Foto: 49. Vary rozdaly ceny. Fanouškům zamávala Laura Dern

Hlavní cenu karlovarského festivalu získal film Kukuřičný ostrov režiséra George Ovašviliho.
George Ovašvili vyhrál v Karlových Varech hlavní cenu za film Kukuřičný ostrov.
Ovašviliho Kukuřičný ostrov si vystačí s prostorem malého ostrova uprostřed řeky o rozloze pouhých pár metrů čtverečních a o povaze jeho snímku asi mnohé napoví to, že první slova tu padnou až po čtvrthodině.
Malý ostrůvek, kterému každou chvíli hrozí, že jej smete říční proud, slouží Ovašvilimu jako elegantní metafora politické nestability Abcházie.
Tvůrci filmu Kukuřičný ostrov...
Foto: Anna Vedralová
Kultura Kultura
Aktualizováno 12. 7. 2014 20:42
Podívejte se, jak skončil 49. ročník karlovarského festivalu. Vítězný snímek se jmenuje Kukuřičný ostrov.

Karlovy Vary - Devětačtyřicátý ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech je minulostí. Festival v sobotu večer předal své ceny v hotelu Thermal.

Hlavní cenu Křišťálový glóbus převzal gruzínský režisér George Ovašvili za film Kukuřičný ostrov. Vznikl v koprodukci s Německem, Francií, Českou republikou a Kazachstánem. 

Ani jeden ze dvou domácích snímků mezi dvanácti tituly - Díra u Hanušovic a Fair Play - oceněn nebyl.

Cenu za režii a Zvláštní cenu poroty získal maďarský režisér György Pálfi za film Volný pád.

Cenu pro nejlepší herečku získala Elle Fanning za film Až na dno. Převzal ji režisér Jeff Preiss. Cenu mu předal Zdeněk Svěrák.

Cenu pro nejlepšího herce předávala Laura Dern. Získal ji argentinský herec Nahuel Pérez Biscayart z belgického filmu Jsem tvůj režiséra Davida Lamberta.

Nejlepším filmem soutěže Na východ od Západu, uvádějící debuty a druhé celovečerní snímky z východní Evropy, Balkánu, Turecka a střední Asie, je film ruského režiséra Ivana Tverdovského Nápravná třída. Zvláštní uznání získal Ivan Ikić za film Barbaři, který vznikl v koprodukci Srbska, Černé Hory a Slovinska.

Nejlepším filmem nad 60 minut bylo vyhlášeno Čekání na srpen z belgické produkce režisérky Teodory Any Mihaiové, vítězem kolekce snímků do 30 minut je Autofokus chorvatského tvůrce Borise Poljaka. Zvláštní uznání patří rakouské dokumentaristce Lise Weberové (Sicflajš), respektive argentinskému filmaři Manuelu Abramovichovi (Královna).

Cenu Fóra nezávislých dostal německý snímek Někde jinde, který natočila původem izraelská režisérka Ester Amrami.

Cenu diváků získal dokument Olgy Sommerové Magický hlas rebelky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy