"Já už vážně všechno řekl." Velmi osobní rozhovor Miloše Formana s vlastní ženou

Martina Formanová
8. 12. 2016 9:06
Režisér Miloš Forman už rozhovory nedává. Pro modelku Terezu Maxovou je však ochoten se přeci jen rozpovídat, navíc když otázky klade jeho žena Martina. Exkluzivní rozhovor vychází ve čtvrtek v Hospodářských novinách. Ve speciálním vydání lifestylového magazínu proč ne?!, jehož hostující šéfredaktorkou je právě Maxová.
Miloš Forman se nechal přemluvit k rozhovoru ve svém connecticutském domě (snímek je z roku 2011 z natáčení znělky pro karlovarský filmový festival).
Miloš Forman se nechal přemluvit k rozhovoru ve svém connecticutském domě (snímek je z roku 2011 z natáčení znělky pro karlovarský filmový festival). | Foto: MFF KV - Jelena Vukotic

Za okny našeho connecticutského domu napadnul první sníh.
Tak dneska uděláme ten rozhovor, Miloši?
Můj muž usedá se svou ranní (odpolední) kávou do široké kožené lenošky.
„Ne. Já už všecko řekl.“
Upřímně řečeno, s mírným odporem jsem trochu počítala. Veškerá interview odmítá již léta.

Magazín proč ne?! s Terezou Maxovou jako šéfredaktorkou

Titulní strana magazínu proč ne?! s modelkami Terezou Maxovou a Afef Jnifen
  • rozhovor a focení Terezy Maxové s její kamarádkou modelkou Afef Jnifen
  • 66 otázek na režiséra Ivana Zachariáše
  • příběh slavného milánského butiku 10 Corso Como
  • povídání s šéfem Pirelli Marcem Tronchetti Proverem

Lifestylový magazín proč ne?! vychází ve čtvrtek 8. prosince v Hospodářských novinách.

Ale já to slíbila Tereze Maxové.
Miloš si hluboce povzdechne.
Zřejmě mu běží hlavou Terezčiny půvaby, její charita, dětské domovy, opuštěné děti… Nebo možná jen ty půvaby.
„Ale já už vážně všechno řekl.“
Přemýšlím, jak udělat náš dialog příjemný a přirozený, jako když si večer dáme u televize sklenku vína a povídáme si.
A co kdybych ti pustila z YouTube různé písničky, které máš rád, a ty bys mi řekl, jaké vzpomínky v tobě vyvolávají?
Miloš si zapálí doutník, usrkne espresa a odevzdaně přikývne.
„Tak jo.“
*

Jacques Brel, Ne me quitte pas

„Neopouštěj mě. Kolik emocí se vejde do tří čtyř minut. Neskutečné. Brela jsem, bohužel, nikdy naživo neviděl, ale byl jsem na koncertě Edith Piaf a dodnes si pamatuju snad každé její gesto.
V šansonech a jídle se Francouzům nikdo nevyrovná.“

Ta země sehrála v tvém životě vůbec dost zásadní roli.
„To máš pravdu. Když jsem v roce 1967 dotočil Hoří, má panenko a producent Carlo Ponti prohlásil, že se mu film nelíbí a chce vrátit své investované dolary, reálně mi hrozilo, že půjdu až na deset let sedět za sabotáž socialistického hospodářství. Odvezl jsem tedy tehdy kopii do Paříže, kde ji koupili François Truffaut a Claude Berri a já mohl Pontiho vyplatit.

Byl jsem tam i v srpnu ‘68, když do Československa vtrhli Rusové. Moji francouzští přátelé statečně odjeli do Prahy, aby tam vyzvedli mou tehdejší ženu Věru a syny, přivezli je do Paříže a ještě nás nechali u sebe bydlet.
Navázal jsem tam zkrátka přátelství, která trvají celý život, a mám tam svou nejoblíbenější hospůdku na světě, L’Ami Louis.“

A ani ta tě nevytáhne do Evropy?
„Víš, občas si před spaním vzpomínám na místa a kamarády v Praze nebo v Paříži a říkám si, příští víkend skočíme na letadlo a zaletíme tam. Ovšem pak přijde ráno a dolehne na mě realita cestování – všecky ty otravné přesuny, čekání, nepohodlí – a uvědomím si, že raději zůstanu u cestování ve vzpomínkách. Ačkoliv kdo ví...“

Jaké další oblíbené písně si Miloš Forman se svou ženou pustili? A jaké vzpomínky to v něm vyvolalo? Exkluzivní rozhovor si přečtěte v lifestylovém magazínu proč ne?!, který vychází ve čtvrtek 8. prosince v Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy