Akrobati z Cirku La Putyka ohromí karlovarské divadlo

Kultura ČTK Kultura, ČTK
4. 7. 2014 10:06
Na karlovarském festivalu vystoupí Cirk La Putyka s nejnovějším projektem Dolls.
Cirk La Putyka: Doolls.
Cirk La Putyka: Doolls. | Foto: Cirk La Putyka

MFF Karlovy Vary 2014 - Cirk La Putyka odehraje své nejnovější představení Dolls na karlovarském festivalu.

Projekt Dolls je zatím vrcholem pětileté existence souboru, který od roku 2009 stírá hranice mezi akrobacií, moderním tancem, divadlem a sportem. Režisér a principál souboru Rostislav Novák vůbec poprvé obsadil jen zahraniční umělce z Francie, Německa a Mexika. Světovou premiéru měla inscenace na mezinárodním festivalu nového cirkusu Cirk-Uff v Trutnově.

"Téma panenek, loutek a hraček pro inscenaci Dolls jsem zvolil proto, abych se vrátil k rodinné tradici: k práci s materiálem, s objektem a s loutkou," řekl Novák, který je v osmé generaci přímým pokračovatelem známého loutkářského a cirkusového rodu Kopeckých.

Fascinovalo ho, že člověk člověka napodoboval z různých důvodů už od pravěku. A protože předměty získávají v životech lidí čím dál víc prostoru, staví je do hlavní role. Upozorňuje na obecný nárůst závislosti na předmětech i odklon od přirozených mezilidských vztahů.

Herce Novák vybíral v konkurzu, na který se přihlásilo 257 lidí z celého světa; od Brazílie po Japonsko. "Dvě desítky nejlepších jsme pozvali do Prahy na další akrobatický, herecký a taneční konkurz. Z toho vzešla finální pětice - německý a francouzský pár a Mexičan Jesú," vysvětlil Novák. K projektu, ve kterém se snoubí nový cirkus s divadlem, navrhl scénu Jakub Kopecký, choreografie vytvořili Josef Fruček a Linda Kapetanea.

Hrát se bude v Karlovarském městském divadle vždy po skončení filmového programu – v sobotu ve 23:45, v pondělí od 23:30., ve čtvrtek v 23:30. a v pátek 11. 7. od 24:00. Vstupenky za 190 korun lze koupit v hlavní pokladně v Thermalu.

 

Právě se děje

před 5 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí Úřadu nelze požadavek platby autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Skotská premiérka oznámila, že chce referendum o nezávislosti už příští rok

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová řekla, že chce uspořádat druhé referendum o nezávislosti Skotska "už v příštím roce". Informoval o tom deník The Times. Plebiscit o odtržení od zbytku Spojeného království se v zemi konal už v roce 2014, proti novému hlasování se staví ústřední vláda v Londýně.

Předsedkyně Skotské národní strany (SNP) předpokládá, že se hlasování uskuteční na počátku mandátu příštího skotského parlamentu, jehož poslance vyberou voliči v květnu následujícího roku.

"Skotsko by mělo dostat příležitost vybrat si, zda se stane nezávislým, v počáteční spíše než pozdější fázi mandátu příštího parlamentu," prohlásila v televizi ITV Border. Dodala, že konkrétnější časové rozmezí hodlá oznámit před květnovými volbami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy