Můj život je romance i detektivka, říká Lech Walesa

Jan Gregor Jan Gregor
6. 7. 2014 17:53
Bývalý polský prezident přijel do Karlových Varů představit režisérský sestřih filmu Walesa – Muž naděje. Je prvním politikem v roli oficiálního hosta festivalu.
Lech Walesa v Karlových Varech.
Lech Walesa v Karlových Varech. | Foto: Anna Vedralová

MFF Karlovy Vary 2014 - Možná poprvé v historii je letos oficiálním hostem karlovarského festivalu významná politická osobnost. Lídr polské Solidarity a nositel Nobelovy ceny míru Lech Walesa přijel představit režisérský sestřih svého filmového portrétu – snímek polského klasika Andrzeje Wajdy Walesa: Člověk naděje. Film, který zachycuje přerod odborového předáka ve státníka, jenž se po pádu komunistického režimu stane prezidentem svobodného Polska, vstoupil před pár měsíci i do české distribuce.

Lech Walesa.
Lech Walesa. | Foto: Anna Vedralová

Bohužel nevyšla možnost zeptat se muže, jehož výrazným knírem se ve své době inspirovaly celé generace polských mužů, po brífinku s Bohuslavem Sobotkou v Puppu. I na krátké dopolední tiskové konferenci ale sálalo do publika charisma dobře naladěného sedmdesátníka.

Walesa v Karlových Varech potvrdil, že když ho Andrzej Wajda přesvědčil, aby svolil k natáčení své filmové biografie, zakázal si osobně svému dlouholetému příteli do natáčení jakkoli zasahovat.

„Byl jsem zvědavý, jak se na můj život dokáže podívat velikán, jako je Wajda,“ říká s tím, že když se poprvé viděl na plátně, byl nejdřív lehce v rozpacích. „Včera jsem to zrovna spočítal: je mi jednasedmdesát a prožil jsem na tomto světě už kolem šesti set tisíc hodin. Wajda ve svém filmu zachytil pouze dvě.“

Bělovlasý muž mnoha rolí říká, že jeho život v sobě obsahuje střípky mnoha filmových žánrů – od romance až po detektivku. „Wajda mě představil jako otce od rodiny a revolucionáře, ale já mám těch poloh mnohem víc."

V Puppu se novinářům v souvislosti s návštěvou Lecha Walesy ukázal i premiér Bohuslav Sobotka.
V Puppu se novinářům v souvislosti s návštěvou Lecha Walesy ukázal i premiér Bohuslav Sobotka. | Foto: Anna Vedralová

Otec šesti dětí přidává k dobru dva výjevy ze svého života, které by ve filmu o sobě samém rád viděl. „Vždycky když mě pouštěli z vazby, nasedl jsem před věznicí do autobusu a zakřičel jsem na celé kolo: jsem opoziční aktivista, právě mě pustili, a nemám ani na lístek. O chvíli později jsem v ruce držel jízdenky na dva měsíce.“

Druhá z historek se týká rozjitřené doby generální stávky v gdaňských loděnicích. „Vedení nám stoplo výplaty. Dost hrozilo, že manželky stávkujících začnou také stávkovat, jenže proti naší stávce, a tak jsem veřejně vyhlásil, že všem seženu dvojnásobek, než dostávali normálně,“ vypráví furiantsky bývalý vůdce nespokojených mas. „Zašel jsem na faru a slibované peníze jsem sehnal od církve,“ popisuje konkrétní důkazy celospolečenské solidarity s revoltujícími dělníky.

Agnieszka Grochowska a Robert Wickiewicz, hlavní představitelé filmu Walesa: Člověk naděje.
Agnieszka Grochowska a Robert Wickiewicz, hlavní představitelé filmu Walesa: Člověk naděje. | Foto: Anna Vedralová

Walesa na éru, kdy byl nezpochybnitelným lídrem národa, vzpomíná tak rád možná i proto, že jeho osoba v politicky rozděleném Polsku budí nesmiřitelné vášně. Část společnosti ho odsuzuje kvůli údajné spolupráci se státní bezpečností (inkriminované výslechy se koneckonců objevují i ve filmu), mnozí ho vášnivě hájí kvůli jeho nepopiratelnému přispění k pádu železné opony a přechodu nejen Polska k demokracii.

Mediální Walesův obraz je tak rozporuplný a zatížený vývojem posledních pětadvaceti let, že Robertu Wieckiewiczovi, který se ve Wajdově snímku do Walesy doslova vtělil, dalo největší práci se od jeho nánosů odpoutat.

Walesa: člověk naděje.
Walesa: člověk naděje. | Foto: Artcam

„Musel jsem se soustředit na to, jaký byl Walesa v oněch dobách – v sedmdesátých a osmdesátých letech,“ říká herec známý třeba z filmu V temnotě od Agnieszky Hollandové. „Vycházel jsem hodně z archivních snímků, existuje třeba cenný záznam, kdy televizní štáb zastihne Walesu ještě v posteli,“ vysvětluje Wickiewicz.

„Ale pak jsem zjistil, že rešerše jsou k ničemu. Walesu jako postavu nelze zahrát, jde se do ní pouze vcítit,“ říká s tím, že předobraz jeho postavy se zkrátka vzpírá jednoznačné interpretaci. „Na otázku, jaký je Walesa, existuje jediná poctivá odpověď: To záleží na situaci.“

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy