jsou jednou z nejatraktivnějších položek v line-upu letošního Rock for People. S jejich kytaristou Bradem Shultzem jsme si promluvili o komplikovaném dětství, které prožívali s bratrem Mattem v rodném státě Kentucky. O tom, jak rychle s kapelou vyletěli vzhůru. O závisti, koncertování s Foo Fighters a samozřejmě o čerstvé ceně Grammy, již skupina dostala za nejlepší rockové album.
Skupina Cage the Elephant bude patřit k hvězdám festivalu Rock for People. | Video: YouTube / Cage The Elephant

Co si člověk odnese do života z dětství v nepříznivých podmínkách?

Máma říkala: Co tě nezabije, to tě posílí. Nebylo jednoduché vyrůstat v malém městě a nemít moc peněz. Ostatní děti se ke mně ani k bráchovi Mattovi nechovali zrovna nejlíp.

Jak to ovlivnilo váš vztah k těm, kteří dostali všechno takříkajíc zadarmo?

Na všechny, kteří bývali bohatší než my, jsem míval pořádnou pifku. Čím jsem byl ale starší, tím víc mi docházelo, že na penězích nezáleží. Ani na tom, odkud člověk je. Potkal jsem dost bohatých lidí, kteří byli naprosto skvělí, a na druhou stranu i ty míň movité, kteří lidsky nestáli za nic.

Ale vzpomínám si, že když nám bylo asi devět nebo deset, přišel za mnou a bráchou kluk a začal na nás pokřikovat: Socky, socky! Co v tu chvíli máte dělat než se začít prát.

Nejlepší lék na předsudky je cestovat a poznávat svět. Tak potkáte nejrůznější lidi, dobré i špatné. A zjistíte, že osobnost se rodí ze srdce, ne z peněženky.

Jak jste ve svých začátcích ušetřili peníze na letenky do Evropy?

Upsali jsme se indie labelu, který sídlil v Londýně. A najednou to přišlo: Sbalte se, letíte do Evropy. Pro mě bylo lítání něco neuvěřitelného. Vůbec poprvé jsem letěl v letadle, když mi bylo 22 let.

Vydavatelství vám zaplatilo letenky?

Ano. Zařídilo nám cestu a pronajalo byt v Londýně. Žili jsme tam dva roky, úžasná zkušenost.

Taková smlouva je snem spousty kapel, jak jste k ní přišli?

To je dlouhý příběh. Jezdili jsme s dodávkou hrát do okolních měst v Tennessee, pořád dokola asi pět nebo šest míst. Když jsme v Nashvillu předskakovali jedné kapele, oslovil nás nějaký chlápek. Nabídl nám studio s producentem a naši první nahrávku poslal různým labelům. A hned ten první nás v roce 2006 vzal. Rok nato jsme vydali desku.

A další rok jste se objevili v britské show Later… with Jools Holland s Coldplay či Siou.

Nic takového jsme předtím nezažili. Mysleli jsme si, že budeme objíždět pár měst v Americe a že budeme prodávat cédečka přímo z dodávky. A najednou tohle.

Lidi v Británii nás ale taky vnímali dost divně, asi nás měli za rychlokvašky. Jenže to nebyla pravda, v té době jsme už dva roky jezdili po koncertech.

A teď jste se svou čtvrtou deskou Tell Me I'm Pretty konečně vyhráli Grammy. První pocity?

Šok. Myslel jsem, že cenu v naší kategorii dostanou Weezer. Neměli jsme ani napsanou děkovnou řeč, takže jsme si šli pro cenu a zněli jak nějací burani z Kentucky. Ocenění je ale samozřejmě čest a tomu, co děláme, to dodá smysl.

Album produkoval Dan Auerbach z The Black Keys, za což jste ale taky schytali kritiku. Prý zníte jako jeho domovská kapela.

On je náš kámoš. Nemyslím, že bychom začali znít jako The Black Keys. Obecně je to tak, že lidi slyší písničku a okamžitě si ji musí s něčím spojit. Někteří to dělají dokonce ještě dřív, než samotnou věc uslyší. Ale mně je to vlastně jedno.

Sám vím nejlíp, jakým způsobem píšeme a že písničky jsme měli hotové ještě před tím, než jsme šli s Danem do studia. Dan se v naší hudbě snažil najít víc organiky a ukázat nám, že méně je někdy více. Dal Tell Me I'm Pretty tu nejlepší možnou dynamiku.

Cage the Elephant

  • U zrodu Cage the Elephant stáli bratři Matt a Brad Shultzovi. Matt se původně živil jako instalatér, Brad pracoval v telemarketingu. Garážová kapela z Nashvillu se přestěhovala do Londýna v roce 2008 poté, co ji objevil agent jako senzaci pro evropskou scénu.
  • Kapela prozatím vydala čtyři alba, to páté chystá na letošní léto. Na posledním vydaném albu Tell Me I'm Pretty spolupracovala s Danem Auerbachem z kapely The Black Keys a obdržela za něj cenu Grammy. Na desce se mimo jiné vrací k tématům svého rodiště. Píseň Sweetie Little Jean je o dívce, která se během jejich dětství ve městě pohřešovala.
  • Brad Shultz momentálně žije v Nashvillu a je šťastně ženatý. Během rozhovoru mu pod nohama cupitala dcerka.
  • Cage the Elephant jsou proslulí divokými koncerty a jsou ve svém žánru nejprogresivnější kapelou letošního ročníku festivalu Rock for People. Zahrají tam 4. července od 21:00. 

Můžeme tedy říct, že vaše hudba je stále upřímná?

Vlastně jsme té upřímnosti na každé nahrávce blíž. Celé to haló kolem naší první desky jsme vůbec nečekali, a když jsme přijeli z Londýna zpět do Ameriky, dostali jsme facku. Nálepkovali nás jako kapelu jednoho hitu nebo prostě popovou skupinu, ale to bychom nikdy dělat nechtěli!

Psát hudbu pro nás bylo vždycky naprosto přirozené. Táta skládal písně celý život, s bráchou jsme byli prakticky každý den v hudebním prostředí. I praděda skládal hudbu pro němé filmy!

Nechali jsme se tou kritikou tehdy převálcovat a zase jsme se cítili jako malá děcka, na která někdo plive, protože jsou chudá. Takže jsme začali psát tak, abychom všem něco dokázali. Tím jsme ale ztráceli unikátnost. Museli jsme se zase naučit naslouchat sami sobě a tvořit upřímně. Od třetí desky Melophobia jsme to zase my.

Předskakovali jste dvěma hudebním velikánům, Muse a Foo Fighters. Kterou kapelu máte radši?

Fakt rád jsem jezdil s Foo Fighters, jsme velcí kámoši s Davem Grohlem. Stala se tenkrát skvělá i zároveň hloupá věc: náš bubeník měl zánět slepého střeva a Dave tenkrát zasedl místo něho za bicí. 

Víte, že s Foo Fighters budeme letos hrát na festivalu Cal Jam? Společně s Queens of the Stone Age a Liamem Gallagherem, to bude sranda. Ale samozřejmě se těšíme i na Rock for People, už jsme v Česku hráli vlastní koncert a bylo to báječné, skvělí lidi. Doufáme, že tentokrát přilákáme další fanoušky.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy