Foto: 49. Vary rozdaly ceny. Fanouškům zamávala Laura Dern

Hlavní cenu karlovarského festivalu získal film Kukuřičný ostrov režiséra George Ovašviliho.
George Ovašvili vyhrál v Karlových Varech hlavní cenu za film Kukuřičný ostrov.
Ovašviliho Kukuřičný ostrov si vystačí s prostorem malého ostrova uprostřed řeky o rozloze pouhých pár metrů čtverečních a o povaze jeho snímku asi mnohé napoví to, že první slova tu padnou až po čtvrthodině.
Malý ostrůvek, kterému každou chvíli hrozí, že jej smete říční proud, slouží Ovašvilimu jako elegantní metafora politické nestability Abcházie.
Tvůrci filmu Kukuřičný ostrov...
Foto: Anna Vedralová
Kultura Kultura
Aktualizováno 12. 7. 2014 20:42
Podívejte se, jak skončil 49. ročník karlovarského festivalu. Vítězný snímek se jmenuje Kukuřičný ostrov.

Karlovy Vary - Devětačtyřicátý ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech je minulostí. Festival v sobotu večer předal své ceny v hotelu Thermal.

Hlavní cenu Křišťálový glóbus převzal gruzínský režisér George Ovašvili za film Kukuřičný ostrov. Vznikl v koprodukci s Německem, Francií, Českou republikou a Kazachstánem. 

Ani jeden ze dvou domácích snímků mezi dvanácti tituly - Díra u Hanušovic a Fair Play - oceněn nebyl.

Cenu za režii a Zvláštní cenu poroty získal maďarský režisér György Pálfi za film Volný pád.

Cenu pro nejlepší herečku získala Elle Fanning za film Až na dno. Převzal ji režisér Jeff Preiss. Cenu mu předal Zdeněk Svěrák.

Cenu pro nejlepšího herce předávala Laura Dern. Získal ji argentinský herec Nahuel Pérez Biscayart z belgického filmu Jsem tvůj režiséra Davida Lamberta.

Nejlepším filmem soutěže Na východ od Západu, uvádějící debuty a druhé celovečerní snímky z východní Evropy, Balkánu, Turecka a střední Asie, je film ruského režiséra Ivana Tverdovského Nápravná třída. Zvláštní uznání získal Ivan Ikić za film Barbaři, který vznikl v koprodukci Srbska, Černé Hory a Slovinska.

Nejlepším filmem nad 60 minut bylo vyhlášeno Čekání na srpen z belgické produkce režisérky Teodory Any Mihaiové, vítězem kolekce snímků do 30 minut je Autofokus chorvatského tvůrce Borise Poljaka. Zvláštní uznání patří rakouské dokumentaristce Lise Weberové (Sicflajš), respektive argentinskému filmaři Manuelu Abramovichovi (Královna).

Cenu Fóra nezávislých dostal německý snímek Někde jinde, který natočila původem izraelská režisérka Ester Amrami.

Cenu diváků získal dokument Olgy Sommerové Magický hlas rebelky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 2 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy